Sari la conținut
Forum Roportal
Lilinikka

Temele Lilinikkăi

Postări Recomandate

Imi cer scuze! hi.gif

Nicio problema! :friends:

 

Acum...Adinikka, eu zic sa te gandesti bine la ce ai de facut in viitorul cat mai apropiat, mai ales daca dai examen anul asta (si presupun ca dai, ca astea-s exercitii de a VIII-a).

Editat de Ana 1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma ajutati si pe mine la ex urmatoare sau sa mi le explicati :-s .

 

(x-1)/3+(x+2)/5+(x-3)/7=0

 

(x+a)(x-2)+(x-a)(x+2)=2(x-a)(x-2)

 

Incearca sa afli ce anume vrea problema de la tine. E foarte simplu. In cazul de fata, ce iti cere primul exercitiu ? Din cate vezi, e o ecuatie, sub forma de suma de fractii. TU vei cauta sa le grupezi. Mereu cauti asta in cazul in care ai mai multi termeni. In cazul de fata, duci la acelasi numitor, si iti ramane o ecuatie liniara, de gradul I. Asta e banal de rezolvat.

 

Intotdeauna cauta sa gasesti pasii logici. La matematica gandesti logic la ceea ce trebuie facut, unde trebuie sa ajungi in final.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa afli ce anume vrea problema de la tine. E foarte simplu. In cazul de fata, ce iti cere primul exercitiu ? Din cate vezi, e o ecuatie, sub forma de suma de fractii. TU vei cauta sa le grupezi. Mereu cauti asta in cazul in care ai mai multi termeni. In cazul de fata, duci la acelasi numitor, si iti ramane o ecuatie liniara, de gradul I. Asta e banal de rezolvat.

 

Intotdeauna cauta sa gasesti pasii logici. La matematica gandesti logic la ceea ce trebuie facut, unde trebuie sa ajungi in final.

 

Mai bine da-i pace.Cred ca tu la vremea ta ti-ai facut temele fara sa intrebi pe forumuri.Las-o sa invete.Nu vezi ca nu stie face nimic singura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topic combinat, rezultat din unirea topicului deschis de Cosminrobescu, ieri, 21 Octombrie, la ora 07:49 p.m., cu cel actual: Numere reale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de servicii de telefonie, nu?

Sunt jocuri de cuvinte pentru ca pot fi interpretate in 2 sensuri.

Tarife mai mici decat se vorbeste = tarife mai mici decat se vehiculeaza / tarife mai mici decat consumul (vorbitul), adica platesti mai putin decat consumi.

Mobilitate la fix = un telefon fix si totusi intrucatva mobil (din ala de te plimbi cu receptorul prin casa, nu trebuie sa stai pe loc) / mobilitate care pica la fix, care e foarte convenabila, este exact ce iti trebuie. Sau poate, daca e vorba doar de telefoane mobile si nu fixe, jocul de cuvinte vine tocmai din antiteza dintre mobilitate si fix.

Eu asa interpretez.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×