Sari la conținut
Forum Roportal
White_flag

De ce e atat de important pentru dumnezeu sa se creada in el?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ori asa, ori niste baieti mai destepti, au gasit o unealta de manipulare in masa, anume crestinismul si Biserica.

Ca sa nu fim rautaciosi sa spunem despre crestinism ca ar fi copiat alte religii/povesti despre zei, care existau de cateva sute de ani.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa moarte, sufletul meu v-a ajunge in Walhalla langa Zeii mei! Consider ca ar fi sub demnitatea mea ca sufletul meu sa ajunga langa un zeu tribal ca dumnezeu, care se preteaza la a pedepsi copii pentru vina parintilor... cine vrea sa creada intr-un astfel de zeu de mana a III-a, n-are decat. Un Zeu adevarat nu impune iubire, o primeste pentru fapte marete!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinismul o fi el inspirat, dar in cele din urma toata inspiratia are o sursa, iar numele pe care il dam creatorului este mai putin important decat credinta in actul creatiei.Putem spune si ca povestea biblica a fost spusa mai convingator,ba chiar putem presupune ca este cea mai aproape de adevar.Sau poate ca nu.Zic si eu ca tine,ori asa ori invers.Eu zic ca asa, dar este parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este extrem de important pentru Dumnezeu sa credem in el. Ganditi-va un pic.Ce valoare are o entitate divina unica ,infinita si fara termen de comparatie,fara nimeni si nimic care sa se raporteze la ea si la care sa se raporteze? Absolut unica si absolut singura.

Deci are nevoie de inchinare si proslavire si credinta in el ca sa se valorifice ? Patetica deitate.

 

Asadar scopul lui Dumnezeu a fost sa creeze nu o fiinta inferioara ci o societate superioara de fiinte inaltate si egale cu el.

Hai mai zi o data chestia asta. Poate a doua oare o sa rad, ca la prima data mi-a scapat poanta. Egala cu el zici ? Cand doua entitati sunt egale, una nu se inchina celeilalte.

 

Nu ma intrebati de vreo dovada.

No s**t . doh.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

:think: Nu cred ca Dumnezeu vrea multi de Lucifer, ci mai degraba un om pur asa cum l-a gandit el, si l-au stricat mai tarziu lacomia si celelalte alegeri nefaste ale oamenilor.

 

Dupa moarte, sufletul meu v-a ajunge in Walhalla langa Zeii mei! Consider ca ar fi sub demnitatea mea ca sufletul meu sa ajunga langa un zeu tribal ca dumnezeu, care se preteaza la a pedepsi copii pentru vina parintilor... cine vrea sa creada intr-un astfel de zeu de mana a III-a, n-are decat. Un Zeu adevarat nu impune iubire, o primeste pentru fapte marete!

Tu vorbesti de Vechiul Testament.

 

Crestinismul o fi el inspirat, dar in cele din urma toata inspiratia are o sursa, iar numele pe care il dam creatorului este mai putin important decat credinta in actul creatiei.Putem spune si ca povestea biblica a fost spusa mai convingator,ba chiar putem presupune ca este cea mai aproape de adevar.Sau poate ca nu.Zic si eu ca tine,ori asa ori invers.Eu zic ca asa, dar este parerea mea.

Cand despicam firu-n 14 credinta piere.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Naema, nu ai inteles.Ce te grabesti asa? Am zis dupa mantuire si inaltare nu inainte.Pana atunci suntem inferiori rau de tot.

 

 

 

Cand despicam firu-n 14 credinta piere.

Corect,dar nu m-am putut abtine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci are nevoie de inchinare si proslavire si credinta in el

Nu are el nevoie. E ca si atunci cand un parinte stie ca e bine pentru copilul lui, ca atunci cand rataceste si se simte singur si parasit, sa stie si sa simta ca are unde sa se intoarca..si la cine.

Nu are nevoie pt El. Stie ca noi avem nevoie, daca e sa vb dpdv crestinesc.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc despre zeul tribal al iudeilor, preluat si de catre crestini si nu despre vreun testament!

Alegerea ta. Ai liber arbitru. Vezi ce faci cu el.

Btw, eu nu vorbesc de Yahve, stii, nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×