Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Script si asertivitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

S.R. fata are prieteni sau ma rog lume in jur . Sau face rost de lume in jur . Nu e asta problema . Ideea era la nivel feminino- masculin . Da . Poate tu te referi la faptul ca daca ar avea multi prieteni nu ar mai avea dileme existentiale?

Incoronarea vietii sociale pare a fi relatia de amore... Aparentele inseala. Fata spera... crede... vrea... fata trebuie sa vada realitatea, sa renunte la poveste, altfel va suferi. Fata trebuie sa vada realitatea. Nu numarul de prieteni e important, ci ca aceia sa fie cu adevarat prieteni. Nu a avea un iubit este important, ci ca acela sa fie in realitate cel ce tine latine asa cum esti, nu cum ar spera el sa fii, si invers valabil.

Flirtul este un sport, binedispune si atat. De ce ar fi rau un flirt ? De ce obligatoriu flirtul trebuie sa duca mai departe ? De ce fata se simte privata de dragoste ? Nu vrei ceva ce ai deja... daca dragostea unui barbat este ceea ce cauti, inseamna ca nu o ai... insa daca te pripesti in a o gasi... gasesti doar minciuni, spuse de tine tie inseti.

Oamenii vor sa simta. Dar graba in a simti... duce la durere. Sentimentul, emotia... e ca un drog - poti sa vrei sa simti acum ceva... si vrei atat de tare incat faci oproiectie mentala in exterior, deformand realitatea si ranindu-te apoi ca rezultat.

Nu cred ca a renunta la flirturi este solutia. Cred ca prudenta si constientizarea obiectiva a realitatii din jur este solutia.

Fata ce crede ? Ea ce explicatii isi da ?

 

Insa nu se simte in stare sa creeze o relatie pe plan palpabil ( ca toata lumea ) .

Motivatia ? :huh:

"Toata lumea" e o aparenta. Habar n-ai cat se cearta si ce greu o duce "toata lumea" departe de privirile in fata carora apare mereu "picture perfect".

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce m-ai ametit :stars:

 

Fata nu vrea dragoste . Nu este capabila sa ofere . Nu mai vrea nici flirt ca flirturile duc la jocuri parazitare

 

Asa cu dragostea la nivel de arta se descurca . Nu ii trebuiesc complicatii cotidiene .

 

Deci cum refuzam frumos si dragut?

 

ii zicem tipului : buna eu sunt defecta haidi pa ( suna de cacao ) buna am pe cineva , sunt maritata sau care varianta ati propune-o?

 

 

"Toata lumea" e o aparenta. Habar n-ai cat se cearta si ce greu o duce "toata lumea" departe de privirile in fata carora apare mereu "picture perfect".

 

Sa se certe . Ea traieste bine mersi fara sa se certe . Ma rog . Cand o apuca jocurile tranzactionale . Stiu ca natura umana nu e una perfecta . Ideea era de o izolare ok pt ea si pt restul lumii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci cum refuzam frumos si dragut?

 

ii zicem tipului : buna eu sunt defecta haidi pa ( suna de cacao ) buna am pe cineva , sunt maritata sau care varianta ati propune-o?

dar stiam ca e un topic pe aici pe la dragoste,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha . Deci jocurile au aparut in urma absentei indiferentei pe parcurs . acu pricep

Editat de Laethae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci cum refuzam frumos si dragut?

"Nu pot azi, poate alta data."

"Am treaba, scuza-ma te rog. O zi buna"

"Esti dragut, dar trebuie sa plec. Ceau"

"Ahem... Da. Ok..."

"Stii... asa a zis si prietenul meu, cum zici tu acum. Multam de compliment"

etc. etc. etc.

Nu stiu daca sa le numesc jocuri... Dar ele iau final la vointa unuia dintre cei doi ce le joaca.

Poate situatia concreta ar fi mai de interes decat ceva general ce duce la opinii generale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ii zici ca-ti place de el :lol:

 

nu merge in toate cazurile . ma gandeam sa fie ceva care sa ii puna pe fuga :roll:

 

 

aha . cu prietenul nu a mers intotdeauna . restu merita incercate . o sa para fata fitoasa . sau va trebui sa fie vesnic ocupata .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha . cu prietenul nu a mers intotdeauna . restu merita incercate . o sa para fata fitoasa . sau va trebui sa fie vesnic ocupata .

Nope. Isi vede de treaba ei si face ce doreste. Baiatul va intelege ca fata il evita, si isi va vedea de ale lui. Cum va parea e absolut irelevant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha . cu prietenul nu a mers intotdeauna . restu merita incercate . o sa para fata fitoasa . sau va trebui sa fie vesnic ocupata .

daca nu isi pastreaza neutralitatea si nonverbal va da semnale ca ii place, in timp ce verbal pretinde ca e ocupata, va lasa impresia ca joaca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca ii vorbesti frumos si il pui pe fuga, o sa te simti prost, mai ales ca s-ar putea sa aiba nevoie de multe vorbe frumoase ca sa priceapa, sau pricepe taman pe dos

 

eu zic ca e usor ca buna ziua sa pui pe fuga un baiat ce nu-ti place, dar greu cu unul care iti place

 

si daca tot iti place, ii zici, si alege el cum sa fuga mai bine :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×