Sari la conținut
Forum Roportal
Mortus_x

Vreau sa ma sinucid

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

... si ce zeu pe lumea asta ma poate impiedica? Spuneti voi!! Gata, m-am saturat de toate tampeniile existentiale, de dileme si de probleme cu maimutele care va place sa le numiti semenii vostri. De tampiti si tampenii. Fiti blestemati. Dumnezeu nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... si ce zeu pe lumea asta ma poate impiedica? Spuneti voi!! Gata, m-am saturat de toate tampeniile existentiale, de dileme si de probleme cu maimutele care va place sa le numiti semenii vostri. De tampiti si tampenii. Fiti blestemati. Dumnezeu nu exista.

Nu te impiedica nici un zeu! Unul insa te poseda,acesta fiind diavolul.Luandu-ti viata incalci voia lui Dumnezeu si diavolul tocmai acesta asteapta ,ca sa fi pierdut pentru vesnicii.

Dumnezeu nu ne-a creeat roboti ,ci ne-a lasat liberi sa decidem ce facem cu viata noastra.Dumnezeu nu te impiedica sa te sinucizi ,sau sa te saturi de El ,insa cat mai esti in viata te asteapta cu bratele deschise ,sa te salveze:

IOAN 3: 16 Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica.

IOAN 3: 17 Dumnezeu, in adevar, n'a trimes pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mintuita prin El.

IOAN 3: 18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n'a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te impiedica nici un zeu...........

te-ar putea impiedeca insa gandul ca in urma ta ,chiar daca nu crezi,vor plange multi oameni...si ar fi pacat sa sufere chiar si un singur om ,pt lasitatea ta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa sufere? huh? crezi? daca ar fi O persoana careia sa-i pese .. una sa fie ... :D

 

Si tu, Cioanas, lasa textele biblice, sunt bune in alte situatii, pentru altii. Te iubeste cineva dezinteresat, pe pamant? Cat despre ceruri, spre ele ma indrept. Ah, dar n-are sens sa discutam, cat timp tu esti ferm convins ca sunt posedat de ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa sufere? huh? crezi? daca ar fi O persoana careia sa-i pese .. una sa fie ... :yahoo:

 

Si tu, Cioanas, lasa textele biblice, sunt bune in alte situatii, pentru altii. Te iubeste cineva dezinteresat, pe pamant? Cat despre ceruri, spre ele ma indrept. Ah, dar n-are sens sa discutam, cat timp tu esti ferm convins ca sunt posedat de ceva.

In primul rand ma iubeste Dumnezeu,sotia,copii si mai gasesc ,daca ar fi sa caut.

Se pare ca esti depresionat si scarbit de rautatea oamenilor.Nu te mira ,pacatul a facut ca oamenii sa fie atat de rai. Este insa o solutie la pacatul si rautatea oamenilor:Iubirea lui Dumnezeu. Sinuciderea este o solutie de la diavolul.

De ce sa legi raul cand poti sa alegi binele? DE CE SA AI O MIZERIE DE VIATA PE LUMEA CEALALTA,NU TE-AI SATURAT DE MIZERIA DE AICI? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate materialul de mai jos te poate ajuta:

 

 

Totul pare atat de pustiu. Nimic nu merge si pe deasupra vremea este atat de deprimanta ! Apoi mai sunt si problemele de acasa, frustrarea si nervozitatea de la locul de munca. Nimeni nu ma intelege!Am ajuns la capatul rabdarii!-Ai avut astfel de zile? Fara indoiala si ela fac parte din viata noastra omeneasca. Lucrurile nu merg totdeauna asa cum ne-am dori si uneori avem senzatia ca totul este pe dos. Cati oare nu se afla intr-o asemenea stare din care cred ca nu mai exista iesire...Viata si-a pierdut sensul! Alergarea dupa bani pare sa fie doar o fata morgana . Societatea celor care dau din coate sa urce pe scara succesului te arunca la gunoi ca pe un pantof uzat dupa principiul :folosit ,epuizat si aruncat ! Pentru toti acestia esti doar un reziduu pe movila falitilor! Cati nu pun mana in aceasta situatie pe bautura , cati nu incep sa foloseasca droguri usoare, apoi seringa. Altii merg insa mai departe si cred ca punandu-si capat vietii gasesc solutia perfecta. Situatia ta poate fi una catastrofala -dar opreste-te acum pentru o clipa ! Exista speranta pentru tine si ea are un nume: Isus Cristos! Poate imi spui : " O,lasa-ma in pace cu atata piosenie...Numai asta imi mai lipsea !" Totusi gandeste numai putin la aceste cuvinte inainte sa-ti arunci viata la gunoi , cand te indrepti intr-un ritm alert spre statia finala.Nu este opare mai bine (inainte de-a fi prea tarziu) sa faci totusi o incercare cu Isus? Viata ta ruinata si lipsita de sens ,aflata pe marginea prapastiei ,ar putea totusi sa cunoasca o traiectorie mai buna. De ce nu incerci sa te agati de acest "fir de pai" ? Inca n-am vazut nici un om in pericol de inec care sa nu se fi agatat si de ultima posibilitate de salvare. Biblia -Cuvantul lui Dumnezeu-spune fara echivoc ca oricine il cheama cu toata seriozitatea inimii pe Isus , primeste ajutor. In Psalmul 50:15 Domnul promite: "Cheama-Ma in ziua necazului tau si Eu te voi izbavi iar tu ma vei proslavi!". Nu crezi ca ar merita sa faci macar o incercare ? Tot ce ai incercat pana acum nu ti-a fost de nici un folos .Daca apuci acest ultim "fir de pai", cu siguranta nu ai ce pierde , dar poti castiga totul! Eu ,insumi si in afara de mine mii si mii de oameni au experimentat aceasta solutie . Da viata noastra acum are sens si substanta cum nici nu ne-am fi imaginat vreodata. Incearca! Apuca acest "fir de pai"! Vorbeste-I lui Isus: "Isuse , daca existi cu adevarat , daca chiar esti realitate, atunci permite-mi sa te experimentez ! Descopera-Te in viata mea!" Incearca si vei afla ca acest Isus Cristos exista cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa sufere? huh? crezi? daca ar fi O persoana careia sa-i pese .. una sa fie ... :yahoo:

 

Si tu, Cioanas, lasa textele biblice, sunt bune in alte situatii, pentru altii. Te iubeste cineva dezinteresat, pe pamant? Cat despre ceruri, spre ele ma indrept. Ah, dar n-are sens sa discutam, cat timp tu esti ferm convins ca sunt posedat de ceva.

sunt convinsa ca exista macar o persoana,si daca nu exista ii voi tine locul...nu vreau sa moara nimeni din persoanele cu care am vb chiar si o singura data...ma intristeaza............ :D hai lasa pesimismul.........sunt multe motive pt care sa traiesti...trebuie doar sa le cauti,sa te uiti mai bine in jurul tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu inca n-ai retinut o chestie. mi se rupe de viata cealalta, asa cum o portretizezi tu. ma astept sa fie altceva

Nimeni nu a venit de dincolo ,decat Isus Cristos. Crede ce ti-a spus El si nu te astepta la altceva!

Cu altceva te minte tatal minciunii (adica diavolul) si crezandu-l pe el s-ar putea sa te :D .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.nu vreau sa moara nimeni din persoanele cu care am vb chiar si o singura data...ma intristeaza
Normal, te intristeaza, si nu-ti place sa fii trista .. hedonismul, vezi de unde apare el ... Si, sa ne intelegem, ai vorbit cu un monitor pe care erau afisate 10 randuri ale unui necunoscut. Cand s-a gasi persoana care sa iubeasca neconditionat pana la nivelul acela, neamul omenesc s-a salvat :D

 

Nimeni nu a venit de dincolo ,decat Isus Cristos. Crede ce ti-a spus El si nu te astepta la altceva!
Singura dovada este Biblia, care a fost scrisa si rescrisa de minim 3 ori, de diverse culte, in diverse scopuri. Alta dovada nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×