Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

De ce nu ne acceptam?

Postări Recomandate

Catalogandu-i pe cei care nu accepta parerea celorlalti, inseamna ca nici tu nu le accepti parerea, deci esti ca ei. Ana nu a cerut sa-i blagoslovim pe intransigenti, ci sa le gasim motivul pentru care se comporta asa.

 

Inca o data: una e sa nu fii de acord cu cineva, si alta e sa il ataci sau jignesti pentru principiile lui. Este convingerea mea de nestramutat, ca cei care ii ataca pe altii pentru ca sunt diferiti sunt prosti. Prostia e cauza fundamentala a comportamentului lor. Eu nu atac pe nimeni pentru ca ediferit de mine; nu ii atac nici pe prosti (si ei sunt diferiti de mine). Dar asta nu inseamna ca nu am dreptul sa gandesc despre ei ca sunt prosti. Prosti exista pe planeta, si inca in contingente extrem de generoase. Siplul fapt ca ii identifici, nu te afiliaza taberei lor. Scuzati aroganta, dar alfel nu mi-am putut explica pozitia.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate! Toti avem o limita a tolerantei...de curand mi-am descoperit-o si eu. :D Ideea e ca fiecare persoana se manifesta intr-un anume fel cand atinge acea limita, unii reactioneaza mai agresiv decat altii.

 

P.S. Exemplele date de tine sunt foarte graitoare si pe intelesul tuturor. :)

Editat de Ana 1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi s-au spus cam majoritatea ideilor importante, vin si eu ca musca in lapte sa mai repet, poate, ceea ce s-a spus.

 

Eu sunt de parere ca toti oamenii, buni, rai, prosti, destepti, sunt in primul si in primul rand oameni. Catalogarile ne apartin noua, si sunt proiectii pe care le facem asupra lor. De cele mai multe ori punem etichete cu lucrurile pe care nu le acceptam la noi, oamenilor care nu ne plac din varii motive.

 

In primul si in primul rand, toti suntem oameni, toti trecem prin aceleasi problemele, experiente de viata, si fiecare se descurca in functie de ce are acumulat pana in momentul respectiv. Unii se pierd cumva, de la starea lor normala de echilibru, si ajung sa adopte o atitudine gresita despre toate cele din jur. Acestia isi pierd simtul nevoilor, simtul realitatii, se instaureaza deci, Sinele Fals.

 

Acest Sine Fals e ceva cu care tu te identifici, lucru cu atat mai rau, pentru ca nu esti tu, e doar o plasmuire pe care tu ai proiectat-o asupra ta, plasmuire pentru ca ea apare atunci atitudinea ta despre viata e gresita si deci viziunea pe care ti-o formezi despre tine, trecand prin niste experiente interpretate gresit, nu poate fi decat gresita. Si aceasta viziune gresita iti dezvolta tie Sinele Fals.

 

Cum omul se identifica cu el, e si normal sa-l apere, e impulsul de autoconservare. Problema e ca acest Sine Fals, tocmai pentru ca este fals si intemeiat in urma unor evenimente pe care nu le-ai putut depasi, el nu se potriveste cu realitatea obiectiva, sau cu cea lautrica tie, realitatea inconstientului tau. Acolo unde tu ai dorinte, impulsuri, nevoi pe care din afara tu nu ti le intelegi. Nu stii de ce esti asa. De ce nu stii ? Tocmai pentru ca ti-ai creat o identitate falsa, care nu se accepta pe sine, care deformeaza realitatea cum poate, pentru a se proteja. Si tocmai pentru ca realitatea ti-o frange (pentru ca pur si simplu nu se potriveste in peisaj), tu vei simti nevoia si mai mare sa ti-o aperi. Pentru ca tu simti ca ai fi atacat, cand de fapt, doar iluzia pe care o ai despre tine e atacata.

 

Parerile sunt pareri, si nimeni nu ar trebui sa se identifice cu ele. Omul creeaza pareri, idei, si nu invers. Oamenii astia se simt atacati, tocmai pentru ca parerea pe care o au despre lume e falsa, dar e a lor, si tocmai de-asta o apara, chiar daca sunt nevoiti sa desconsidere pe cei din jurul lor.

 

Se creeaza asadar, o nevroza, o stare in care tu lupti impotriva sinelui tau autentic, pentru ca te identifici cu cel fals. Practic ajungi sa nu te mai cunosti. Orgoliul e mare de cele mai multe ori in aceste cazuri. Omul ala traieste in frustrare, si deci, nu poate raspandi decat emotii negative in jurul lui. Asta pentru ca ceea ce porti in tine, e si ceea ce oferi in afara. Important e sa nu te simti atacata de ei, sunt oameni ca si tine, atat ca au luptele lor de purtat. Ei nu lupta cu tine, ei lupta cu credintele lor reale, pentru a le proteja pe cele false, cu care s-au obisnuit asa de bine. Teama de necunoscut te impiedica sa renunti la ele, pentru ca in ele te-ai format.

 

Ori de cate ori esti in situatia de-a fi atacata, pur si simplu gandeste-te la cat de fericita esti tu ca stii chestiile astea despre ei :)

Editat de Typhon
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am citit postarea pe nerasuflate. :D Cel mai mult mi-a placut notiunea de Sine Fals!

 

Si...iti dau dreptate. :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am citit postarea pe nerasuflate. :D Cel mai mult mi-a placut notiunea de Sine Fals!

 

Si...iti dau dreptate. :o:

 

Ma bucur ca ti-a placut. E doar un concept care explica bine ce se intampla cu oamenii astia.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu daca mai aud pe unul ca zice de aia mai netezi ca sunt prosti....ma apuca istericalele

Cine a indraznit sa spuna asa ceva? :spiteful:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data: una e sa nu fii de acord cu cineva, si alta e sa il ataci sau jignesti pentru principiile lui. Este convingerea mea de nestramutat, ca cei care ii ataca pe altii pentru ca sunt diferiti sunt prosti. Prostia e cauza fundamentala a comportamentului lor. Eu nu atac pe nimeni pentru ca ediferit de mine; nu ii atac nici pe prosti (si ei sunt diferiti de mine). Dar asta nu inseamna ca nu am dreptul sa gandesc despre ei ca sunt prosti. Prosti exista pe planeta, si inca in contingente extrem de generoase. Siplul fapt ca ii identifici, nu te afiliaza taberei lor. Scuzati aroganta, dar alfel nu mi-am putut explica pozitia.

atasamentul fata de inteligenta ta o sa iti aduca multe neplaceri in viata....sau poate ti-a adus deja.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×