Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai v-ati mai intelege cu "sufletul pereche" in aceste conditii?

 

Asta,nu am cum s-o stiu,cel putin pana acum,ne-am inteles.

 

Eu cred asa: in viata nu trebuie sa ne fortam mana si sa cedam in fata situatiilor dihotomice, de multe ori nici o alegere in astfel de imprejurari nu este cea potrivita, si trebuie sa te retragi din jocuri din astea. In cazul in care persoana e jumatatea ta, va trebui sa te indrume pe drumul pe care voi il alegeti, pas cu pas, sa aiba rabdare cu tine, si nu sa te oblige la alegeri. Rabdarea implica sa te schimbi in bine alaturi de persoana iubita, si astfel nu mai implica alegeri sfasietoare.

 

Din pacate,trebuie s-aleg.Cred ca ar fi mai bine pentru ambii,doar ca-i al naibii de greu.Iarasi,din pacate pentru mine,nu ma intelege.Imi e alaturi,dar nu-mi poate intoarce nici civilizatia,nici cariera,nici felul meu de a fi.

 

Nu esti obligata sa stai cu el la tara, sperasem ca ai rezolvat ceva pana acum.

 

daca intr-adevar cineva iti este suflet pereche, vei simti intotdeauna ca ACASA este locul in care esti cu el/ea,indiferent care ar fi acel loc..... poate avem definitii diferite pentru expresia "suflet-pereche" , as vrea sa aud si varianta ta

 

Nu s-a rezolvat nimic si lucrurile vor ramane la fel,daca nu aleg varianta extrema.Teoretic,asa ar trebui sa fie.Si mi-am schimbat viata radical,crezand ca nu conteaza.Dar practica m-a dat peste cap.

Cat despre 'suflet pereche',sunt prea cu gandurile vraiste ca sa mai dau o definitie.

In orice caz,am asociat expresia cu ceea ce este el,nu cu locul ,pe care nu-l va parasi in veci,indiferent de cat de bine sau rau imi e,nu afacerea si nu alte lucruri,cu care el se asociaza.

 

Ce loc te-ar putea schimba atat de mult? Cred ca m-as simti sufocata mai degraba de ceilalti decat de un loc... Impreuna cu persoana draga m-as simti bine oriunde cu conditia sa fim doar noi.

 

Detaliez,e vorba de mutatul de la oras,la tara,nici macar in sat,ci intr-o zona unde nu vad nimic in jurul meu decat copaci,deci e complet izolata de lume.Schimbatul presupune,practic tot,modul de trai,felul meu de a fi,servici,lipsa prietenilor si a familiei etc.

Nu stiu daca ar fi corect sa cred ca trebuie sa ma simt bine oriunde ar fi,dar ca sa fim doar noi doi,pentru ca i-am sugerat sa ne mutam intr-un loc,unde ar fi mai populat si cu variante mai multe de a-mi gasi un servici pentru care am muncit ani de zile si mi-a spus ca nu vrea.Pentru ca nu vrea sa-si lase locul unde-i place lui,cercul de cunostinte si sa faca altceva in loc.

Editat de Eveningstar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este o vb din batrani; si-n rai si cu aia sculata nu se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este o vb din batrani; si-n rai si cu aia sculata nu se poate.

 

Tocmai de aia si am intrebat,ce ati alege daca ati fi in situatia data.

 

De ce ai deschis un alt topic pe aceeasi tema?

 

Eu cred ca e o diferenta intre "cum sa devii pozitiv" si "ce-ai alege,ori,ori".

Sunt aceeasi persoana si e o derivata de la aceeasi situatie,dar totusi e o alta problema.Ori,atunci cand am deschis topicul precedent,era cu totul alta dilema.Acum a evoluat in altceva,acum am nevoie de pareri referitor la altceva.

 

Dar,daca stiam ca deranjeaza intr-atat si ca e limita la topicuri pe site,ma abtineam sa mai incerc sa aflu si alte pareri.

Editat de Eveningstar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aia si am intrebat,ce ati alege daca ati fi in situatia data..

aleg omul si nu locul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca e suflet pereche simte cu tine, e trist cand tu esti trista, nu pune locul inaintea fericirii tale. Daca nu te poate convinge si se incapataneaza, e pe undeva un defect. Cred ca dezlegarea tot de la el vine, ca suflet perche sa gaseasca solutia satisfacatoare si pentru tine, degeaba te zbati ca pestele pe uscat daca el nu intinde nici o mana de ajutor. E trist dar adevarat, se gandeste mai mult la sine. Iar asta n-ar fi rau daca ar fi mai deschis la nevoile tale care sunt firesti. Ar trebui sa gaseasca o solutie, si inca repede.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e o diferenta intre "cum sa devii pozitiv" si "ce-ai alege,ori,ori".

Sunt aceeasi persoana si e o derivata de la aceeasi situatie,dar totusi e o alta problema.Ori,atunci cand am deschis topicul precedent,era cu totul alta dilema.Acum a evoluat in altceva,acum am nevoie de pareri referitor la altceva.

 

Dar,daca stiam ca deranjeaza intr-atat si ca e limita la topicuri pe site,ma abtineam sa mai incerc sa aflu si alte pareri.

 

 

O problema e aceeasi, fie ca alegi s-o rezolvi cu teorema lui thales sau cu constructii ajutatoare. Tu trebuie sa cauti solutii pentru problema ta, nu solutii la solutii. Cred ca te minti singura ca sunt doua lucruri diferite. Filosofic vorbind, da, una e sa devii pozitiv alta e sa faci o alegere. Dar tu faci referire la ceva concret,palpabil, situatia in care esti acum. Si eu cred ca te-ar fi ajutat mai mult sa ramai pe un singur topic. Ca asa, tu explodezi acolo ca nu stiu cum s-a uitat soacra la tine iar fiu-sau ( al tau sot) nici nu se sinchiseste si noi ne dam cu parerea cum e cu sufletu pereche si ubi bene, ubi patria. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ea a realizat ca problema principala a fost aceasta alegere ingrozitoare la care a fost supusa, si vrea sa stie pareri strict despre acest aspect. Simte ca de fapt aici e buba, aici a gresit, a facut o alegere proasta care o va marca de acum inainte, ireparabil. Pozitiva nu are cum sa fie, e exclus, poate doar cu proptici, stiu eu.. locul ala e clar ca buna-ziua ca nu i se potriveste. Si nu din cauza lui, locului, ci a felului in care a facut alegerea, si aici e problema. Eu cred ca daca cineva te iubeste nu te inchide intr-o colovie si te invita sa ciripesti cat mai frumos. E o cruzime.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand dupa al 2lea razboi mondial

rusi deportau minoritatea germana din romania

sa reconstruiasca tara .....

majoritatea femeilor deportate se rugau la Dumnezeu

sa pice intrun loc cu sotul ei sau cu cineva pe care cunoaste !?

eu sunt sigur !

ca nu le ar fi interesat unde sunt la granita cu chima sau in gulagurile din siberia !?

doar sa fie cu barbatii lor !

 

nu mai dramatizati asa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu esti cel cu dramatizarile, Mitica din poveste.. Nu te baga daca nu te pricepi la femei :focus:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ati face daca ati fi pusi in situatia de a fi cu cineva,cu care va intelegeti de minune si pe care-l considerati suflet pereche,dar ar trebui sa stati intr-un loc unde nu va puteti obisnui nicidecum,loc ,care presupune o schimbare majora a ceea ce sunteti?

Ati alege omul si inclusiv si locul sau ati renunta la loc,dar implicit si la persoana draga?

Daca aveti un mod de viata complet diferit nu poate fi intelegere. Incompatibilitatea in ce priveste aspiratile de viata duce la frustrari, discutii, certuri si in final la despartire.

Gandeste-te ca nu exista suflet pereche. Este doar o iluzie si renunti la o iluzie.

Daca nu o faci, iluzia oricum se "evapora" si ramai cu deceptia si cu un mod e viata pentru care nu esti pregatita.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×