Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

yo001.jpg

 

Inca n-am vazut atita folosinta utila din spatele scarlor!!! De obicei spatiul devine loc de tinut valize si geamantane, schiuri si diferite echipamente sportive, si alte obiecte care nu se vor la vedere :crazy: aspirator, bauturi de tot felul, rezerve de tot ce imaginezi si din astea, debara sau colector de lucruri inutile de prin casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca n-am vazut atita folosinta utila din spatele scarlor!!! De obicei spatiul devine loc de tinut valize si geamantane, schiuri si diferite echipamente sportive, si alte obiecte care nu se vor la vedere :crazy: aspirator, bauturi de tot felul, rezerve de tot ce imaginezi si din astea, debara sau colector de lucruri inutile de prin casa.

 

 

De acord cu tine ca spatiul poate fi folosit mai mult ca o debara dar varianta aceasta cu biblioteca este si ea o solutie ajutand la design si la impresia ca exista mai mult spatiu in zona respectiva. Asta binenteles presupune ca poti transforma in debara pentru toate lucrurile pe care le adunam un alt loc din casa.

Aceasta biblioteca sub scara cred ca este o idee mai mult pentru cei de pe aici din RO care stau in apartamente la bloc unde nu au scara interioara si care reusesc sa isi faca casa pe pamant si au mai mult spatiu si il pot folosi intr-un mod modern.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate bibliotecile astea de designeri sunt foarte decorative, dar nu poti pune in ele prea multe carti.

 

Eu am fost nevoit sa-mi pun undeva toate cartoaiele adunate si, cum apartamentul este in mansarda si nu ofera foarte mult loc pentru mobilier mare, am fost fortat sa plasez biblioteca intr-un coridor. Asa s-a nimerit din constructie ca acest coridor sa fie destul de larg ca sa permita trebusoara asta si sa aibe iluminare naturala din doua parti. Biblioteca am facut-o la comanda, din lemn vopsit in alb, am proiectat-o intr-un stil mai modernist, am desenat-o cu manuta proprie iar tamplarul a facut-o si apoi a asamblat-o la fata locului. N-a iesit chiar rau.

 

post-258740-0-58525900-1354974431_thumb.jpg

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate bibliotecile astea de designeri sunt foarte decorative, dar nu poti pune in ele prea multe carti.

 

Eu am fost nevoit sa-mi pun undeva toate cartoaiele adunate si, cum apartamentul este in mansarda si nu ofera foarte mult loc pentru mobilier mare, am fost fortat sa plasez biblioteca intr-un coridor. ....

 

 

Intr-adevar arata chiar bine. Majoritatea oamenilor isi fac dressing (din acela pana in tavan cu usi culisante) pe astfel de holuri.

Personal as fi incercat sa "rup" un pic simetria rafurilor facandu-le unele mai mici, altele mai mari dar in asa fel incat sa se incadreze in acelasi spatiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea oamenilor isi fac dressing (din acela pana in tavan cu usi culisante) pe astfel de holuri.

 

In State noi in fiecare camera aveam cate-un dressing numit closet, in unele case marimea este cat o camera si se poate plimba printre haine in "walk in closet" sau mobilierul care se mai pune sa acomodeze maruntisuri si sa organizeze mai armonios hainele. Arata ca o camera doar ca face parte din master bedroom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesante. Unele extrem de ne-practice pentru o casa de om, altele nu sunt biblioteci deloc. De exemplu in poza a doua ai de fapt o scara ale carei contra-trepte au fost vopsite/pictate sa arate ca un cotor de carte. Dar nu iti poti imagina ca este o biblioteca in care stau culcate carti lungi de 1,20 m. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat si eu bibliotecile mele preferate, cum vi se par?

 

 

Inovatoare! :o:

Prima un pic cam incarcata si masiva dar pentru un spatiu destinat unui birou merge; a 2-a ar fi mai interesanta daca contra-treapta ar fi chiar folosita pentru carti - ca un raft - desi datorita trafcului cartile s-ar umple relativ repede de praf ( am vazut undeva folosit acel loc de sub treapta ca sertar - un fel de loc de depozitare - intradevar treapta era ceva mai lata - super ideea si sertarul asigura protectie impotriva prafului - de fapt si acestea ar putea fi rafturi sub forma de carti ! :o:); a 3-a e haioasa, parca sunt rufe la uscat - imi place ideea :lol: ; a 4-a si a 5-a sunt pe sistem rotund si sunt si ele interesante.

 

Mai ai si alte modele?

Editat de Indigo 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu pot avea plante in casa, ma gandesc la cateva din astea,

 

E foarte bine gandita planta verde, are loc sa si agate cate ceva copilul pe crengile joase sau pana unde ajunge!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauta un student la arte ca le plac proiectele speciale, altfel va fi doar planul intins pe perete, exact, se poate si desena pe perete pomii si pe urma ... candva o sa creasca!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×