Sari la conținut
Forum Roportal
#231

Vindecare definitiva VHB

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Entecavirul e un pas inainte ... da si nu :) rata de seroconversie este mai mica decit a Tenofovirului si daca vrei sa vb si despre medicamente inca in faza de testare as aminti Rep9AC sau Myrcludex-B sau LB80380 ... sau chiar noul Tenofovir si cine stie ce mai urmeaza.

pe de alta parte ... daca ar fi sa urmez aceiasi idee ca si tine, as spune ca si virusul e la fel de inteligent si el fiind format din celule si tinidn sema ca a cronicizat as putea pulsa si pune ca e mai inteligent decit celulele noastre care oricit de inteligente ar fi au nevoie de ceva ajutor in acesta lupta.

iar daca "echilibrul mental, fizc si emotional" se defineste dupa cum ai descris tu corabolat cu faptul ca 90% din adulti au doar faza acuta deci sunt echilibrati as putea spune ca daca ar fi asa am traii intr-o lume mult mai buna :) ... si din ce stim cu totii copii sunt mult mult mai echilibrati (in orice privinta) si cu toate acestea din pacate sunt cei care cornicizeaza in proportie de 90%

.....

hai sa filozfam .. ca inca nu mi-ai dat definitia asupra inteligentei, doar te-ai rezumat sa spui ca e diferita :)

hai sa filozofam ... ca inca nu am auzit certitudinile - decit o lamentare ca medici nu stiu sa vindece la fel cum nu se stiau vindeca multe boli sau infectii inaintea invetarii antibioticelor ... si alea erau certitudini, dar acuma nu mai sunt ....

sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut 4est!:)

 

 

Chiar daca Entecavirul are o rata a seroreconversiei mai mica, este medicamentul care, de cand a intrat pe piata a ajutat mii de bolnavi sa stopeze replicarea virala,chiar combinat cu interferonul,(cateva cazuri cunosc chiar personal)de aceea l-am amintit. Deocamdata e cam tot ce avem mai bun avand in vedere ca multor bolnavi nu le-a fost de ajutor doar interferonul ca sa nu mai amintim de efectele secundare. In ceea ce priveste medicamentele in faza de testare,sunt total de acord cu tine ca ne ofera o perspectiva incurajatoare, insa deocamdata nu le putem accesa. Oricum ascultam deunazi un reputat cercetator care spunea ca perspectivele sunt incurajatoare, spunea el, in urmatorul deceniu se va descoperi sigur medicamentul care va produce seroconversia.:)Doamne ajuta!

 

 

 

Si in partea a doua sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste capacitatea virusului de a-si modifica structura pana acolo incat celula hepatica sa-i confunde ADN-ul si sa nu poata respinge virusul. Nu cred ca am contestat acest lucru.Acum as putea plusa si eu si as spune: chiar daca celulele mele hepatice au pierdut prima batalie(aici din nou trebuie sa fiu de acord cu tine),trebuie tinut seama si de faptul ca celulele orcarui om pot primi informatii din colosalul computer de care dispunem deasupra umerilor, informatii pe care le putem trimite si chiar o facem(constient sau nu) in fiecare secunda a vietii noastre dar pe care de cele mai multe ori il folosim sa ne provocam daune organismului:). Trebuie doar sa schimbam informatia trimisa celulei, apoi, ea ajutata si de ajutorul de care ziceai, sa provoace schimbarea.

 

Referitor la statistica privind copiii eu stiu ca 90% dintre nou nascuti dezvolta hepatita cronica, acestia dobandind virusul practic de la mama,ei neavand practic un organism sanatos niciodata e si greu sa lupte cu el(un mic procent se vindeca totusi).Daca vorbim de copii care dobandesc virusul in primii 10-15 ani ai vietii procentul vindecarii e sensibil mai mare 50-60%,iar la adulti cca 85%. De ce natural se vindeca mai multi adulti decat copii, nu stiu exact, banuiesc ca organismul nu e pregatit biologic ptr un razboi cu virusul B.Oricum acest echilibru de care tot vorbesc,stiu sigur ca nu poate fi daunator:)am simtit-o pe pielea mea in ultimii ani, avand in vedere ca dispun de un temperament coleric:).Cat ajuta el in vindecarea bolilor? Cercetatorii sustin ca foarte mult si ca suntem pe drumul bun in a intelege asta:)

 

 

 

 

:)Cred ca inteligenta este capacitatea de a intelege usor si in profunzime lucrurile,da' hai sa lasam subiectul asta ca nu e pentru pagina asta. Cat priveste treaba cu certitudinea, am o certitudine:):Un procent din cei ca noi reusesc seroconversia Aghbs dupa cronicizare chiar si fara tratament. Stau si ma-ntreb, poate iti spui o parere si tu, de ce nu or fi reusit o imunizare in faza acuta si au reusit-o totusi mult mai tarziu in faza cronica? Oare ce schimbari s-or fi produs in organismul acelor oameni de au reusit fara medicatie:):)?

 

 

In ceea ce priveste priveste medicina mondiala sunt total de acord cu ea,eu vorbeam de unii medici de pe la noi nu de cercetatorii in medicina (a nu se generaliza):)

 

Salut modul civilizat de comunicare!:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut , Vasiguapo.spune- mi te rog daca mai faci tratament cu Entecavir, si care sunt rezultatele.Mi-a recomandat medicul acelasi tratament pe o perioada de 8 ani.astept aprobarea dosarului.Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit eu sa-ti raspund, pauninon.

Am virusul hepatitei B+D si fac tratament cu Entecavir (Baraclude) de 0,5mg,  de aproape 5 ani. 

E o pastila ce trebuie luata o data pe zi. Medicul mi-a recomandat sa o iau seara, de preferat la aceeasi ora si sa nu uit sa o iau (mi-am fixat sa o iau la ora 8 seara si mi-am pus telef sa sune sa-mi aduc aminte). 

E usor de suportat, nu are reactii adverse importante. In primele zile mi-a creat insomnie, apoi corpul s-a obisnuit, mi-a creat apoi somnolenta , dupa care nu am mai avut nici o reactie adversa.

In ce ma priveste, avantajele acestui tratament sunt:

- dupa prima luna de tratament viremia a devenit nedetectabila si a ramas asa si astazi;

- cand am inceput tratamentul eram in stadiul 4 de ciroza (la fibroscan fibroza F4), dupa primul an de tratament trecusem la stadiul 2 de fibroza, dupa 4 ani de tratament am ajuns la stadiul 1 de fibroza, ficatul regenerandu-se  aproape in intregime;

-in primii 2 ani de tratament am facut analizele de sange lunar si lunar mi se dadea tratamentul, apoi, pt ca analizele erau f bune, am inceput sa merg la analize si la control din 4 in 4 luni.

Ce pot sa spun in plus:

- analizele de sange trebuie facute cu cel mult 15 zile inainte de a termina cutia de pastile; de exemplu, pt ca acum mi se da tratamentul pt 4 luni, cu 10-15 zile inainte de a se sfarsi cele 4 luni imi fac analizele;

-nu am tinut si nu tin cine stie ce regim (medicul nu mi-a recomandat un regim strict), evit doar alcoolul, prajelile si orice mancare care stiu ca este digerata greu si produce toxine (carne de porc, maioneze, varza, vinete, etc, le  mananc rar si doar dc mi-e pofta de ele); prefer gratar de carne slaba sau facuta la cuptor, peste, ciorbe, supe, legume sub diverse forme; pentru detoxifiere fac o data pe an o cura de 1 luna cu gel concentrat de Aloe vera, toamna, pentru ca am observat ca asa nu mai racesc iarna, in rest nu iau nici un hepatoprotector; medicul mi-a recomandat sa incerc pe cat posibil sa iau cat mai rar antibiotice, pentru a lasa ficatul sa-si revina. 

 

Dezavantaje:

- trebuie urmat toata viata sau, intr-un caz fericit, pana la vindecare;

- nu stopeaza si virusul D, pentru cei care au B+D, acesta putand sa se inmulteasca in orice moment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Am hepatita b Aghbs pozitiv. Aghbe negativ. Antihbe positiv ADN whb54214copii/ml 9315ui/ml fibriscan F1 (6,1kpa).mi sa aprobat tratament cu peginterferon alfa2a timp de 24 saptamâni.dupa 6 luni de tratament mi am facut analizele si mi a ieșit vieremia nedetectabila1,18log ui/ml. Trimitand dosarul la București Miss mai dat inca 24 de saptamani de tratament. Dar făcând o pauza cand am reînceput tratamentul am avut dureri mari de cap si amețeli. Credeți k este necesar sa mai continui tratamentul ? Acu la m intrerupt

Va rog sa mi dati un sfat. Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din rezultatele scrise nu intelg nimic insa n-ai voie sa opresti tratamentul fara sa discuti cu doctorul, el poate reducea cantitatea sau aranja altfel ca nu prea e bine decizia personala in asemenea cazuri.   Asta este doar o parere pentru cum se iau medicamentele, sfat n-am cum sa dau ca nu cunosc meseria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SalutARE. am si eu o intrebare. la ultimele analize mi-a iesit ag.HBs cantitativ 11780,950 ui/ml iar viremia este nedetectabila...cat de grav este acel ag hbs cantitativ marit?


SalutARE. am si eu o intrebare. la ultimele analize mi-a iesit ag.HBs cantitativ 11780,950 ui/ml iar viremia este nedetectabila...cat de grav este acel ag hbs cantitativ marit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×