Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Bruiaje in comunicarea pe forum

Postări Recomandate

 

 

Exceptand pe cei dependenti de bias-uri, si care nu pot "comunica" fara sa scuipe venin. Pentru ca daca nu ar mai avea forumuri in care sa scuipe venin, daca nu ar mai avea target-uri pe care sa ii imputa cu propria mizerie, si-ar musca limba si s-ar intoxica de veninul propriu pana ar crapa.

 

 

Totusi, te gandesti ca in categoria asta intri si tu?

Ca de ceva timp numai asta faci, chiar daca ai imbracat o toga si tipi ca esti mantuitorul www-ului, al tuturor vazutelor si nevazutelor, esti un nene frustrat de comportamentul altora pe un forum, vorbesti despre faptul ca li se permit mizerii cat China, fara sa vezi roabele de gunoi deversate in orice topic deschis in ultimul timp.

Tu chiar esti caz de studiu, la tine delirul si paranoia sunt interesant de urmarit.

Intinde-te pe canapea pestisorule, incearca sa te relaxezi, esti intre prieteni aici, acum spune ce-ti apasa sufletelul, ce iti perturba chi-ul fiule?

Editat de Pharrell24
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sunt eu si cum nu sunt eu e tratat cu seriozitate cand trebuie si cu umor cand trebuie. O persoana draga mie ( din viata reala ) mereu ma amuza cand zic eu ceva exagerat. Apoi discutia ia o turnura mai relaxanta.

 

In legatura cu gatitul: pe mine nu ma intereseaza daca gatesti, sau ce gatesti. Dar daca ai fi intr-o relatie cu mine m-ar interesa. Ce meniu stabilim pentru saptamana ce vine, daca gatim naturist sau traditional sau international, daca gatesti tu sau eu sau impreuna, astea sunt amanunte delicioase. Dar se poate negocia, nu? Asta e comunicarea.

Asa e si cu comunicarea: in ograda proprie poti comunica asa cum vrei, dar daca relationezi cu mine sau cu altii deja se impune o netiquette.

 

Ce inseamna netiquette? Adica negociem in viata reala? Adica negociem pe forum pe ce itemi sa se desfasoare discutia?

Editat de Morgana.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce numai bruiaje in comunicarea pe forum?De ce nu bruiaje in viata reala?

Oare este forumul mai important decat viata reala?Eu nu prea cred.

 

Desigur, tot ce am scris se aplica atat la comunicarea in mediul virtual, cat si la comunicarea in viata reala.

Iar mediul virtual este o oglinda a celui real.

E interesant ca in mediul virtual spiritele se incing mai repede decat ar face-o in viata reala, daca ar fi fatza catre fatza. Si asta pentru ca in comunicarea directa limbajul corporal atenueaza multe semnale agresive (apud etologul Lorenz), pe cand in mediul virtual nimic nu impiedica omul sa dea drumul la dracii din lesa.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

pai eu daca il injur pe unu pe forum si sa spunem ca in realitate ma calmez? unde mai e oglinda?

Editat de Morgana.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce numai bruiaje in comunicarea pe forum?De ce nu bruiaje in viata reala?

Oare este forumul mai important decat viata reala?Eu nu prea cred.

Pentru ca pe el de fapt nu il intereseaza dezbaterea subiectului astuia, el are o strategie destul de stangace, s-a gandit ca mai poate deschide un topic unde sa-si verse frustrarile si nemultumirile, cu privire la unii useri si la calitatea discutiilor, care din punctul lui de vedere sunt mediocre si sa-l imbrace intr-o "dezbatere" ca nu cumva sa mai fie invizibilizat...cre' ca din cauza ca nu-i spune nimeni ca este genial sau ceva.

Tre' sa mai lucrati la manipulare domnu' n-ati putea prin mijloacele astea, nici sa va insusiti o eugenie de la un copil in varsta de 5 ani.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sunt eu si cum nu sunt eu e tratat cu seriozitate cand trebuie si cu umor cand trebuie. O persoana draga mie ( din viata reala ) mereu ma amuza cand zic eu ceva exagerat. Apoi discutia ia o turnura mai relaxanta.

 

 

 

Ce inseamna netiquette? Adica negociem in viata reala? Adica negociem pe forum pe ce itemi sa se desfasoare discutia?

 

 

Daca ai elimina exagerarile, ai avea o minte mai odihnita, un palier emotional mai pur. Oare nu asta iti doresti, nu asta cauta Copilul Interior din tine, cu care vrei sa te identifici pentru a iti spori creativitatea? Incearca sa traiesti o zi fara exagerari, sa vezi ce bine e.

 

Nu stiu ce intelegi tu prin itemi! Eu prin itemii discutiei pot intelege mai multe lucruri, destul de diferite. Ex: subiecte de discutie, sau principii corecte de comunicare.

Prin urmare nu iti pot raspunde.

 

Negociem pozitiile, ideile, atitudinile, viziunile, abordarile, punctele de vedere, perspectivele, intelegerile.

 

Netiquette se refera numai la comunicarea in mediul virtual. Este un cuvant modern, provenit din net+eticheta (eticheta insemnand bune maniere).

 

Eu am propus in topicul meu niste clarificari.

Ele nu pot fi intelese de oricine, stiam asta de la bun inceput.

Aceste clarificari sunt o parte importanta a cunoasterii.

Cunoasterea de sine, cunoasterea celorlalti.

Cunoasterea nu e pentru oricine.

Unii nu pot, altii pot dar nu vor.

Numai cei ce pot si vor au acces la cunoastere si la continua evoluare.

 

Nu ma mira ca acei useri care au punctat topicul meu sunt cei care au mintea deschisa si au inteles foarte bine ce am intentionat cu acest topic. Acesti useri sunt alerti si mai mereu invata din orice, trag invataminte bune. Lor le va folosi topicul meu. Stiam foarte bine de dinainte cine va aprecia topicul, pentru ca am inceput sa cunosc pe acei care sunt la aria Psiho pentru a invata, pentru a evolua.

Editat de Nemo!
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai elimina exagerarile, ai avea o minte mai odihnita, un palier emotional mai pur. Oare nu asta iti doresti, nu asta cauta Copilul Interior din tine, cu care vrei sa te identifici pentru a iti spori creativitatea? Incearca sa traiesti o zi fara exagerari, sa vezi ce bine e.

 

Nu stiu ce intelegi tu prin itemi! Eu prin itemii discutiei pot intelege mai multe lucruri, destul de diferite. Ex: subiecte de discutie, sau principii corecte de comunicare.

Prin urmare nu iti pot raspunde.

 

Negociem pozitiile, ideile, atitudinile, viziunile, abordarile, punctele de vedere, perspectivele, intelegerile.

 

Netiquette se refera numai la comunicarea in mediul virtual. Este un cuvant modern, provenit din net+eticheta (eticheta insemnand bune maniere).

 

1. La mine creativitatea este abundenta cand sunt in conflict cu mine insumi. M-am obisnuit aglomerata si agitata.

2. Care sunt principii corecte de comunicare? E cineva receptiv la asa ceva?

3. Societatea e compusa din mai multe categorii de oameni : cu bune maniere si fara bune maniere. Cu primii duci discutii agreabile sau frumoase . Cu ceilalti te resemnezi

Editat de Morgana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu ma mira ca acei useri care au punctat topicul meu sunt cei care au mintea deschisa si au inteles foarte bine ce am intentionat cu acest topic. Acesti useri sunt alerti si mai mereu invata din orice, trag invataminte bune. Lor le va folosi topicul meu.

Si a lor va fi imparatia, acum si-n vecii vecilor amin...asa ceva....:lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Roportal nu este ceea ce cauti tu cu adevarat. Asa imi pare mie. Eu pot sa discut cu tine fara bruiaje . Dar numai cu anumiti useri pot face asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×