Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Problema cu reinnoirea pasaportului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am descoperit adinauri ca din neglijenta, ma aflu intr-o situatie tampita.

Eram convinsa ca pasaportul imi expira anul viitor in decembrie. Am constatat ca de fapt imi expira anul asta.

Stiu ca se poate reinnoi la ambasada Romaniei de la Madrid.

Problema e ca imi trebuie buletinul, ori ala a expirat anul trecut si se afla in Romania, unde l-am uitat.

Trebuie sa imi reinnoiesc si buletinul aici? Trebuie sa ma ocup de asta inainte sa fac cerere pt reinnoirea pasaportului? Ca stiu ca dureaza, trebuie declarat pierdut si platita o suma.

Mai am aproximativ 3 luni pana imi expira pasaportul.

In Romania nu ma pot deplasa.

Stie cineva daca se poate fara buletin?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit adinauri ca din neglijenta, ma aflu intr-o situatie tampita.

Eram convinsa ca pasaportul imi expira anul viitor in decembrie. Am constatat ca de fapt imi expira anul asta.

Stiu ca se poate reinnoi la ambasada Romaniei de la Madrid.

Problema e ca imi trebuie buletinul, ori ala a expirat anul trecut si se afla in Romania, unde l-am uitat.

Trebuie sa imi reinnoiesc si buletinul aici? Trebuie sa ma ocup de asta inainte sa fac cerere pt reinnoirea pasaportului? Ca stiu ca dureaza, trebuie declarat pierdut si platita o suma.

Mai am aproximativ 3 luni pana imi expira pasaportul.

In Romania nu ma pot deplasa.

Stie cineva daca se poate fara buletin?

 

se poate... depinde unde te afli, mai precis...

poti apela la un consulat romanesc din apropiere, mai intai in scris, prin corespondenta...

apoi, urmezi indicatiile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns.

 

Gandindu-ma nitel mi-am dat seama ca nu e o tragedie daca mai intarzie treaba, nu este ilegal sa nu ai pasaport.

Evident daca ai nevoie de el pt ceva si nu-l ai, e o problema mare.

Atata doar ca este singrul meu act de identitate valabil, in afara de certificatul de nastere, si ma gandeam ca poate e ilegal sa nu am nici pasaport nici buletin.

Am un fel de act de rezidenta de la politie si unul de la primarie, care confirma domiciliul, dar atat.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns.

 

Gandindu-ma nitel mi-am dat seama ca nu e o tragedie daca mai intarzie treaba, nu este ilegal sa nu ai pasaport.

Evident daca ai nevoie de el pt ceva si nu-l ai, e o problema mare.

Atata doar ca este singrul meu act de identitate valabil, in afara de certificatul de nastere, si ma gandeam ca poate e ilegal sa nu am nici pasaport nici buletin.

Am un fel de act de rezidenta de la politie si unul de la primarie, care confirma domiciliul, dar atat.

 

sa stii ca actul expirat nu este anulat de sistem, daca asta te ingrijoreaza... sunt pasapoarte sau carti de identitate eliberate pe perioada mai mici sau mai mari, nu pe perioade standard...

poti chiar si calatori spre tara emitenta, fara piedici, chiar daca declari ca scopul calatoriei este sa-ti actualizezi actele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este ilegal sa nu ai pasaport.

Nu e ilegal, dar nu poti calatori in afara spatiului Schengen.

 

Ori, Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici se poate face procura la consulat si se trimite in tara, sa se ocupe cei de-acolo (rudele) de buletin, dupa care ti-l trimit tie in Spania. S-ar putea sa aiba si consulatul de-acolo aceleasi proceduri, intreaba.

Nu stiu daca se poate fara buletin.. asta tot consulatul ti-o poate lamuri, cred. Adica informatiile direct de la sursa sunt cele mai sigure, stii cum e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri.

 

Intrasem nitel in panica, dar nu e cazul. Deocamdata nu vreau sa plec nicaieri,ma temeam sa nu fie ilegal sa stau in Spania fara un act de identitate valabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×