Sari la conținut
Forum Roportal
Evelynaaa

Psihologii/psihiatrii romani, buni la ceva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@ Big Lebowski

Parintii mei sunt tot profesori

Deocamdata nu ma mai amagesc din ce sunt facuti ai mei parinti dar imi vine sa le dau foc la satra si sa ma spanzur

Si eu am trecut prin chstia cu idealu la care nu te ridici si culmea e ca atunci cand il atingi (nu am avut de ales prea multe) o sa constati ca nu mai pare asa important pt ei, e chair risipa de energie inutila care e in realitate, poate chiar o umbra de ciuda/resentimente si asta se intampla f urgent

 

Toti copii de pe aici pe care ii stiu ca au ambii parinti profesori au probleme mentale extrem de serioase, daca unul din parinti e plecat sau nush ce mai invarte mai au o sansa din cate vad

(stiu 4 cu ambii si 3 cu unul din parinti)nu as fi mentionat daca nu r fi extrem de vizibil din satelit

 

 

K am scris f mult cred ca asta raspunde si la care mie problema si de ce nu am incredere in psihologi/medici

( cei 6 psihologi la care am fost in ultimii 10 ani plus medici nu au avut nimic de zis)

 

Eu am probleme nediscutabile de cand ma stiu nimeni nu vb cu mine, ceilalti isi bateau joc de cum arat si atat, cred sa singurul motiv pt care mai sunt in viata e ca nu am avut curajul sa ma sinucid (riscul de a esua si ajunge pe mana unor astfel de oameni in asa hal) si nevoia de ami clarifica lucrurile si a ma razbuna, asa mi-am petrecut toata copilaria si adolescenta simtinduma nedemna de nimic si prea urata sa socializez, urmarind toti idiotii cum primesc aplauze, pana acum cateva luni cand am inceput sa-mi caut p net chestiile bizare care ma deranjeau la cum arat si vad ca mai toate sunt rezultate din probleme medicale netratate si mai mult, evitabile din start daca aveam o viata normala si minima interventie medicala competenta. Parintii mei pur si simplu au refuzat sa se comporte omeneste si m-au invinuit tot timpul ca sunt eu prea sensibila si mai "speciala" sau lenesa si e nimica de bagat in seama inventand tot felul de tertipuri sa nu se schimbe nimic si asigurandumi in continuare viata mizera care mi lea provocat din start. Toate situatiile in care m-au bagat au avut ca scop pe termen scurt sau lung(minciuni crezute) sa imi faca maxim de rau legal posibil, inca caut un medic k, fiindca cei la care am fost pana acum (tot prin ei) pot sa jur ca sunt c*c*, dupa cum probabil va dati seama, la fel ca si toti profesorii de la scoala si facultatea la care am fost, si medicii si psihiatrii care nu au avut nimic de zis decat sa recite din carte lasand sa se inteleaga printre randuri ba ca am probleme prea inacceptabile si ar fi cazul sa ma sinucid odata ba ca nu am nici o problema.

Printrun nesfarsit sir de miniciuni atent regizate, si care dupa ce leam descoperit am inceput sami inteleg cat de vinovati sunt de situatia mea, mau obligat sa fac tot facultatea care au vruto ei (cea mai oribila decizie posibila) si nici sa nu dau la alta (practic 3 profesori pe care ii cunosteau ai mei si mi au aranjat meditatii pt bac si admitere m-au mintit in fata sa ma convinga ca nu pot intra altundeva si ca e f probabil sa nu trec bacul/intru la o facultate, nu aveam cu cine altcineva discuta subiectul, sau hotarat ai mei in ultima saptamana de admiteri ca nu au bani de platit facultate si eu eram deja in urma de tot din cauza lor (credeam ca risc sa pic nu sa iau zece)cu pregatirea pt teste admitere deci concluzia ca trebuie sa dau unde stiu sigur ca intru la buget). Facultatea a fost iad de la colegi pana la secretara care o stia toata lumea de violenta si acum ca imi caut un job nu mi se dovedeste buna de nimc facultatea, sunt printre acei "norocosi" care citesc in anunturi ca se pune acentul mai ales pe portofoliu/experienta si mai putin sau deloc pe studii. De ce am fost fortata intro facultate care nu da la modul real vreo calificare (de catre personele care ar sti cel mai bine asta) pot doar sa ghicesc. Am incercat sa-mi caut si de lucru ne calificat fara suces, iar putinele ocazii care leam avut mi sau accentuat problemele de santate si a trebuit sa renunt iar ei sunt bine merci si dau vina pe mine ca nu vreu sa fac nimica.Si sunt dintrun oras mare din Ro nu ceva sat(in mod ironic nu am pe nimeni la sat).

 

La 14 ani am fugit de acasa pt o zi de cum ma scoteu a mei din minti si incercand sai opresc din a ma controla (control care abia acum inteleg cant de extrem de abuziv era, atunci pur si simplu ma scoteau pe mine de nebuna si lenesa si ma faceau sa ma simt mizer), am dormit intro scara si nu mam simtit cu mult mai mizer decat era acasa,

(cei care stiu inca sunt preiteni cu parintii mei), dar a trebuit sa ma intorc din lipsa de alte oportunitati/fonduri si restul anilor am pierdut orice capacitate de a ma opune. Se pare ca am fost anorexica o buna parte din viata dar findca eram aproape de limita normala ia durut in cu* pe doctori iar singurul care a mentionat nu a fost bagat in seama. Dupa cum ziceam toata lumea isi batea joc de mine cum arat mai putin ca-s prea slaba. Culmea am si probleme cu stomacul de cand ma stiu si cu somnul tot de cand ma stiu (la care maicamea zicea ca nus destul de obosita dupa 3 zile de nesomn si aratat ca moartea si se comporta ca atare) si multe alte mizerii.

 

Sunt cu adevarat niste impostori si a foarte greu cand esti crescut de asa oameni sa poti face ceva sa te eliberezi , cu atat mai mult cat tot cu oameni ca ei ai deaface in astfel de situatii sunt taiati din acelasi material. Eu nu tin minte sa fi simti vreodata ca pot merge la ei sa ma plang de ceva fara sa iasa si mai rau, de cand ma stiu indiferent ce mi se intampla e vina me drept care am preferat sa tin totul pt mine, au un stil de comunicare care te alieneaza si termina, acum uitanduma in urma chiar tot a fost spalat pe creier si atat, mau dezvatat de a incerca sa comunic pt ca eu eram cea nebuna si cu probleme de care nu are nimeni nevoie nu ei. Ei nu gresesc niciodata si si daca gresesc nu am inteles eu

Acestia sunt oamenii incadrati social care in public sunt niste pupincuristi de te duci dupaia si faci dus, si daca pari sa ai importanta nu mai gata cu consideratiile, daca interlocutorul e mai neimportant incep bizarerile. Povestitul nesfarsit pe subicte care nu te intereseaza, adresatul ca si cum nu ai judecata sau sentimente, de genul "nu team insultat" sau nu am zis (ceva ce a zis) sau nu ai inteles hai sati explic (si explica exact ce ai zis), sau abate discutia de la ce spui si da pe altceva.Spun ca eu am spus lucruri diferite (ca si cum nu au inteles si orice faci nu inteleg) Acum mie simplu sa zic chestiile astea cand sunt facute intentionat si pe fata dar pana acum le faceau mult mai pervers si nuantat, si ma simteam eu mereu de vina

 

Toate chetiile astea nu li sa parut deloc o problema sau subiect de discutie la psihologii la care am fost. Defapt nici nu sau interesat deloc

 

Acum sunt pe medicamente (de la o psihiatra si psiholoaga care refuza sa aiba deaface cu mine inafara de medicamente) care au ca efecte secundare "bulimie" si "somnolenta" si daca fac si ceva efort fizic si mananc la ore fixe incep sa seman a om normal (pacat ca nu se intampla asa de des). Tot cam in perioada in care am fugit eu am auzit ca a fugit de acasa cu banii de studii in strainatate un alt copil de profesori si a stat vreo sapt pe banii aia si a dat de baut la toata lumea si ia facut praf din cate am auzit. Acum din cate vad (suntem apropiati ca varsta si locuim aproape) locuim inca cu parintii, eu am 24 de ani si abia am am inceput sa deznod defapt cum arata o viata normala si la ce e buna

 

 

 

@Alizee*

ma bucur daca mai sunt medici si de alt fel dar cred ca mai degraba e vb de aceasi oameni care afiseaza alta fata

nu am nici o experienta nici pe departe pozitiva cu medicii sau profesorii, sar zice am am avut deaface cu destui,

a sa nu uit singurii prieteni de familie care ii au ai mei sunt medici, prefer sa nu mai continui cu povestile in aceasi nota dar traiesc cu impresia ca defapt tot ce ar trebui sa fie in azilul de nebuni e raspandit prin sistemul de invatamant si cel medical (inclusiv psihologie) liber si nemedicamantat cu tot cu psihoze si halucinatii de grandoare, se prefac ce se mai prefac si se straduie in public, si stiu sa vb f frumos dar acasa sau cand stiu ca nu vor fi trasi la raspundere e cu totul altceva..... Faptul ca cel despre care vorbesti a tinut mai mult discurs decat dialog confirma asta cu atat mai mult

Editat de Evelynaaa
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum sunt pe medicamente (de la o psihiatra si psiholoaga care refuza sa aiba deaface cu mine inafara de medicamente) care au ca efecte secundare "bulimie" si "somnolenta" si daca fac si ceva efort fizic si mananc la ore fixe incep sa seman a om normal (pacat ca nu se intampla asa de des). Tot cam in perioada in care am fugit eu am auzit ca a fugit de acasa cu banii de studii in strainatate un alt copil de profesori si a stat vreo sapt pe banii aia si a dat de baut la toata lumea si ia facut praf din cate am auzit. Acum din cate vad (suntem apropiati ca varsta si locuim aproape) locuim inca cu parintii, eu am 24 de ani si abia am am inceput sa deznod defapt cum arata o viata normala si la ce e buna

 

Refuza pentru ca te vrea pacienta pe viata.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai da curios mai esti :P

 

E foarte importanta facultatea facuta de tine, pentru rezolvarea problemelor tale.

 

Raspunde-mi, te rog, care este facultatea asta.

 

Alta intrebare esentiala: acum stai cu parintii?

 

Alte intrebari importante: ce preda tatal tau si ce preda mama ta?

 

Daca stai cu parintii, atunci ai putea incerca sa te muti in chirie sau in gazda, gasind ceva de lucru pe baza facultatii facute, si atunci ai fi eliberata de o buna parte a problemelor tale.

 

Alta intrebare: ce te deranjeaza la viata ta, pe puncte.

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte importanta facultatea facuta de tine, pentru rezolvarea problemelor tale.

 

Raspunde-mi, te rog, care este facultatea asta.

 

Alta intrebare esentiala: acum stai cu parintii?

 

Alte intrebari importante: ce preda tatal tau si ce preda mama ta?

 

Daca stai cu parintii, atunci ai putea incerca sa te muti in chirie sau in gazda, gasind ceva de lucru pe baza facultatii facute, si atunci ai fi eliberata de o buna parte a problemelor tale.

 

Alta intrebare: ce te deranjeaza la viata ta, pe puncte.

 

Medicina.

Nu.

Istorie, geografie - tatal.

Lb. Romana - mama.

Insomnia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mah ma faceti sa ma duc sa mai exersez manuitu de cutite

Inainte de asta, te rog raspunde-mi la intrebari.

Mersi.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×