Sari la conținut
Forum Roportal
Ecko72unltd

mail necunoscut... :-?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut.. am primit un mail cu o poza..nus al cui e id-ul si nu cunosc acea persoana...deci ce mail poate sa fie? ..suna asa..

ma numesc Dumitru Robert si am si yo o nelamurire:

De ceva timp incoace imi apare o fereatra in care scrie ca se va restarta calutatoru-

in 60 de secunde. Am incercat cu urm comanda:

START->RUN->sutdown -a

Imi dispare fereatra doar temporar ca dupa aceea daca dau restart la calc sa imi apara iar.

Imi puteti spune ce sa fac , va rog frumos????

va multumesc f muly!!!

Am atasat alaturi de mesaj si poza ferestrei acelea care imi apare.

Iar asta este imagine...hmmm ce ciudat..e prima data !

 

Am mai vauzt chestia aia la cineva la calc..si era un virus... deci..stie cineva de ce mi-a trimis acel mail ?

post-9846-1134337981_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai o fi luat id-ul tau la nimereala, o fi trimis la mai multi mail-ul pt. a primi un raspuns de undeva :crazy:

si este vorba de un virusel, l-am avut si eu, ceva cu padobot

iti restarteaza mereu calculatorul , da daca bagi comanda aia, shutdown -a, nu se mai restarteaza

si scapi cam greu de viruselu ala,imi formatasem calculatorul si tot il aveam :wub:" doar cu sp2 si zone alarm am reusit sa scap de el :crazy:

s-a mai vorbit undeva pe forum de viruselul asta, da nu mai stiu pe unde :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu chestia asta cu shutdown de fapt este din cauza windowsului xp piratat a avut o anumita perioada si pe urma a expirat si la foarte multa lume a aparut aceasta eroare pt a scapa de ia trebuie sa instalezi o alta versiune de xp

 

sau si service pack 2 e o varianta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... Sa nu mai postez inca un topic ... scriu tot aici .. M-am inscris pe un forum si dupa ce am postat ceva mi-a zis dedesub ajea

ATTENTION: Your computer might be infected with adware & your personal data might be at a risca. Clicca Here to learn more!

..si cand intru pe unele adrese .. imi deschide o fereastra separata si imi zice acelasi msg ..ce sa cred ? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este un simplu virus de retea care tzi la-i activat singur!!!! ca sa nu te mai poata afecta cand intri in pc dai sutdown -a ca sa castigi putzin timp dupa care intri frumos in control panel la networck conections si dai proprietnies la conexiunea ta dupa care debifezi primele 3 casutze!!!! si asa nu tzi e va mai reseta!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este un simplu virus de retea care tzi la-i activat singur!!!! ca sa nu te mai poata afecta cand intri in pc dai sutdown -a ca sa castigi putzin timp dupa care intri frumos in control panel la networck conections si dai proprietnies la conexiunea ta dupa care debifezi primele 3 casutze!!!! si asa nu tzi e va mai reseta!!!!

 

oameni buni, vorbiti prostii. Ceea ce spui tu Ecko72unltd nu sunt decat niste amarate de reclame, realizate insa sub forma unei ferestre de atentionare. Atat si nimic mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar ala care iti reseteaza compu' e u virus, poti avea si Windows original si tot iti intra...

 

Rezolvari :

 

1. Zone Alarm

2. patch de securitate de pe http://update.microsoft.com

3. Service Pack 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar ala care iti reseteaza compu' e u virus, poti avea si Windows original si tot iti intra...

 

Rezolvari :

 

1. Zone Alarm

2. patch de securitate de pe http://update.microsoft.com

3. Service Pack 2

yep :crazy: asa e , asa e

si eu tot cu astea am scapat de el

si cand mi se face dor de el, scot sp2-ul :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este un virus, este un bug care apare la Windows Xp cu SP1.

Binenteles, calea cea mai simpla de rezolvare este instalarea WinXp cu SP2.

Daca, prin ABSURD (desi nu recomand) sunteti fani inraiti WinXP SP1 (ca si Iulia de exemplu :party: ) va puteti instala "Norton Windows Doctor" care spre surprinderea mea repara instant aceasta problema (zic spre surprinderea mea pentru ca n-am fost, nu sunt si nu voi fi niciodata adeptul pachetului de utilitare Norton fie el antivirus, unelte de sistem, aplicatii de internet, etc.)

 

Cat despre "Zone Alarm" ? Hmmm...bunicel, dar nu chiar atat de bunicel.

 

"Sygate Personal Firewall" a primit premiul PC Magazine ca fiind cel mai bun firewall al anului. Si in plus, e gratuit ! :cheers:

 

http://www.simtel.com/product.download.mirrors.php?id=53687

Editat de ALX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×