Sari la conținut
Forum Roportal
Csc

Care este legatura dintre IIsus si crestinatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu pot face un evreu sa devina ortodox caci nationalitatea nu se schimba ,si evreul tot evreu ramane dar tu cel putin la suflet esti roman ca altfel n-ai sta pe siteul asta. Si romanul e roman indiferent de religie. Dar din iudaic in ortodox se poate. Insa crestinismul ortodox este adevaratul iudaism. Iudaismul nu era ceva static , ei stiau ca daca vine Mesia vor trece la altceva Ieremia 31:31 si asta s-a intamplat. E ca si cu trenul, daca stai pe loc te departezi. Eu incerc sa educ dar decizia o ia fiecare. Insa te rog sa nu vorbesti de rau minunile care le lasa Dumnezeu. Este pacat mare chiar daca nu pare. Culmea e asta ca desi nu are numele de iudaism, daca treci la crestinismul ortodox treci la adevaratul iudaism. Cand IIsus a venit s-a intamplat ceva. Ca sa arate ca IIsus nu este Mesia iudaismul a mai adoptat o carte , si fara sa-si dea seama au trecut la alta religie caci a avea o alta carte inseamna automat alta religie.

 

Multi evrei sunt cumva tinuti deoparte de Noul testament caci fariseii sunt prezentati intr-o lumina proasta. Nu este vorba de toti invatatii evrei. Cei din Vechime sunt tinuti in mare cinste ca si in Ortodoxie azi. Si rabinii care vor trece la ortodoxie devenind preoti ortodocsi, mare cionste vor avea si eu cred ca vor fi ca ingerii. Dar se trece sub tacere ca o parte din Dumnezeu IIsus a ales natiunea evreiasca sa se intrupeze si asta e o cinste deosebit de mare.

 

Conform Wikipedia Sheol daca treci la ortodoxie sau adevaratul iudaism esti baiat destept. Uite de ce. Pentru ca conform Wikipedia Sheol destinatia nu era alta decat iadul denumit Sheol oricat de bun ai fi fost.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol

In the Hebrew Bible (Tanakh) Sheol is the common destination of both the righteous and the unrighteous flesh, as recounted in Ecclesiastes and Job.

Adica conform tanachului, iadul adica asta

e destinatia comuna pentru cei din iudaism si conform Ioan 3:5 probabil si pentru musulmani si hindusi, yogini budisti etc... indiferent de cat de buni au fost.

 

Conform crestinismului , asta e destinatia: http://www.youtube.com/watch?v=cxU3LDDMeaM

 

Daca chiar ai determinatia sa devii ortodox, asta a hotarat-o Dumnezeu caci te va primi dupa moarte in casa lui, in rai.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici este dovada ca Crestinismul ortodox nu este iudaismul Vechi, este Iudaismul cel nou mult mai puternic asa cum a fost promis in parte in Ieremia 31:31, UN NOU LEGAMANT, si vedem un suflet ortodox ducandu-se in sus,la Dumnezeu, in casa lui DUMNEZEU DIN CER, adica definitiv nu in Sheol care a fost tradus cu abis:

http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8

 

Oare cine este cel care a schimbat destinatia sufletelor dupa moarte infiintand crestinismul? Poate fi un om simplu? Este posibil sa o fi facuit fara Dumnezeu sau cunostinta lui Dumnezeu? Mancare pentru gandire.

 

Vazand ca ortodoxia duce suflete in sus , in rai, mai poti avea dubii? Uite cata cinste are sufletul.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot face un evreu sa devina ortodox caci nationalitatea nu se schimba

....bai dimineata ...trezeste-te la realitate...in primul rind evreu este ORTODOX ...iar ca nationalitate este israelian....oare sti de unde vine numele de IUDEU ?.......NOUL LEGAMINT ....dumnezeu l-a facut cu casa lui israel....iar sheol inseamna casa mortilor....tu scrii aici numai ce vrei tu sa vezi.......treci si citeste si opiniile celorlalti......IISUS a predicat si invatat doar poporul lui..... "Nu sunt trimis decat catre oile pierdute ale casei lui Israel." (Matei 15 : 24)....tu "dimineata" esti tipul de crestin pe care SAUL l-a format.....SA INTRE L-A MACELARIE SA MANINCE TOT CE VREA SI SA NU PLATEASCA....... ...SAUL a anulat legile lui dumnezu ci nu IISUS.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia vezi, Ieremia 31:31 e dupa Moise sau inainte. Ieremia 31 este la timpul viitor.

 

Tu vezi ingerul luand sufletul in sus si nu crezi. Pai Wikipedia zice ca Sheol se traduce prin abis. Intunericeala...e iadul.

 

Csc tu crezi in Dumnezeu?

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia vezi, Ieremia 31:31 e dupa Moise sau inainte. Ieremia 31 este la timpul viitor.

 

Tu vezi ingerul luand sufletul in sus si nu crezi. Pai Wikipedia zice ca Sheol se traduce prin abis. Intunericeala...e iadul.

 

Csc tu crezi in Dumnezeu?

Salutare "dimineata"....primul care a vb despre LEGAMINTUL pe care il face dumnezeu cu el a fost AVRAAM....dupa care d-zeu a facut legamint cu issac ;iacov...etc.....D-zeu intodeauna facea noi legaminte....si uite asa ajungem la moise...etc.....dupa care vin proroci...ieremia ( pe care tu l-ai dat exemplu).....Ezechiel 37:26............Ca vb despre SHEOL.....inca odata.....SHEOL este LOCUINTA MORTILOR.....7:9 "Cum se risipeste norul si trece, asa nu se va mai ridica cel ce se coboara in Locuinta mortilor!" ....in locuinta mortilor coboara si cei rai si cei buni....ca toti sintem facuti dintr-o apa si pamint :-)......(citeste Eclesiastul).....si deasemenea de cel mort nimeni nu o sa-si mai aduca aminte.....de pilda tu iti mai aduci aminte de vre-un unchi....bunic...vecin care a murit cu ani in urma?.....iti spun eu ca nu.....l-ai uitat....iar RAIUL este aici pe pamint....uite in Psalmii 16 :10 scrie..."Caci nu vei lasa sufletul meu in Locuinta mortilor, nu vei ingadui ca preaiubitul Tau sa vada putrezirea.".....ASTA INSEMNIND ca cu cit te ROGI si RESPECTI legile mai mult ......cu atita d-zeu te va ajuta....te va iubi iti v-a da multa fericire si sanatate.....prosperitate ...viata indelungata etc...Iar ca vei trai in eternitate este adevarat....deoarece o parte din tine trece in copii tai.....Nu ti s-a intimpalt vreodata sa auzi pe cineva ca spune despre copilul lui ca seamana la talent....iscutime....etc cu un unchi sau un var care a murit mai demult?.......Acum despre filmuletele pe care le-ai pus.....pe bune "dimineata"....tu esti copil ?...imi pui desene animate ?.....chestia cu ingerul ti-o pot face si eu pe photoshop.....iar daca vrei sa sti daca exista ingeri atunci intreaba unul din membri tai de familie....mama ; tata; bunici;unchi;cineva....daca au vazut vreodata in viata lor un INGER........si chiar daca ar exista .....se lasau ei filmati de unul cu camera ???.... Tu ma intrebi daca cred in dumnezeu ?.... EU caut sa aflu adevarul cum ne-am forma noi si nu in povesti....uite de exemplu omul in loc sa caute cum se formeaza NORI or sa-ti spuna ca dumnezeu ii creaza.....la scoala ei nu pot fi atenti ca se formeaza din umiditate.....sau de ce CERUL este albastru...deasemenea exemplu este dumnezeu......soarele transmite toate culorile.....dar culoarea albastra e cea mai usoara si mai repede care strapunge spatiul de ozon..... Toate locurile sfinte unde ai sa te duci iti v-a da sentimente de liniste si respect....sunt locuri unde dumnezeu este psihologu....cel care te asculta....in viata sint LUCRURI pe care TU le-ai facut si nu le-ai povestit la nimeni....nici la parinti...frati...prieteni etc....a ramas in tine....dar tu trebuie sa vb cu cineva....asa iti formezi un prieten imaginar.....si ca sa nu cazi de nebun atunci vb cu un d-zeu.....DUMNEZEU este un ZEU numai al evreilor...in toata biblia EL si chiar ISUS se refer numai si numai la POPRUL ISRAELIAN........iar noul testament este de fapt EVANGHELIA pe care DOAR SAUL a primit-o.....in noul testament te ametesc cu povestile,..ca nici nu mai sti de unde sa incepi.....cei 12 apostoli a lui iisus au trait respectat si murit ca niste evrei....numai ca aveau o noua invatatura ...cea a lui iisus.....in lume sint o gramada de secte care au tot felul de opinii.....in faptele apostolilor 1:16,17,18 ai sa vezi de exemplu ca IUDA a trait mult si bine....a primit casa si pamint........Tu "dimineata "....esti sigur in ce crezi?....se spune "cauta si cereceteaza"....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....iar in faptele apostolilor 1:16,17,18 ai sa vezi de exemplu ca IUDA a trait mult si bine....a primit casa si pamint........

Am impresia că ai citit superficial ce scrie acolo de IUDA. Iată versetele:

Faptele Apos.1

16. "Fraţilor, trebuia să se

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca evenimentul s-a intimplat cind Iuda avea vre0 100 de ani ? Biblia nu spune cand a murit Iuda ci doar cum :crazy:

Vemans,

Să fim serioși. C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vemans,

Să fim serioși. Cînd Luca a scris faptele Petru vorbea de Iuda la trecut. Nu ți-se pare?

Logic ai dreptate , dulgherule. Dar avind in vedere ca Faptele apostolilor a fost scrisa undeva in jurul anilor 70 este posibil ca Iuda sa fii trait suficient de multi ani chiar daca despre el se scrie la trecut....

Ar mai trebui tinut cont si de faptul ca nici Luca nici mentorul lui Pavel nu s-au numarat printre apropiatii lui Isus. A scris doar din auzite!

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×