Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Cum ati devenit vegetarieni?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Personal nu cunosc pe nimeni 100% vegetarieni si nici copii ca sa-mi pot da cu parerea.

Dar stiu ca vegetarieni produc exces de gaze.

Daca nu cunosti, de unde stii ca produc exces de gaze ? :o:

 

Stii ca nutritionistii recomanda pentru o dieta sanatoasa (daca-i musai sa mananci si carne) proportii de 3 sferturi din portia de pranz sau cina, legume, carbs si dairy si doar un sfert carne ? Deci aia care mananca legume si alte chestii in proportie mai mare decat carne, se basesc mai mult iar cei care consuma 3 sferturi de farfurie carne nu ? :lol:

 

Ideea-i ca oamenii devin vegetarieni fiindca vor sa fie mai sanatosi printr-o alimentatie mai sanatoasa. Dar nu e rezonabil sa crezi ca pe timp de iarna poti face asta, asa ca recurgi la carne care-i alimentul ideal pentru sezonul asta. - sorry my friend.

Ba poti. Cele mai vechi documentari de vegetarianism vin din India si Grecia secolului 6 BC. Lasand Grecia deoparte, in India se practica aceasta dieta inca de pe atunci. Si in caz ca nu stii, nu tot subcontinentul indian are clima tropicala. E si iarna pe acolo. :pardon:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O persoana in crestere are nevoie de proteina animala pt o dezvoltare buna si in general de peste care contribuie mult la dezvoltarea creierului in formare.

...

O femeie gravida are nevoie de proteina animala pt dezvoltarea normala a viitorului copil.

 

pai ce vrei sa zici ca noi cei care nu mai mancam de la 12 ani carne sau sunt si altii de la 5 ani nu suntem dezvoltati la capsor prea bine? :focus:

am fost gravida si am alaptat si nu am mancat carne si copchilul mi-e mult mai sanatos decat majoritatea si la capsor si acolo ii umbla mintea

bine da am mai mancat lapte, oua, branza ... dar asa ocazional ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine da am mai mancat lapte, oua, branza ... dar asa ocazional ...

Atunci nu te incadrezi in categoria vegetarienilor.

 

Daca nu cunosti, de unde stii ca produc exces de gaze ? :o:

 

Cele mai vechi documentari de vegetarianism vin din India si Grecia secolului 6 BC. Lasand Grecia deoparte, in India se practica aceasta dieta inca de pe atunci. Si in caz ca nu stii, nu tot subcontinentul indian are clima tropicala. E si iarna pe acolo. :pardon:

Pai simpla stiinta. Nu numai vegetarieni produc gaze generate de descompunerea celulozei din alimentele vegetale ci toti.

Faci socoteala cate calori are nevoie de corpul uman in anumite zone de clima sau anumite munci fizice si apoi socotesti cate produse vegetale are nevoie sa consume pt a avea acele calorii.

Este adevarat ca produsele vegetale se digera si absorb mult mai repede dar au si o concentratie calorica mult mai redusa.

Pt cei cu viata de la oras ce se dau jos din masina in garajul blocului si la birou produsele vegetale sunt perfecte dar nu si pt cei ce muncesc fizic sau o fac si prin zapezi si friguri.

Am cativa amici din India si sunt si vegetarieni si de curand discutam daca ei pot consuma miere sau nu. Dar de asemenea sunt construiti doar din oase si piele deasupra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

no lacto-ovo bla bla bla, dar voi carnea o ridicati in slavi? si nu are cine stie ce in ea incat sa merite atata slava

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

no lacto-ovo bla bla bla, dar voi carnea o ridicati in slavi? si nu are cine stie ce in ea incat sa merite atata slava

Pai daca esti un pic atenta observi ca noi suntem construiti din carne.

Si o vb medicala antica zice ca e bine sa mananci exact cea ce iti creaza probleme cu sanatatea.

Ideea este ca astfel oferi organismului tau "caramizile" cu care sa se repare singur.

Partial este adevarat in toate domeniile.

Important e sa intelegi cum functioneaza corpul tau si sa-i oferi ce are nevoie.

Este foarte adevarat ca pt foarte multi o dieta mai vegetala ar rezolva multe probleme medicale.

Dar asta nu inseamna sa facem religie din rumegatul plantelor tinere.

Pe cele batrane nu le vrea nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost vegetariana un an de zile. Aveam 16 ani cand am inchis si am inceput usor sa consum si carne. In perioada respectiva, practicam sport,handball, activitate inceputa deoarece la vremea aceea aveam 15 ani si 60 de kilograme. Astfel, am ajuns la 45 de kg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca esti un pic atenta observi ca noi suntem construiti din carne.

Si o vb medicala antica zice ca e bine sa mananci exact cea ce iti creaza probleme cu sanatatea.

 

Si ce daca suntem construiti din carne? Asta e cea mai tampita argumentatie auzita pana acum, fara suparare.

Cat despre partea cu medicina, nu am mai auzit asa ceva, nus tiu de unde la scoti, zau asa :doh:

 

Am fost vegetariana un an de zile. Aveam 16 ani cand am inchis si am inceput usor sa consum si carne. In perioada respectiva, practicam sport,handball, activitate inceputa deoarece la vremea aceea aveam 15 ani si 60 de kilograme. Astfel, am ajuns la 45 de kg.

a deci tu nu ai papat carne ca sa slabesti? :)

eu de ex. nu am slabit nici un gram dupa ce am renuntat la carne, deci nu va ganditi ca daca renuntati la carne o sa si slabiti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu te incadrezi in categoria vegetarienilor.

De fapt, ai dreptate doar partial, esti vegetarian chiar daca consumi, pe langa legume si fructe, SI LACTATE, tocmai am tras cu ochiul in dex. ;)

 

Am gasit aici niste "retete" interesante pentru vegetarieni:

 

http://suntsanatos.ro/stil-de-viata/olivia-steer-dezvaluie-secretele-dietei-sale.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine terminologia ma intereseaza mai putin. Important e ca nu killeresc animalele ca sa le mananc. Asta e un fix al meu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine terminologia ma intereseaza mai putin. Important e ca nu killeresc animalele ca sa le mananc. Asta e un fix al meu.

Inteleg ce spui dar e cu dus si intors si aici...pentru ca teoretic nu killeresti animalele sa dea lapte sau sa se oua :D....insa in acelasi timp tot le chinui tinandu-le inchise in spatii foarte mici (la gaini ma refer de exemplu), indopandu-le cu mancare....s.a.

Editat de dizzy_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×