Sari la conținut
Forum Roportal
AngelBoy91

O viata de nimic......

Postări Recomandate

Esti mai puternic decat crezi,asta reiese din ce scrii.Esti si un om bun.Te admir sincer.

Dar ajuta-te intai pe tine,abia apoi vei putea ajuta si pe altii.La asta reflecta si apoi o sa vezi ca totul o sa fie mai simplu. :friends:

Si eu te admir sincer pentru ca incerci sa ma ajuti si ai si reusit...mi-ar face placere sa am id tau de mess pentru a putea discuta mai mult....multumesc pentru aprecieri si pentru ca ti-ai rupt din timpul tau sa imi dai un sfat !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea.....

Povestea vieti mele este cam lunga si sper sa nu va plictiseasca....

 

 

Lucrurile incep cam asa de mic m-am simtit singur pentru ca copii de la bloc nu imi erau prieteni pentru ca eu eram slab.....iar familia..

Din pacate aceste traume au sa te urmareasca toata viata.

Le poti insa tine sub control, dar este obligatoriu sa intelegi ca e firesc ca din cand in cand (mai ales cand esti abatut, melancolic, nedormit, obosit) sa se reactiveze. Acest lucru este firesc, ia-l ca si atare.

 

Nu ne defineste ce induram in viata, ci ceea ce razbim!!

 

Sa nu mai lasi pe nimeni niciodata sa iti spuna cum esti. Invata sa dai replici hotarate, nu dure - nu cred ca te reprezinta duritatea..si hotararea nu inseamna ca te falsifica, ci doar te pune pe picioare.

Cui ii cade bine sa auda jigniri la adresa sa?

Nimanui.

Nu mai accepta sa ti se vorbeasca urat. Daca nu poti impune asta, detaseaza-te fara sa iti ceri scuze si sa spui la revedere. Indeparteaza-te de caracterele negative tot cat poti. Nu te simti vinovat pt asta. Daca te doboara, nu mai ai cum sa ii mai ajuti nici pe ei, nici pe altii (pe care cu adevarat i-ai putea ajuta odata in felul tau).

 

Refuza sa mai pui la suflet jignirile. Sunt doar frustrari refulate si atat. Se intampla ca tu sa permiti sa fii tinta lor,..dar daca ar fi altul in locul tau, care ar lasa garda jos ca si tine - la fel ar pati. Asa ca nu o lua personal. Nu esti tu vinovat ca altii sunt frustrati.

Nu esti vinovat nici ca simti nevoia sa-i ajuti, nici ca nu reusesti sa o faci.

 

Accepta-te, respecta-te si impune si celorlalti sa te respecte. Daca nu o fac, pentru tine sa nu mai existe. Ar fi 'lost-lost' situation.

Pana la urma tu ai probleme doar la capitolul 'gestionarea situatiei'.

 

Hai, capul sus! Nu ai de ce sa-l tii aplecat in fata nimanui.

Editat de stupid_me
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc pentru ajutor iar in al 2-lea rand asta incerc sa fac sa nu las capul in jos pentru ca nu am de ce si nu incerc sa le dovedesc lor (celor care imi vorbesc si mi-au vorbit asa) ceva incerc sa-mi demonstrez mie ca pot ca merit sa fiu fericit...poate suna prostesc dar de multe ori cand stateam doar eu cu mine plangand intrebam "de ce eu?" si stiu ca sunt multe intrebari care nu au raspuns dar eu imi raspundeam singur "Pentru ca Dumnezeu ii incearca pe cei buni deoarece de cei rai nu are nevoie"...poate suna prostesc dar eu sunt credincios si cateodata chear cred asta !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pentru ca Dumnezeu ii incearca pe cei buni deoarece de cei rai nu are nevoie"...poate suna prostesc dar eu sunt credincios si cateodata chear cred asta !!!

Nu e rau sa crezi in Dumnezeu, dar este primordial sa crezi in tine.

Sa fii tu schimbarea, nu sa o astepti. Sa primesti bucuros doar ceea ce se ofera si nu poti obtine altfel...dar sa fii ceea ce vrei sa fii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e rau sa crezi in Dumnezeu, dar este primordial sa crezi in tine.

Sa fii tu schimbarea, nu sa o astepti. Sa primesti bucuros doar ceea ce se ofera si nu poti obtine altfel...dar sa fii ceea ce vrei sa fii.

Asta incerc sa fac sa lupt pentru ceea ce vreau fara sa calc pe cineva in picioare sa ajung acolo unde vreau...sa fiu un om muncitor sa fiu un om echilibrat emotional si sami dovedesc eu mie ca pot...nici o lupta nu se castiga de la sine iar viata e o lupta continua iar cei slabi cedeaza...eu nu vreau sa fiu slab;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta incerc sa fac sa lupt pentru ceea ce vreau fara sa calc pe cineva in picioare sa ajung acolo unde vreau...sa fiu un om muncitor sa fiu un om echilibrat emotional si sami dovedesc eu mie ca pot...nici o lupta nu se castiga de la sine iar viata e o lupta continua iar cei slabi cedeaza...eu nu vreau sa fiu slab;)

De multe ori Dumnezeu ii incearca pe cei mai buni.Asta fiindca ai spus ca tu crezi in El.Cat despre viata ta, numai la tine e puterea.Iar daca tu nu te simti slab, ci puternic inseamna ca esti pe drumul cel bun.

 

Cumva ma regasesc in cuvintele scrise de tine.Asa eram si eu cu cativa ani in urma.Am cazut.M-am ridicat.Am cazut.M-am ridicat.Vreau doar sa-ti spun ca D-zeu da la toti in mod egal, si suferinta si bucurie.Sa nu te simti neindreptatit.Ci dimpotriva.Suferinta, obstacolele pe care le intalnesti in viata ta au un sens.Te invata mult mai multe decat crezi.Dar asta le vei descoperi pe parcurs, tu singurel.Asa cum am facut si eu...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu da la toti in mod egal, si suferinta si bucurie.

Total eronat. Daca presupunem ca ar exista vreun d-zeu, fi tu sigura ca nu da la toti in mod egal. Unii au parte numai de suferinta.rolleyes.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Total eronat. Daca presupunem ca ar exista vreun d-zeu, fi tu sigura ca nu da la toti in mod egal. Unii au parte numai de suferinta.rolleyes.gif

Cum poti fi atat de sigura?Ai vazut vreodata un om, care este in fiecare clipa a lui fericit si bucuros de viata pe care o duce?Daca da.Tare mult as vrea sa il intalnesc.Pentru ca eu nu am vazut nici macar la TV, oameni care sa detina secretul fericirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori Dumnezeu ii incearca pe cei mai buni.Asta fiindca ai spus ca tu crezi in El.Cat despre viata ta, numai la tine e puterea.Iar daca tu nu te simti slab, ci puternic inseamna ca esti pe drumul cel bun.

 

Cumva ma regasesc in cuvintele scrise de tine.Asa eram si eu cu cativa ani in urma.Am cazut.M-am ridicat.Am cazut.M-am ridicat.Vreau doar sa-ti spun ca D-zeu da la toti in mod egal, si suferinta si bucurie.Sa nu te simti neindreptatit.Ci dimpotriva.Suferinta, obstacolele pe care le intalnesti in viata ta au un sens.Te invata mult mai multe decat crezi.Dar asta le vei descoperi pe parcurs, tu singurel.Asa cum am facut si eu...

 

Da eu cred in Dumnezeu dar nu cred ca da la toti lafel si nu spun asta ca pe ceva rau....Dumnezeu stie cel mai bine de ce altu e mai nefericit si altul mai fericit poate face asta pentru a diferentia oameni rai de oameni buni...nu-mi prea vine sa cred ca da la toti lafel deoarece sunt oameni care nu au ce manca in casa care sunt bolnavi si pe deasupra umiliti de oameni din jurul lor care ar trebui sa le dea o mana de ajutor....nu prea imi vine sa cred ca un om cum am mentionat are aceeasi fericire cu un om care are palate care nu se gandeste niciodata "eu ce pun pe masa" iar celalalt abia are ce manca? dar eu cred ca Dumnezeu ii incearca pe cei buni poate spun asta ca sa ma intaresc eu pe mine.....sa nu inteleaga cineva ca eu ma consider un om fara greseli am facut multe greseli in viata dar sunt un om mult mai bun decat alti....si mult mai sufletist.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Darianna , are dreptate in mai toate privintele.

 

Izabela nici nu ar trebui sa iti spuna asa ceva, in primul rand nimeni nu se naste cu o eticheta pe frunte care zice ca nu e facut sa fie fericit.

Toti suntem fericiti in diferite momente ale vietii.

Este foarte posibil ca aceasta perioada sa fie perioada in care mare parte din viata ta se schimba, nefericirea o sa fie inlocuita cu fericirea , prietenii falsi cu prieteni adevarati si asa mai dep.

Problema este ca si tu trebuie sa ai o contributie in asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×