Sari la conținut
Forum Roportal
mihaela...

Dar femeile casatorite? Sunt fidele?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

offfff, de ce suntem noi asa croiti, fie barbati, fie femei, sa ne dorim intotdeauna ceva ce nu avem inca?

 

suntem fidele atita vreme cit simtim ca celalalt ne este fidel, cita vreme simtim ca suntem unicele din viata lui...

daca exista o minima farima de suspiciune in privinta asta, atunci incepe sa ne zboare gindul prin alte parti...si dupa gind, poate si altele...

 

totusi, profit de situatie pentru a lansa o dezbatere pe definitia fidelitatii, de fapt, mai degraba pe verbul "a insela"

cred ca inainte de a puncta diverse unghiuri de vedere, sa cadem de acord asupra unui reper/criteriu stabil.

 

Deci,

Cind inselam?

Cind nu mai suntem fideli sau fidele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate pune o eticheta. sunt femei si femei, asa cum sunt barbati si barbati. Dar eu stiu ca omul nu este o fiinta monogama, a insela sau a nu insela nu este in natura noastra, este liber arbitru.

Ce ne face sa inselam? S-au spus multe pareri cu care sunt de acord..singuratatea in doi, lantul vicios din care la un moment dat ai impresia ca nu mai ai scapare..Divortul nu este intotdeauna solutia si atunci?...

A fost o perioada in casnicia mea de care nu vreau sa-mi mai amintesc, in care luasem decizia ferma sa divortez. In acea perioada am inselat in sensul ca m-am indragostit de altcineva, simteam ca cel care-mi era sot nu-mi mai apartinea si nu ma mai vroia langa el ca si partenera de echipa, nu-mi mai recunostea statutul de sotie..nu numai din vina lui, asa este, dar, obiectiv vorbind, purta cea mai mare parte din vina.

Intr-o astfel de situatie orgoliile intuneca orice alt sentiment si egoismul creste pana la paroxism...

Din fericire, dupa o perioada in care am stat despartiti datorita faptului ca eu am revenit in tara, am incercat sa vedem cine si unde a gresit..ne-am cerut iertare unul altuia...ne-am recunoscut PARTE din greseli...Si continuam..

Cred cu certitudine ca o casnicie nu se bazeaza pe sentimente ci pe un exercitiu de vointa..aleg sa iubesc pe cel de langa mine..practic asta si nu e foarte greu:). Sentimentele se duc. Obisnuinta ucide. Trebuie facut ceva.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Infidelitatea tine de o decizie... pe parcursul unei vieti si a unei casatorii (sau relatzii de lunga durata) e imposibil sa nu apara altcineva, un al treilea, care iti reinvie fluturasii din stomac, chiar daca pentru foarte putin timp. Sentimentul si senzatia care te leaga de el e diferita de ceea ce te leaga de sot, pentru ca oamenii sunt diferti, nu cred ca putem avea sentimente identice (cu diferentze doar de intensitate) fata de oameni diferiti. Si atunci iei o decizie: faci un pas in plus sau bati in retragere pentru ca stii exact ca fluturasii vor trece dar viatza pe care o ai acum cu omul de langa tine valoreaza mult mai mult, valoreaza cat sa sacrifici orice altceva. Infidelitatea e o decizie ce tine de valorile fiecaruia si pentru ca nimeni altcineva nu are dreptul sa-ti stabileasca ierarhia ta de valori, nimeni nu are dreptul sa te judece pentru ele, pentru ca le respecti sau nu. Consecintzele sunt imanente... e treaba ta daca esti costient de ele si stii ca le poti face fatza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesant. :)

Vreau toata cartea :flowers:

Si mie mi-a placut articolul si este chiar adevarat ceea ce au dedus psihologii. Asa poate intelegem si noi unele lucruri despre noi insine si despre cei de langa noi. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×