Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

De ce nu ne acceptam?

Postări Recomandate

Iti spun o situatie in care te enerveaza parerea cuiva - cand ai dovezi ca i-a fost indusa prin manipulare, din interesul altcuiva, dar el refuza sa vada asta. Oricum, in cazul asta nu e nimic de facut. Nu ai cum sa convingi pe cineva care nu e deschis acestei posibilitati.

Sigur, asa este, dar asta nu inseamna ca trebuie sa sari la gatul lui. Iti expui parerea, incerci sa ii aduci contraargumente, iar daca vezi ca nu vrea...treaba lui. Adica...nu-i un motiv sa-l jignesti.

Editat de Ana 1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun o situatie in care te enerveaza parerea cuiva - cand ai dovezi ca i-a fost indusa prin manipulare, din interesul altcuiva, dar el refuza sa vada asta. Oricum, in cazul asta nu e nimic de facut. Nu ai cum sa convingi pe cineva care nu e deschis acestei posibilitati.

 

Daca dovada e mai puternica decat ceea ce l-a manipulat, il poti convinge. Doar ca de cele mai multe ori e manipulare "cu voie", adica le si place ce au invatat de la altii. Asta mai e manipulare ? E la fel de manipulare ca si religia cred. Fiecare vede cat poate, daca nu reuseste sa vada destul, atunci nu se merita sa te obosesti cu el. In fond furia iti face rau tie, si nu e utila niciunuia. Nu e omul vinovat pentru ceea ce simtim noi in legatura cu el, cum spunea Gandhi.

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca pe forum, fiecare confruntare de idei are tendinta sa se transforme pana la urma intr-o confruntare de orgolii. Dupa parerea mea, odata argumentele prezentate, daca e clar ca nici unul dintre cei implicati nu e dispus sa isi schimbe penctul de vedere, discutia nu mai are rost. Sunt topice de sute de pagini, cu aceleasi argumente prezentate iar si iar, nici unul vreodata nu si-a schimbat opinia, in schimb topicul arata ca un camp de lupta, plin de victime, de raniti. Treaba asta chiar nu are nici un sens. Decat... da, desigur, sa dovedesti si pe forum ce ai incercat la 12 ani in curtea blocului, ca nu iti sta nimeni in cale.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

d-aia simt eu uneori miros de lucerna dupa ce postez pe ropo? :crazy:

inflorita? :lol: ce bine as dormi...mmmmm...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, asa este, dar asta nu inseamna ca trebuie sa sari la gatul lui. Iti expui parerea, incerci sa ii aduci contraargumente, iar daca vezi ca nu vrea...treaba lui. Adica...nu-i un motiv sa-l jignesti.

 

N-am zis ca ar fi. Am zis ca asa ceva poate produce o enervare si un sentiment de neputinta. Te gandesti ca sunt multi ca el, fraieriti in felul asta, ca au drept de vot - cel politic nu conteaza, stiu, dar pot paticipa la deciziile luate in comunitatea lor si prin asta pot afecta vietile altora. Iar ei se lasa pacaliti atat de usor incat devii ingrijorat.

 

Am avut multe conversatii aprinse si cateva s-au terminat extrem de urat.

In general, existau antipatii premergatoare acelor conversatii. Uneori intense.

 

Am observat ca pe forum se discuta civilizat pana cand unul il suspecteaza pe celalalt de manevre joase pentru a isi impune opinia. Poate sa fie asa sau sa nu fie. Si atunci discutia degenereaza in ''incerci sa pacalesti oamenii/ ba tu''. Am facut si asta cand am simtit ca e cazul. M-am si inselat, sau e posibil sa fi interpretat prost.

 

Alt motiv mai e cand te ia cineva, asa, usurel, peste picior, sau asta deduci din ''tonul'' cu care scrie. Ranjetul virtual este la fel de enervat ca cel aruncat in fata. Am fost si de o parte si de alta a gardului, din punctul asta de vedere.

 

Nu vad de ce s-ar simti cineva jignit de ce spune un alt user. Enervat, da, dar jignit, in fiinta lui, nu are de ce. Nici macar pentru ca altii au asistat la acea incercare de a jigni. Orice ar spune altul este o preupunere, nu o certitudine, pentru ca putini chiar se cunosc intrei ei la un asemenea nivel. Te gandesti ca toti cei prezenti constientizeaza asta, ca nimeni nu poate arunca afirmatii despre altul cu pretentia ca ele sunt corecte. Asa ca... ce-am avut si ce-am pierdut. :)

 

Nu e omul vinovat pentru ceea ce simtim noi in legatura cu el, cum spunea Gandhi.

 

Adevarat.

Editat de Finnian
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca pe forum, fiecare confruntare de idei are tendinta sa se transforme pana la urma intr-o confruntare de orgolii. Dupa parerea mea, odata argumentele prezentate, daca e clar ca nici unul dintre cei implicati nu e dispus sa isi schimbe penctul de vedere, discutia nu mai are rost. Sunt topice de sute de pagini, cu aceleasi argumente prezentate iar si iar, nici unul vreodata nu si-a schimbat opinia, in schimb topicul arata ca un camp de lupta, plin de victime, de raniti. Treaba asta chiar nu are nici un sens. Decat... da, desigur, sa dovedesti si pe forum ce ai incercat la 12 ani in curtea blocului, ca nu iti sta nimeni in cale.

 

Eu consider ca e important sa-ti formulezi ideile in asa fel incat sa fie intelese de celalalt, nu sunt adeptul confruntarii de idei, pentru ca omul se confunda cu ideea lui, si automat degenereaza in lupta de orgolii. Eu incerc sa-mi expun ideile in asa fel incat sa fie intelese, nu acceptate. De-asta incerc sa aduc argumente, si sa dau impresia ca inteleg si celalalte puncte de vedere. In fond toate sunt puncte de vedere, si ceea ce ar trebui sa facem intr-o discutie ar fi sa vedem ca se poate gandi si altfel, nu neaparat sa impunem niste idei sau sa incercam sa dovedim care e mai destept. Trebuie sa vedem ideea ca pe ceva impersonal, adaptabila situatiei in sine, nu omului.

Editat de Typhon
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt cazuri in care omul se confunda cu ideea lui si din alt motiv. Si anume pentru ca orice discutie ar purta, pe orice tema, vrea sa o trimita intr-o directie anume si posteaza pe forum exclusiv pentru asta. Lucrul asta e uneori foarte vizibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar e un caz particular, zic eu :) Oamenii de tip ala au ceva frustrari si obsesii. :) Cine e parazitat de asa ceva nu poate purta o discutie normala. Dar sunt usor de identificat. Nu e musai sa faci jocul oricui. Unii chiar se identifica atat de tare cu o idee, ca parca traiesc doar prin si pentru ea. La fel cum altii, dispretuind un om din varii motive, ajung sa dispretuiasca si ideile acestuia. Peste tot auzim chestii gen "ce ma incepi si tu ca ala ?" care in fond arata gandirea simplista a unora. Ei considera ca omul gandeste ca "ala" fara sa stie ca ideile sunt idei si ca pot semana intre ele, fara sa aiba vreun caracter personal preluat de la cineva. Omul nu-si lasa amprenta asupra ideii, ideea isi lasa amprenta asupra omului.

Editat de Typhon
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Increderea absoluta in realitatea care ne caracterizeaza pe noi, dorinta de impunere care ne surzeste la argumentele celuilalt, fara a lua in calcul posibilitatea ca poate avea dreptate, inconstienta de moment fata de greselile umane care ne caracterizeaza chiar si pe noi, atitudinea celuilalt, orgoliul, imaturitatea, lipsa tolerantei si a intelepciunii cauzata de o proasta educatie sau de lipsa experientei de viata, etc. De ce toate astea? Pentru ca suntem uameni, porcii de noi. Pentru ca nu toti suntem la fel. Pentru ca exista limita pentru orice. Pentru ca, altfel, am fi niste roboti plictisitori si ciudati.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×