Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Cum ati devenit vegetarieni?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ups, un topic mai vechi despre vegetarieni ! - vroiam doar sa spun ca eu nu am reusit ( sunt off topic deja :cry: ) - am avut doar perioade in care am exclus carnea si produsele animaliere din meniu dupa care mi se facea o foame de zile mari ca doar cu posmegii si supe de frunze nu reuseam sa ma satur si asa am revenit la meniu normal cu retinerea ca anumite feluri de mancare nu le mananc :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai a fi vegetarian sau chiar si ovo-lacto-vegetarian nu inseamna doar supa chioara .. nu stiu ce gatiti voi de nu va saturati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai a fi vegetarian sau chiar si ovo-lacto-vegetarian nu inseamna doar supa chioara .. nu stiu ce gatiti voi de nu va saturati

 

Eu nu sunt complet vegetarian, dar mananc rar carne.O data sau de doua ori pe luna.Si, intradevar, cand mananc, senzatia de satietate apare repede.

Cand mananc vegetale, ma opresc oarecum nesatul din mancat, si senzatia apare dupa cateva minute.Trebuie sa beau si apa.Dar ma simt mai bine dupa.yes.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cred ca e si o chestie de psihic ca am fost invatati ca, carnea satura ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lamurire pentru unii:

 

VEGETARIAN - Vegetarian este un termen general folosit pentru a descrie o persoană care nu consumă carne. Acest grup include şi diferitele sub-categorii de vegetarian, inclusiv subcategoria vegan.

 

Semi-vegetarian - Termenul de semi-vegetarian este de obicei folosit pentru a descrie pe cineva care este vegetarian, dar care consumă produse lactate, ouă, carne de pui, peşte, dar nu consumă carne de la celelate animale

Ovo-lacto-vegetarian - Ovo-lacto vegetarieni sunt vegetarieni care nu consuma carne de animale, pasăre, peşte, fructe de mare, dar nu consuma oua si lapte. Acesta este cel mai mare grup de vegetarieni

Ovo-vegetarian - Ovo-vegetarian este un termen folosit pentru a descrie pe cineva care ar fi defapt un vegan în cazul în care nu ar consuma ouă.

Lacto-vegetarian - Lacto-vegetarian este un termen folosit pentru a descrie pe cineva care ar fi un vegan în cazul în care nu ar consuma lapte.

 

VEGAN - Vegan este mai stricta sub-categorie de vegetarieni. Pe langa orice tip de carne, veganii nu consuma nici produse de origine animală. Unii sunt stricti în asa măsura încat nu consumă nici măcar miere şi drojdie. Altii nu poarta nici haine facute din materiale de origine animală.

 

Deci conform categorizarilor de mai sus, cei care mananca chiar si rareori carne de : vita, porc, miel, vanat....nu sunt vegetarieni. In schimb semi-vegetarieni se pot numi cei care mai servesc din cand in cand peste, pasare sau fructe de mare.

Se pare ca nici eu nu sunt nici macar semi-vegetariana. :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lamurire pentru unii:...

Se pare ca nici eu nu sunt nici macar semi-vegetariana. :lol:

 

Ba te foarte contrazic.

Daca dimineata consum oua sunt ovovegetarian.Asta se schimba la pranz cand consum friptura.Devin vegetarian abia seara cand mananc doar salata.In timpul in care nu mananc nimic si-s complet dezbracat, sunt vegan.Si ciclul continua.smile.gif

In timpul asta ma transform din fumator in nefumator si din bautor in ciudat...doh.gif

(nefumator is tot timpul...din fericire)

Editat de InPing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba te foarte contrazic.

Daca dimineata consum oua sunt ovovegetarian.Asta se schimba la pranz cand consum friptura.Devin vegetarian abia seara cand mananc doar salata.In timpul in care nu mananc nimic si-s complet dezbracat, sunt vegan.Si ciclul continua.smile.gif

Nu conteaza frecventa a ceea ce consumi ci ceea ce consumi, pentru a intra la una din categoriile mentionate mai sus. Atat timp cat consumi si carne rosie din cand in cand, pe langa toate celelalte alimente, esti omnivor, nu altceva. La fel ca si un ucigas, tot ucigas este indiferent daca omoara pe cineva in fiecare zi, sau din an in pasti. :o:

 

Si atunci cand nu mananci absolut nimic te numesti flamand. :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza frecventa a ceea ce consumi ci ceea ce consumi, pentru a intra la una din categoriile mentionate mai sus. Atat timp cat consumi si carne rosie din cand in cand, pe langa toate celelalte alimente, esti omnivor, nu altceva. La fel ca si un ucigas, tot ucigas este indiferent daca omoara pe cineva in fiecare zi, sau din an in pasti. :o:

 

Si atunci cand nu mananci absolut nimic te numesti flamand. :lol:

 

Pai, folosind logica exemplului al doilea, omnivor esti si daca ai supt la nastere si ai mancat carne in copilarie.

Io zic sa-i chemam pe filozofi sa decida...laugh.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×