Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

 

 

Si ai deschis topicul asta in calitate de ultim roman? Nu inteleg.

Trebuie sa intelegi de ce anume am deschis eu topicul sau cum ? Subiectul este clar si daca doresti participi daca nu, nu. Se pare ca ti-a scapat menirea topicului si anume sa zgandare putin patriotismul si atasamentul fata de natie, si nu sa o luam pe Naeema la bani marunti. Pentru asta am topic personal. doh.gif

Editat de mița
scos citat offtopic
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, ajungi sa "iubesti" o tara atunci cand: Exista mediu decent unde te poti educa, unde iti poti educa odraslele, unde munca ti-e apreciata indiferent de statutul social, recte si de locul de munca, unde ghertoii si taranii parveniti nu-s priviti drept "jmekeri" pentru ca au facut o invarteala, o bisnitareala, unde fiscul vine si te trage de mana sa te intrebe de ce ai CLS cand n-ai carte de munca, unde viitorul nu este inexistent, unde copiii tai au acces la educatie si sanatate la un nivel decent, unde nu tre' sa stai cu frica in san daca esti femeie si te intorci pe jos, seara de la serviciu, unde nu tre' sa dai spaga sa ai parte de servicii care de altfel ti se cuvin, pentru ca platesti lunar in sensul asta, unde se fura mai putin, unde exista infrastructura, unde cocalareala este un fenomen izolat....useless to say, Romania nu indeplineste conditiile astea, pentru ce sa fiu eu patriot?Pentru ce sa fiu mandru ca-s roman, atunci cand sunt inconjurat de muuuuulta prostie?

Editat de Pharrell24
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce vrei sa spui Pharrell, dar sunt si alte tari in lume unde situatia este mult mai precara decat in Romania si totusi sunt oameni ai acelor tari care numai lauda au despre poporul lor si numai mandrie simt. Nu ma refer la un neamt sau suedez, ci la indieni, africani, etc. Din cati indieni am cunoscut eu pana acum, unul n-ar fi zis "ce tara de rahat e India si ce rusine mi-e ca sunt indian". Asta e doar un exemplu.

Iar comunitatile etnice de aici de unde traiesc sunt asa unite si se ajuta unii pe altii incat e emotionant sa-i vezi. Indienii au pana si o denumire pe care o confera compatritilor lor..."desi" si daca esti desi de al lor esti cel mai tare in opinia lor.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce vrei sa spui Pharrell, dar sunt si alte tari in lume unde situatia este mult mai precara decat in Romania si totusi sunt oameni ai acelor tari care numai lauda au despre poporul lor si numai mandrie simt. Nu ma refer la un neamt sau suedez, ci la indieni, africani, etc. Din cati indieni am cunoscut eu pana acum, unul n-ar fi zis " ce tara de rahat e India si ce rusine mi-e ca sunt indian". Asta e doar un exemplu.

Stiu eu... poate fumeaza ceva misto, habar n-am.

Eu am expus punctul meu de vedere...adica treaba asta e ca o femeie care spune ca-si iubeste sotul/partenerul, chiar daca ala o bate constant, makes no sense for me.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt un patriot.

imi iubesc patria.

 

nu-mi plac anumiti "romani", dar asta-i alta treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am expus punctul meu de vedere...adica treaba asta e ca o femeie care spune ca-si iubeste sotul/partenerul, chiar daca ala o bate constant, makes no sense for me.

Doar in cazul in care i s-a insuflat de mica ca viitorul ei sot este cel mai vrednic barbat din lume, indiferent de ce si sa nu-l compare mereu cu altii. :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai foarte bine, ai dreptul asta.

Eu nu-s, tot dreptul meu e sa nu fiu.

 

bravo; imi place atitudinea asta a ta.

este de razvratire.

o inteleg si chiar o recomand uneori.

 

Doar in cazul in care i s-a insuflat de mica ca viitorul ei sot este cel mai vrednic barbat din lume, indiferent de ce si sa nu-l compare mereu cu altii. :lol:

presupun ca nu conteaza nationalitatea (daca tot deschidem paranteze)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

presupun ca nu conteaza nationalitatea (daca tot deschidem paranteze)

N-a fost nici o paranteza. A fost o alegorie. Dar daca tu vezi paranteze, ma rog...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×