Sari la conținut
Forum Roportal
-Lotus-

Schimbarea de opinie.

Postări Recomandate

Nu e vba aici de antipatie exacerbata, dar e vba in alta parte. Si e vba si de ura fata de turma. Sunt lucruri care se transpun prin atitudine. Nu poti sa te integrezi turmei, niciunei turme, orice culoare ar avea pe spate, incepi sa urasti Turma in general, sa te pui deasupra ei ca si cand nici macar n-ar fi demna de persoana ta. Tocmai de aceea si ea devine intoleranta. Normal ca nici nu intelege ce nu-i seamana. Avantajul ei e ca e un tot, pe cand tu ca individ separat de ea, esti singur, mic si neputincios. E mai greu sa schimbi turma decat un singur individ. Si cu toate astea, realizarile umanitatii sunt toate legate in mod inevitabil de societatea pe care o numim turma. Si ca sa nu fim extremisti tre sa vedem si partea buna, nu numai greselile pe care le face.

 

Nu e deloc vorba de ura fata de tuma. Cum am spus mai devreme, un individ care este capabil sa-si schimbe opiniile si sa-si asume schimbarea, este un individ care se poate adapta oriunde si oricui fara a intra neaparat un conflict. Daca iti expui parerile proprii si accepti ca fiecare are dreptul sa aiba parerea sa, nu exista conflict. Si tot cum am spus mai devreme, nu societatea ca intreg este vinovata, ci omul ca individ atunci cand adopta ideile societatii fara sa le rumege inainte.

Repet, mergi dintr-o extrema in alta, de aceea vezi numai partile rele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Opinia ti-o cerea topicul, nu neaparat postul meu. Puteai si poti oricand sa ma ignori, nu tin neaparat la aceasta discutie, doar ca se pare ca azi am timp de pierdut...

Pentru fapte bune am restul timpului la dispozitie. Nu-mi traiesc viata pe forum si iau lucrurile asa cum vin.

 

Si sa-nteleg ca te-a deranjat faptul ca nu ti s-a oferit vreo medalie ? In fine. Din respect pentru RTFM eu ma opresc aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Lucrand cu oameni independenti, si aplicand aceste planuri in mod corect, cu informatiile necesare pentru a fi inteles.

Macar daca ar fi asa simplu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu m-ai atacat, ce motive as avea eu sa te atac? Sau daca arunci manusa, fii constient ca cineva poate o va ridica.

 

Hai sa ne martirizam ca sa fim interesanti. Ti-am raspuns strict neutru la postul ala. Tu ai interpretat cum ai vrut.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc vorba de ura fata de tuma. Cum am spus mai devreme, un individ care este capabil sa-si schimbe opiniile si sa-si asume schimbarea, este un individ care se poate adapta oriunde si oricui fara a intra neaparat un conflict. Daca iti expui parerile proprii si accepti ca fiecare are dreptul sa aiba parerea sa, nu exista conflict. Si tot cum am spus mai devreme, nu societatea ca intreg este vinovata, ci omul ca individ atunci cand adopta ideile societatii fara sa le rumege inainte.

Repet, mergi dintr-o extrema in alta, de aceea vezi numai partile rele.

Pai omul ca individ, dar daca nu adopta niste directii comune specifice unei anumite societati (traditii, cultura, viziune)nu se mai poate spune ca face parte din acea societate, dar e liber sa se indrepte catre alta care e pe placul inimii lui. Ideile societatii tot individul le-a impus. Si au invins acelea care caracterizeaza majoritatea, e simplu de inteles. Fiecare adopta ce-i vine mai bine, ce-l avantajeaza. Acesta e tipul de societate care s-a creat. Nu vad sa fie cineva obligat sa adopte ceva ce nu-i place.

 

Si sa-nteleg ca te-a deranjat faptul ca nu ti s-a oferit vreo medalie ? In fine. Din respect pentru RTFM eu ma opresc aici.

Da, am zis clar ca doream o medalie. Ai inteles bine.

O seara buna!

 

Hai sa ne martirizam ca sa fim interesanti. Ti-am raspuns strict neutru la postul ala. Tu ai interpretat cum ai vrut.

...in spaeranta ca ma va canoniza cineva pe ropo. :)

Pai na, interpretez si eu cum pot in momentul asta. De ce nu esti tolerant?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare adopta ce-i vine mai bine, ce-l avantajeaza. Acesta e tipul de societate care s-a creat. Nu vad sa fie cineva obligat sa adopte ceva ce nu-i place.

 

 

Ar fi ideal sa fie asa, dar realitatea e alta. E firesc sa fie si opinii unanim acceptate, dar sunt si pareri pe care oamenii nu le expun de teama de a fi ''vazuti rau'' in fata societatii.Si asta nu mai e deloc firesc.Nu TOATE opiniile, asta e din nou extrema. Dar sunt momente in viata cand aderi la o idee sau alta pt ca iti este indirect impusa, sau pt ca nu vrei sa ''dai'' rau, sau pt ca vei fi barfit sau considerat anormal. Lucrurile astea le gasim in jurul nostru si datorita manipularii continue,omul se indobitoceste mai tare pe zi ce trece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi ideal sa fie asa, dar realitatea e alta. E firesc sa fie si opinii unanim acceptate, dar sunt si pareri pe care oamenii nu le expun de teama de a fi ''vazuti rau'' in fata societatii.Si asta nu mai e deloc firesc.Nu TOATE opiniile, asta e din nou extrema. Dar sunt momente in viata cand aderi la o idee sau alta pt ca iti este indirect impusa, sau pt ca nu vrei sa ''dai'' rau, sau pt ca vei fi barfit sau considerat anormal. Lucrurile astea le gasim in jurul nostru si datorita manipularii continue,omul se indobitoceste mai tare pe zi ce trece.

Pentru ca ceva sa fie ideal ar trebui sa aiba niste rezultate pozitive. Eu nu prea ma gandeam la sensul bun cand spuneam ca fiecare adopta ce vrea, ci la faptul ca fiecare isi trage focul pe placinta lui, fara sa se gandeasca si la altul. Teama a existat mereu, mereu oamenii ca si animalele au incercat sa se impuna, sa-si delimiteze teritoriul pentru a detine puterea, pentru a nu mai trebui sa se teama. Cine se teme ca poate fi vazut rau, inseamna ca tine la a fi acceptat, de aceea nu da cartile pe fata. In concluzie, nu prea cred ca e foarte deranjat de aceasta stare a faptelor. Mai degraba sunt deranjati ceilalti care intra in contact cu el, pentru ca nu stiu la ce sa se astepte, nu-l pot citi, nu-i anticipeaza miscarile si se simt la randul lor in imposibilitatea de a se apara in caz de nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca vorbesti de psihopati... E vorba de oamenii care nu au curajul sa spuna ce gandesc, sa se afirme. Nu de psihopatii care dau in cap...Pentru tine turma e buna, si cine se abate e nebun ? Sunt oameni si oameni. De multe ori psihopatii sunt aia care conduc turmele de naivi. La asta nu te referi. Ca din cauza lor ne e pustiita linistea.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca vorbesti de psihopati... E vorba de oamenii care nu au curajul sa spuna ce gandesc, sa se afirme. Nu de psihopatii care dau in cap...Pentru tine turma e buna, si cine se abate e nebun ? Sunt oameni si oameni. De multe ori psihopatii sunt aia care conduc turmele de naivi. La asta nu te referi. Ca din cauza lor ne e pustiita linistea.

Cu mine vb?

Imi pare rau, dar tu te-ai gandit la psihopati, nu eu. Nu ma refer la a da in cap, ci la faptul ca unii oameni pot fi perversi si asta nu inseamna neaparat ca sunt psihopati ci se folosesc de altii pentru a-si atinge scopurile. Pana la urma asta inseamna teama de a nu fi acceptat datorita ideilor tale, faptul ca te deconspiri fata de societate si nu mai poti beneficia de acceptul ei, prin urmare de ceea ce-ti poate oferi ea in folosul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, societatea e cea care trebuie sa tolereze si sa accepte parerile tuturor, nu sa impuna.

O societate în general, şi mai ales patriarhală, nu acceptă uşor anumite situaţii. Dacă ne aşteptăm să facă asta, vom fi dezamăgiţi. Aşa a fost societatea antică greacă, ce nu a acceptat multe din ideile marilor filosofi. La fel a fost societatea arabă medievală, sau cea vest europeană de la începutul Renaşterii. Lumea artistică, ştiinţifică, tehnologică, în care trăim acum, se datorează curajului inovatorilor, inventatorilor, revoluţionarilor într-ale gândirii. Unii au şi murit din cauza acestui curaj. Însă chiar asta a făcut ca societatea să se schimbe.

 

De asta mie îmi plac foarte mult oamenii care au curaj să fie originali, să-şi expună ideile indiferent ce zice lumea. Însă trebuie să fie siguri de ceva: vor avea parte de o opoziţie foarte foarte puternică !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×