Sari la conținut
Forum Roportal
Pacatosu

problema fizica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as dori sa stiu daca cineva poate sa imi calculeze distanta max pe care o parcurge un glont pe traiectoria sa pana acesta incepe sa coboare. Greutatea glontului este de 4 grame, viteza este de 940 m/s ,energia 1767 J , inaltimea de la care se trage (25 cm, 50 cm, 75 cm, 100 cm si 150 cm). stiu ca asupra glontulu mai actioneaza si gravitatia si frecarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa stiu daca cineva poate sa imi calculeze distanta max pe care o parcurge un glont pe traiectoria sa pana acesta incepe sa coboare. Greutatea glontului este de 4 grame, viteza este de 940 m/s ,energia 1767 J , inaltimea de la care se trage (25 cm, 50 cm, 75 cm, 100 cm si 150 cm). stiu ca asupra glontulu mai actioneaza si gravitatia si frecarea.

 

Te referi ca tragi un glont pe orizontala la o anumita distanta de pamant ? Si vrei sa stii cat parcurge ?Sau dupa ce distanta coboara ? Pai coboara mereu,dat fiind faptul ca e supus gravitatiei.Nu ai nevoie de masa oricum.

 

Scrii ecuatia miscarii glontului pe cele 2 axe: OX si OY.

Pe OY : y= y0(sau h) - 1/2*gt^2

Pe OX : x= x0 + vt

 

Din prima scoti timpul, si o introduci in a 2-a.Asa afli coordonata x (sau distanta).Eu lucrez in coordonate ca e mai riguros.

Ori poti sa aplici direct formula pentru aruncarea in camp gravitational in care inlocuiesti unghiul(a) = 0 (orizontala).

 

d= v^2 * sin(2a)/g

 

Eu nu inteleg sincer datele problemei.Ai dat informatii inutile, dar nu le-ai dat pe cele importante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg sincer datele problemei.Ai dat informatii inutile, dar nu le-ai dat pe cele importante.

Tocmai, este o capcana. Sunt informaţii date doar pentru a-ţi distrage atenţia. Glonţul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Glonţul începe să coboare chiar de la ieşirea din ţeavă.

 

Exact ! În momentul în care ţeava puştii nu-l mai ţine, gravitaţia trage glonţul în jos, imediat ce acesta a ieşit de pe ţeavă, doar că energia cinetică fiind mare, nu cade imediat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa stiu daca cineva poate sa imi calculeze distanta max pe care o parcurge un glont pe traiectoria sa pana acesta incepe sa coboare. Greutatea glontului este de 4 grame, viteza este de 940 m/s ,energia 1767 J , inaltimea de la care se trage (25 cm, 50 cm, 75 cm, 100 cm si 150 cm). stiu ca asupra glontulu mai actioneaza si gravitatia si frecarea.

daca te afli la limita dintre campul gravitatiei terestre si imponderabilitate, se poate pune problema unei presupuse distante. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wrong

 

datorita miscarii de rotatie imprimate glontului de catre ghinturile tevii (acele caneluri interioare), glontul capata o miscare de rotatiein jurul propriei axe, si, in acelasi timp, chiar cu teava la orizontala, capata si o miscare ascendenta. am putea spune ca glontul are o traiectorie semieliptica din momentul parasirii gurii de foc si pana la impactul cu tinta

(acest lucru este evident chiar si numai daca privim prin elementele de ochire, care simuleaza o linie dreapta printre cele 2 puncte determinante (catarea si cuiul catarii) - ar fi imposibil ca un glont sa urmeze o traiectorie rectilinie pana la tinta)

 

aceste situatii sunt dezbatute in capitolele de balistica interioara si balistica exterioara ale fizicii

Daca te referi la efectul Bernoulli, el actioneaza doar cand curentul de aer este perpendicular pe axa de rotatie. Ghinturile nu dau o astfel de rotatie.

 

dtatele pe care le dai sunt apropriate PSL (pustii semiautomate cu luneta, model romanesc 1978, cu mici erori, iar cartusul ar trebui sa fie 7,62mm lung

- cu teava perfect la orizontala, PSL arunca un cartus pana la maxim 340 m, adica sageata maxima (inaltimea maxima) atinsa de glont la 170m si este de approximativ 65 cm

Sageata maxima nu este la jumatatea traiectoriei, intotdeauna arcul descendent este mai scurt decat cel ascendent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×