Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cu multi, multi ani in urma in majoritatea caselor gaseai vestita biblioteca pe tot peretele, inalta pana la tavan si ticsita cu tot felul de bazaconii si bibelouri.

Nu imi placeau deloc si pe vremea aceea ma gandeam ca eu nu o sa-mi incarc casa cu asa ceva.

Mie imi plac bibliotecile mult mai aerisite, mai futuriste?

Ceva in genul celor de mai jos.

 

Ce parere aveti?V-ati mobila casa cu asa ceva?

 

 

x4kjll.jpg

 

2zi214i.jpg

 

v4w0av.jpg

 

eb98ch.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac , le-as folosi . Dar la cate carti am mi-ar trebui peste 100 de asemenea corpuri futuriste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai ideea este sa ai un loc special pentru ele -o parte din debara sau un dulap pe balcon - si in living doar cateva pentru design.

 

de fapt modele sunt de pe site-uri straine de mobilier si ei nu prea au carti tiparite ca noi, ci in format electronic; si la noi a inceput moda asta si recunosc ca e mai comoda dar ce sa fac acum cu toate cartile pe care le am? nu prea imi vine sa le arunc! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac. Cel mai mult imi plac alea din prima poza, desi recunosc ca n-as reusi sa inghesui pe ele nici a zecea parte din cartile adunate. Aici designul a luat fata conceptului utilitar. Probabil ideea este ca aia cu carti isi fac undeva o biblioteca din aia clasica, in care-si baga toate terfeloagele, iar doua sau trei rafturi din alea de designer ar urma sa impodobeasca livingul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie de exemplu imi place a-4-a care poate fi folosita si ca perete despartitor de exemplu intre partea de living si cea de bucatarie atunci cand ai un open space ( se practica tot mai mult in apartamentele noi sa se faca bucataria si livingul open space)

 

si prima varianta este buna pentru asa ceva- asezi 2 copaci de acest gen si separi spatiile intre ele fara a trage un perete care sa ia din lumina

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a treia varianta imi place cel mai mult, apoi copacii

dar astea sunt doar pt cei carti putine

cine are carti multe are musai nevoie undeva in casa de o biblioteca traditionala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, sunt interesante si alea de la numarul trei, dar la mine nu s-ar potrivi deloc. eu am totul numai in linii si unghiuri drepte, iar chestiile alea curbate ar veni ca nuca-n perete.

 

Exact.Eu am facut dintr-un dormitor un fel de birou,unde fac administratia,iar pe peretii dormitorului am pus rafturi drepte,normale pentru carti.

Personal imi plac bibliotecile astea moderne,dar nu se potrivesc la toate casele.In unele livinguri arata chiar urat,pentru ca sunt pozitionate aiurea.Nu se potrivesc efectiv cu forma livingului.

 

Cele mai multe biblioteci de genul asta sunt proiectate de designeri pentru clienti cu bani, din aia care au livinguri de 10 x 12 metri sau chiar mai mari. Noi nu ne incadram in segmentul-tinta :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cele mai multe biblioteci de genul asta sunt proiectate de designeri pentru clienti cu bani, din aia care au livinguri de 10 x 12 metri sau chiar mai mari. Noi nu ne incadram in segmentul-tinta :D

 

eu cred ca putem sa facem si noi asa ceva sau macar asemanator; ideea este ca livingul in acest caz nu trebuie sa fie foarte aglomerat de mobila ci doar cateva piese si acestea moderne;

problema la noi este ca spatiul de depozitare este in general insuficient si folosim de obicei sertarele si rafturile bibliotecii pentru depozitare si nu pentru aspect, pentru design

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti?V-ati mobila casa cu asa ceva?

 

Si mie imi place tot a patra din cele postate, insa visul meu e asta:

 

LincolnBarbour-tinyhouse-103.jpg

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place tot a patra din cele postate, insa visul meu e asta:

 

 

 

arata super,e spatioasa iar scara iti permite sa ajungi la cartile de pe rafturile de sus, cu toate ca eu ma cam feresc sa ma sui prea sus :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×