Sari la conținut
Forum Roportal
Icbiuliana

Ce imagini ne motiveaza?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

The center of Bologna with the Asinelli tower and the Garisenda tower seen from above, Emilia-Romagna, Italy. / Credit: DE AGOSTINI PICTURE LIBRARY

"Unul din turnuri poate sa cada in oricare secunda de acum incolo ... deloc n-au lasat spatiu langa acele inaltimi, credeau ca sint eterne constructiile vechi".

The Italian city of Bologna is preparing for one of its iconic towers, built more than 900 years ago, to collapse due to excessive leaning.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

“We’re acting as if it’s the worst case scenario but that’s not to say it’ll happen,” he said, adding that the precautions are currently on “yellow” alert rather than red, where collapse is imminent.

“We’re acting as if it’s about to collapse, but nobody knows when that could be – it could be three months, 10 years, or 20 years.

“If there was an imminent risk of collapse we’d evacuate everyone,” he said, adding that the monitoring equipment delivers readings every 15 minutes, meaning that they should get warning of a collapse, and can evacuate the surrounding area.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păcat, cele două turnuri sunt simbolul orașului. Nu va mai fi la fel fără Garisenda. Sper să nu se prăbușească atât de repede. Bologna a fost casa mea pt câțiva ani, e un oraș cochet, cu multă istorie, cultură... mâncare bună. Merită o vizită.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de cateva ori in Bologna in 1977 si '78 dar nu tin minte sa fi vazut acele turnuri.    Pe cine vizitam locuiau in partea de Nord al orasului foarte aproape de Freeway.   In fiecare seara mergeam undeva,  vizitam mereu rudele lor ca nu erau aproape de ei deloc.   Una din rude se numeau Menarini, erau foarte sus pusi pe scara ierarhica, alta aveau fabrica de Paste fainoase si locuiau undeva in  mijlocul unui lan de cereale.   Produceau si Mini Pizza de vanzare, mai era o familie care detinea o banca undeva pe centru iar altii patronau transporturile in comun ca pe toate autobuzele era scris numelel lor de familie, locuiau intr-un parc central cu zeci de security Yugoslavi peste tot, aveau si un baiat nebun.  Cel mai "haios" a fost Preotul Catolic dintr-un alt sat care a fost casatorit in Amerika, si avea vreo 5 baieti toti la studii in California si Las Vegas iar el locuia cu sotia.   

Strabunicul celui vizitat a fost ofiter in armata lui Garibaldi,  casa lor arata ca un muzeu militar, mi-era frica sa nu explodeze ca era decorat cu arme si munitii printre picturi de generali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vom avea sau nu zăpadă de Crăciun și Revelion. Ce ne așteaptă în perioada următoare

Ador poza asta de iarna si Craciun. 

Azi am dezbatut cu cineva local ca frigul si zapada nu sint aceleas fenomene ca frig este si fara zapada ca pe la noi, dar n-avem zapada ca nu-i destul de frig!!!

Doresc la toata lumea Sarbatori Fericite de care-si doreste fiecare!!!   Bradul impodobit m-a cucerit, mi-a topit inima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×