Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Probleme cu memoria?

Postări Recomandate

eu ?... :) ... nu !

 

 

 

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uneori ma trezesc dimineata si uit ce zi e :doh:

Aa,cand eram odata singura cuc acasa,si plecam la servici,ma intorceam din drum pt.ca aveam impresia ca am uitat sa inchid usa sau geamurile...

Sau plecam de la servici si pe drum ma gandeam daca mi-am terminat treburile .

 

Da' ma mai dreg cu biletele lipite prin casa,mai decent decat scrisul pe mana pe care'l frecventam in liceu(si nu ptr fitzuici ;) ca eram fata buna...copiam de la colega :- )!

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mdea... nu mai tine !... e clar ! :doh: ... doar tratamentul cu lecitina mai poate salva ceva... :- daca mai e ceva de salvat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:doh: probleme mari ... stie care va vreun curs pentru uituci ? :P

deh, spunea Ravl...tratament cu lecitina :x...iti spun eu daca merge...peste o luna :-

 

uneori stau si ma gandesc ce am facut ieri sau cu cateva momente in urma si pur si simplu nu-mi aduc aminte....ciudat...da dak stau mai bine si ma gandesc mai bine imi aduc aminte ;)

asta pentru ca esti indiferent/a la "nimicurile" pe care le-ai facut ieri ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea imi spune k am memorie f buna. nu ma laud dar km asa e. la unele chestii. retin de ex foarte multe detalii despre chestii fara mare importanta. de curand am vb cu ex-colegi din genrala si am inceput sa vb despre fosti profi. eu am inceput sa turui despre toti si apoi sa-mi dau seama k unii din cei cu care vbeam nu-si aminteau nici de jumatatea din ce spusesem.

 

orikum, am si eu faze. k vestita treaba cu incuiatul usii, m-am intors de vreo 3-4 ori anu asta, si mi s-a intamplat sa cred k mi-am uitat un caiet...treburi d'astea :hi:

 

mi s-a mai intamplat sa ma trezesc de ex marti sa am impresia k e sambata si invers.

 

am memoria numelor si fetelor. cand vad pe cinva cunoscut si nu stiu de unde sa-l iau, o iau usor: unde as fi putut sa vad pers respectiva ? cum cred k e ? varsta etc...

Editat de bella.triks

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea e ca fiecare avem un tip de memorie mai dezvoltat - vizuala, auditiva sau olfactiva. Fiecare ar trebui sa incerce sa si-o descopere si sa se bazeze in special pe cea pe care o are mai dezvoltata si sa incerce sa faca legatura intre oameni/obiecte si tipul personal de memorie

Sunt de acord cu cele spuse de Black CAT dar daca nu-ti iese cu nici o metoda?.....Eu de exemplu uit...aproape orice.....de la ora la care ma intalnesc cu cineva, unde mi-am pus un lucru cu 2 minute mai inainte...lucruri "banale" in aparenta.....pana la cursurile de la facultate...le uit de pe o zi pe alta (daca nu in aceeasi zi)...Credeti-ma stiu f bine despre ce vb. Nu stiu voi ce vasrsta aveti dar eu am 26...si M-AM SATURAT!!!

Va propun sa cautam niste raspunsuri nu numai asa "generale"........ci si niste exemple concrete ( ca si unele de pana acum de fapt......cat mai multe atat mai bine..) eu unul am exersat cam tot ce s-a spus aici inclusiv lecitine...etc... cativa ani si nu am nici un rezultat deocamdata......Ce a-ti observat ca va ajuta in mod deosebit? de exemplu sportul?.......un anumit stil de viata?(nou)......poate ne putem ajuta reciproc.....stiu sunt situatii neplacute cu uitatul asta........sper sa-mi raspundeti...eu cred ca o sa ajungem la nitse concluzii f interesante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ar trebui :o:

Tu zici ca nu retii numele... eu nici macar figurile nu le retin. Se intampla deseori sa merg undeva si sa ma salute pe drum vreo 5 persoane pe care sa nu le cunosc.

Iar la chefuri... cand iti sunt prezentati de la 5 oameni in sus clar nu mai tii minte cine si cum. Nu-i problema, putine persoane imi retin numele din prima oricum :yes:

 

Ha..ha..ha... :P Si eu la fel;merg la piata,ma intilnesc cu o multime de persoane care ma saluta,ma pupicesc...ele pe mine...si eu pe ele...schimbam amabilitati...vin acasa,si sotul meu ma intreaba:"ce ai facut azi?"

-"Am fost la piata...m-am pupacit cu jumatate de piata dar nu ma intreba cu cine ca habar n-am!"

-" :lazy: "

Mai grav a fost cind am schimbat amabilitati cu o matusa de-a lui si am invitat-o sa ne viziteze,(in acel moment stiind cine este fiindca eram cu cumnata mea)...dar,cind mi-a aparut biata femeie la usa cu fi-sa,amindoua numai zimbet...le invit in casa,le pun cafeaua in fata...si ele vorbeau...si vorbeau...si la un moment dat ma intreaba:

-"Esti suparata pe noi,de ce nu vorbesti?" iar eu le intreb

-"Scuze...dar,cine sunteti?" ;)

Sa faca infarct si ele si soata mea! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am probleme cu memoria dar se intampla cateodata sa ma

trezesc si cum eu visez mult si lucruri cotidiene sa nu mai fac diferenta

intre vis si realitate...s-a intamplat de cateva ori...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie de cele mai multe ori mi se intampla sa nu retin fetele oamenilor..si e destul de neplacut. in schimb, retin cu mare exactitate zilele de nastere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×