Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Intrebari cu si despre Noul Testament - exclusiv

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce crestinii nu au sarbatorit Craciunul pana prin secolul XIX ?

Nu stiu, nu l-au sarbatorit?

Tipul asta zice ca nasterea Domnului sa clarificat mai demult:http://www.odaiadesus.ro/nastere.html,

Oricum crestinii cat de cat practicanti, sarbatoresc craciunul ca fiind nasterea Domnului, iar unii spun despre sarbatoarea craciunului ca e premergatoare celei crestinesti a nasterii, adica a fost asimilata si "ramforsata" crestineste.

Majoritar insa oamenii (crestini prin botez) sarbatoresc cu totul altceva decat Nasterea Domnului, nici cel putin nu isi amintesc de simbolul crestin al zilei respective.

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare din ce cauza in Noul Testament , vedem ca evanghelistul;Luca, in Luca 9:1, recunoaste ca toti apostolii lui Isus au primit de la acesta, putere si stapanire peste Diavoli, si nu peste ingeri ?

Iata versetul biblic:

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii ... ?

 

Sa fie legat acest lucru de faptul ca tot in Biblie, Isus se recunoaste singur ca fiind cel cu numele de Lucifer,(Apoc 22:16) si Seful Cheilor IADULUI, (Apoc 1.18)?

 

 

Legat de aceasta, ce intelegeti din versetul biblic din Ioan 8 : 44 in care suntem invatati ca pe Diavol il recunoastem dupa faptul ca "el de la Inceput a fost un ucigator de oameni"

 

Oare in acest context, va puteti explica din ce cauza biserica lui Isus Christos a comis atat de multe crime diabolice?

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu ai liniste?

 

Chiar crezi ca Lucifer s-ar fi dat de gol cand ar fi pus la cale o astfel de inselatorie cu Biblia?

 

Se spune ca omul are un diavol, pe cand calugarul 7 care sa il chinuie. Poate la asta s-a referit apostolul. Ca devenise imun la chinurile demonilor.

 

Eu nu zic ca e musai asa, dar nici tu nu poti avea certitudinea ca e dupa cum interpretezi tu.

Iar cei care au savarsit crime in numele lui Iisus, si-au arogat singuri acest drept, caci in NT se vorbeste de cele 10 porunci si de porunca de a nu ucide.

 

VY nu era pentru ei. Nimic de acolo nu ii privea pe ei. Iisus a venit sa schimbe lumea. VT a fost valabil pentru lumea veche. Si aici parca nu se vorbea de VT, dar nimeni nu se poate abtine.

 

Si stiu si de ce.

Logica asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare din ce cauza in Noul Testament , vedem ca evanghelistul;Luca, in Luca 9:1, recunoaste ca toti apostolii lui Isus au primit de la acesta, putere si stapanire peste Diavoli, si nu peste ingeri ?

Iata versetul biblic:

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii ... ?

 

Sa fie legat acest lucru de faptul ca tot in Biblie, Isus se recunoaste singur ca fiind cel cu numele de Lucifer,(Apoc 22:16) si Seful Cheilor IADULUI, (Apoc 1.18)?

 

Pai cum sa fie stapani peste ingeri daca ei nu sunt din lumea asta? doh.gif

Demonii au fost izgoniti pe Pamant si ei ne pun la incercare, de multe ori posedand trupuri pentru a distruge creatia Domnului. Iisus le-a dat putere apostolilor sa izgoneasca demonii, pentru ca initial ei i s-au plans ca nu ii pot scoate din indraciti. Ai o intelegere de ne lasi masca stars.gif

Editat de King1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai cum sa fie stapani peste ingeri daca ei nu sunt din lumea asta? doh.gif

 

Dupa aceasta "logica" a ta, inseamna ca nici Dumnezeu nu poate ajuta pe nimeni, pentru ca si el este din aceeasi lume din care fac parte si ingerii

 

Sigurul demon/diavol care a fost izgonit din ceruri pe pamant este acela care i s-a impotrivit lui Dumnezeu, si anume este vorba de Lucifer (veziin Apoc 12:12) adica acel Lucifer, nume sub care a fost slavit timp de 1000 de ani in toate bisericile crestine...Isus Christos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu ii ajuta pe cei care ii solicita ajutorul, uneori si pe unii pacatosii in care vede sansa indreptarii.

Oricum, atat timp cat avem liber arbitru, de ce sa intervina? Vrei sa intervina sau sa fii liber cu adevarat?

 

Lucifer este un nume asociat fiintelor care poseda o anumita stralucire. De obicei diavolului, pentru ca era un inger luminos. Tot nu vad nici macar o idee cat de mica care sa ateste ca Iisus ar fi diavolul. De fapt nici nu e posibil, atat timp cat este o aberatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

...i. Iisus le-a dat putere apostolilor sa izgoneasca demonii, pentru ca initial ei i s-au plans ca nu ii pot scoate din indraciti. Ai o intelegere de ne lasi masca stars.gif

Explicatia ta atat de gresita , denota faptul ca NU cunosti Biblia!

Demonii /dracii....nu se pot scoate din om nici prin exorcizare, si aceasta "smecherie" o recunoaste chiar Isus in Matei 12:43

uite:

43. Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte.

44. Atunci zice: Mă voi întoarce la casa mea de unde am ieşit; şi venind, o află golită, măturată şi împodobită.

45. Atunci se duce şi ia cu sine alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, sălăşluiesc aici şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.!

 

Asa ca NU exista exorcizare, decat provizorie, pentru ca Isus stia ca acel Diavol exorcizat se intoarce impreuna cu altii 7 ...deci explicatia ta ...este una pentru credinciosi care cred totul a proasta fara sa fi studiat Biblia!

 

Asa ca revenind la versetul din Luca 9:1 , si la faptul ca toti apostolii au primit puteri peste diavoli, (poate puteri mai diabolice decat cele ale diavolilor din moment ce diavolii le erau supusi) si reflectand la faptul ca principala datorie a apostolilor era aceea de a transmite evangheliia, inseamna ca apostolii au folosit acele puteri ca sa scrie evanghelia, ... care se numeste Noul Testament!

Sau au mai scris apostolii si altceva ?

 

 

PS Ma nu stiu cum se face dar tot o incasezi!

Nu crezi ca ar fi mult maibine pentru reputatia ta sa nu ma mai contrazici ...ca uite ...te blamezi singur!

. Tot nu vad nici macar o idee cat de mica care sa ateste ca Iisus ar fi diavolul. De fapt nici nu e posibil, atat timp cat este o aberatie.

Eu nu am spus niciodata ca Isus din Nazaret este sau era Diavolul.

Nici contemporanii sai nu au spus asa ceva despre el!

Ei spuneau doar ca si Isus lucra cu puterile lui Belzebub!

 

Diavolul este Isus Christos, adica cel care a inviat ca sa fie UNS in functia de Sef al Iadului!

Saracu Isus nu a fost uns niciodata in nicio functie, eventual s-a uns pe mana cand s-a sters la f...nd...dar asta nu il face sa fie uin Christos!

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scoti mereu din context doar ce iti convine. doh.gif

 

42. Regina de la miazăzi se va scula la judecată cu neamul acesta şi-l va osândi, căci a venit de la marginile pământului ca să asculte înţelepciunea lui Solomon, şi iată aici este mai mult decât Solomon.

43. Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte. 44. Atunci zice: Mă voi întoarce la casa mea de unde am ieşit; şi venind, o află golită, măturată şi împodobită. 45. Atunci se duce şi ia cu sine alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, sălăşluiesc aici şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. Aşa va fi şi cu acest neam viclean.

 

Iisus din nazareth e Iisus Hristos.

Editat de King1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×