Sari la conținut
Forum Roportal
Cory1969

Atacare testament

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Bunica a lasat testament la unul din nepoti din partea baiatului. Precizez ca eu sunt nepoata din partea ficei, bunica avand decat 2 copii respectiv mama mea care este decedata si unchiul meu, fiul dansei fiind in viata si avand 2 copii. A lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile prin notariat la unul dintre copii unchiului meu respectiv fiul dansei. Precizez ca eu mai am o sora.

Cand a facut testamentul bunica avea varsta de 82 de ani iar in prezent are 88 ani fiind inca in viata. Ce se poate face acum cat bunica este in viata si dupa decesul dansei?

 

 

Intrebare: daca pot ataca testamentul tinand cont ca mama noastra nu mai traieste, bunica fiind mostenitoare de drept iar eu si sora mea ce putem face sa ni se dea si noua un drept din mostenire dupa urma mamei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

zici ca bunica ta inca traieste; este cam greu sa o mostenesti atata timp cat este in viata; si daca tot mai traieste ar fi bine sa vorbesti cu ea despre mostenire; probabil are un motiv pentru care lasa mostenirea acelui nepot mai ales ca spui ca testatmentul este facut de cativa ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce vreti voi sa treceti peste dorinta bunicii? E senila, nu era in toate mintile cand a facut testamentul, aveti motive sa credeti ca ar fi fost obligata sa faca acel testament?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Intrebare: daca pot ataca testamentul tinand cont ca mama noastra nu mai traieste, bunica fiind mostenitoare de drept iar eu si sora mea ce putem face sa ni se dea si noua un drept din mostenire dupa urma mamei.

Daca exista un testament autentificat la notar, cu martori si certificat medical care atesta ca bunica era in deplinatatea facultatilor mintale cand l-a semnat, NU POTI ATACA TESTAMENTUL.

 

Fiecare are libertatea de a-si lasa bunurile mobile si imobile cui doreste, fara nicio obligativitate de a respecta dorintele si asteptarile gradelor de rudenie existente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este normal sa mostenesc si eu ceva atata timp cat am ingrijit-o si eu si sora mea ,ea avand o casa in zona buna si 2 hectare de pamant.Chiar sa nu meritam nimic ?.Copii unchiului sunt necasatoriti si cu o situatie materiala foarte buna si amandoi plecati in stainatate.Unul slugareste si altul primeste totul fara sa faca nimic? A mai vandut niste terenuri si banii tot la ei sunt !Mama noastra nu e in viata dar suntem copii ei si am ajutat-o, i-am fost aproape de cate ori a fost bolnava ,am ingrijit-o cu multa dragoste.

Si acum fac in continuare lucrul asta chiar daca am aflat si ea simte ca sfarsitul ei e pe aproape ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este normal sa mostenesc si eu ceva atata timp cat am ingrijit-o si eu si sora mea ,ea avand o casa in zona buna si 2 hectare de pamant.Chiar sa nu meritam nimic ?.Copii unchiului sunt necasatoriti si cu o situatie materiala foarte buna si amandoi plecati in stainatate.Unul slugareste si altul primeste totul fara sa faca nimic? A mai vandut niste terenuri si banii tot la ei sunt !Mama noastra nu e in viata dar suntem copii ei si am ajutat-o, i-am fost aproape de cate ori a fost bolnava ,am ingrijit-o cu multa dragoste.

Si acum fac in continuare lucrul asta chiar daca am aflat si ea simte ca sfarsitul ei e pe aproape ...

 

prietene, esti sigur ca este normal? ai prestat ingrijirile respective pentru vreo recompensa sau remuneratie? ai contract doveditor?

daca nu, in spiritul umanitatii, ai facut fapte bune... si sa fii fericit, ca a ta va fi imparatia cerurilor... cum adica? unul slugareste si altul primeste? e ceva normal, uita-te la toata societatea noastra...

nu vezi ca boii ara si caii mananca?

nu vezi ca toti muncim si ei primesc?

nu vezi ca asta e sistemul?

daca este ceva ce nu-ti convine, de ce nu-ti ceri drepturile exclusiv de la cea care ti le poate acorda?

ai tu la cunostinta de ce a dat-o deoparte pe mama ta? sau ce motiv a avut sa faca asta?

nu poti sa jefuiesti un om de bunurile lui asa, pentru ca i-ai dus o cana cu apa...

 

sa fim decenti...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este normal sa mostenesc si eu ceva atata timp cat am ingrijit-o

 

i-am fost aproape de cate ori a fost bolnava ,am ingrijit-o cu multa dragoste.

 

Este normal doar in viziunea ta sa mostenesti. Observ cu cata dragoste ai ingrijit-o.Si probabil a observat si bunica.

 

Daca o ingrijeai intradevar cu dragoste si nu cu interes, acest topic nu exista.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Testamentul poate fi atacat oricand, daca exista o motivatie.

Donatia si contractul de vanzare cumparare, doar daca pot fi dovedite ca fiind ilegale.

Raspunsul e DA, dar doar dupa moartea bunicii. Sansele de reusita insa...

Si intradevar...sunt semne de imoralitate in postare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Testamentul poate fi atacat oricand, daca exista o motivatie.

Motivatia trebuie sa fie REALA :

- lipsa unui testament autentic la notar;

- lipsa martorilor;

- lipsa dovezii ca autorul testamentului este in deplinatatea facultatilor mintale.

 

Ca altfel de motivatii toti au. Asa cum are si autoarea topicului care invoca dreptul la testament pt ingrijirile aduse cu "dragoste"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×