Sari la conținut
Forum Roportal
Csc

Care este legatura dintre IIsus si crestinatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iisus s-a nascut evreu.....a cresut; a mincat ; a invatat ; a tinut sabatul.......sarbatorile etc.....ca toti evrei...invataturile lui a fost adresate evreilor....apostolii lui au fost TOTI evrei....si l-a sfirsit a fost ingropat ca totii evreii....deci poate sa imi spuna cineva care este legatura dintre EL si CRESTINATATE ?.....pina si Iisus a spus in Matei 5:17-18.....ca nu a venit sa inlature nici-o lege sau proroci ...ci sa le implineasca.....pe scurt el vroia ca oamenii sa inteleaga biblia prin mici povestiri....pilde etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care este legatura dintre EL si CRESTINATATE ?.....

 

 

Creştinătatea, sau creştinismul, că poate la asta te refei, e totalitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....si nici macar el nu a pronuntat cuvintul asta niciodata.....

De unde stii tu asta? :-

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...creştinismul...e totalitatea învăţăturilor lui Isus...Cristos.

Nici pe departe. Crestinismul actual este suma unor traditii bisericesti acumulate. Intre ce credea un enorias din secolul doi si ce crede unul de azi e diferenta mare.

Ca sa nu mai vorbim cate-a secte crestine au existat si cum s-au anihilat intre ele. Cu diferiti lideri, diferite crezuri, diferite carti sfinte.

Editat de Hydro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iisus s-a nascut evreu.....a cresut; a mincat ; a invatat ; a tinut sabatul.......sarbatorile etc.....ca toti evrei...invataturile lui a fost adresate evreilor....apostolii lui au fost TOTI evrei....si l-a sfirsit a fost ingropat ca totii evreii....deci poate sa imi spuna cineva care este legatura dintre EL si CRESTINATATE ?.....pina si Iisus a spus in Matei 5:17-18.....ca nu a venit sa inlature nici-o lege sau proroci ...ci sa le implineasca.....pe scurt el vroia ca oamenii sa inteleaga biblia prin mici povestiri....pilde etc...

Esti foarte neinformat.

Retorica pacifista a lui Iisus a fost tocmai motivul pentru care evreii (care se considerau - si se considera - 'poporul ales') l-au ucis.

Adica a desfiintat asa-zisul monopol al evreilor in ce il priveste pe Yahve, el a venit cu sloganul'everybody welcome' - vezi femeia canaaneeana.

 

....cred ca nu ai inteles.....crestinismul e una......Iisus e alta....cuvintul crestin daca ai sa-l cauti cred ca vine de la greci...iar la evreii se pronunta mesia......deasemenea evrei ii numesc pe crestini ....Notzrim......Iisus nu a fost niciodata chemat in viata lui christos....si nici macar el nu a pronuntat cuvintul asta niciodata.....

Nu mai posta la Religie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

crestinismul e una......Iisus e alta....cuvintul crestin daca ai sa-l cauti cred ca vine de la greci...iar la evreii se pronunta mesia......

 

La proces, Pilat l-a întrebat pe Isus: "eşti tu împăratul iudeilor ?", iar Isus i-a răspuns: "da, sunt !"

 

În tradiţia orientală, inclusiv evreiască, care după apariţia creştinismului s-a transmis şi în cea europeană, la încoronarea regilor sau împăraţilor, aceştia erau unşi cu untdelemn pe frunte (mai multe despre asta, aici).

 

În ebraică, Mesia înseamnă "cel uns", adică "împăratul". Însă cum în Europa, Septuaginta şi toată Scriptura, au pătruns în limba greacă, Mesia s-a tradus prin cuvântul grecesc "Christos", care are acelaşi sens: "cel uns", adică "împăratul". Iar pe cei care urmează învăţăturile lui Cristos, romanii i-au numit creştini, de la cuvântul latin "cristianus", luat tot de la greci.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar are o asa de mare importanta toate teoriile si discutiile si criticile despre religie ori credinte ori daca Jesus a fost sau nu asta ori celalalt?Daca a avut sau nu vreo legatura cu Crestinismul ori de unde sau cum a aparut el?

Cred ca mult mai important e ceea ce a spus El si facut.Restul tot e doar umplutura.Nici nu ai nevoie sa fii religios sau sa ai o credinta anume sau sa mergi la biserica.Nu asta conteaza ci sa faci in viata de zi cu zi ceea ce a facut El.Aici sta reala credinta,in a pune in fapte spusele Lui si lasa vorbaria deoparte.

Un total 100% ateu convins e mult mai aproape de Dumnezeu daca face din viata lui un exemplu demn de urmat celor din jurul lui decat unul care da din gura ca un papagal versete si psalmi si e atotstiutor al Bibliei dar care duce o viata plina de ipocrizie.

 

De fapt nici nu e nevoie sa urmezi decat 3 lucruri simple in cuvinte dar cam greu de realizat in viata de zi cu zi....ganduri bune,vorbe bune,fapte bune.Si pt. asta nu e necesar sa-ti bati capul sa afli care e legatura intre Jesus si Crestinism.

 

Atat am avut se spus

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti foarte neinformat.

Retorica pacifista a lui Iisus a fost tocmai motivul pentru care evreii (care se considerau - si se considera - 'poporul ales') l-au ucis.

Adica a desfiintat asa-zisul monopol al evreilor in ce il priveste pe Yahve, el a venit cu sloganul'everybody welcome' - vezi femeia canaaneeana.

 

 

Nu mai posta la Religie.

Cine ti-a spus bai ca evrei l-au omorit ?....tu sti macar sa citesti biblia asta ?....in primul rind cine l-a BATUT.....BATJOCORIT.....si CRUCIFICAT.....au fost ROMANII.......cind biserica s-a unit cu imperiul roman au aruncat toata vina asupra evreilor ca sa-i puna pe romani intr-o lumina favorabila....si daca luam si versia "multimi care au avut de ales intre isus si barabas ai sa vezi ca de fapt barabas nu era tilhar cum era numit ci unul care lupta impotriva romanilor.......uite de exemplu.....daca cineva iti omoara familia....iti violeaza surorile etc.....tu te duci la isus si ii spui ce au facut romani....iar isus raspunde...."da-i cezarului ce-i al lui si lui dumnezeu ce-i al lui......iar barabas ii omoara pe romanii .....atunci tu pe cine o sa alegi???....oare nu ai sa legi pe cel care te-a RAZBUNAT ???....iar poveste cu femeia din canaan iti explica foarte simplu subiectul pe care eu l-am deschis.....citeste matei 15:24-26......prin asta Iisus chiar subliniaza ca el este aici numai pentru POPORUL LUI ALES......de fapt noi astia goim cum ne numesc evreii....sintem pe aceiasi scara cu animalele....Iisus da exemplu de ciini :-)

 

La proces, Pilat l-a întrebat pe Isus: "eşti tu împăratul iudeilor ?", iar Isus i-a răspuns: "da, sunt !"

 

În tradiţia orientală, inclusiv evreiască, care după apariţia creştinismului s-a transmis şi în cea europeană, la încoronarea regilor sau împăraţilor, aceştia erau unşi cu untdelemn pe frunte (mai multe despre asta, aici).

 

În ebraică, Mesia înseamnă "cel uns", adică "împăratul". Însă cum în Europa, Septuaginta şi toată Scriptura, au pătruns în limba greacă, Mesia s-a tradus prin cuvântul grecesc "Christos", care are acelaşi sens: "cel uns", adică "împăratul". Iar pe cei care urmează învăţăturile lui Cristos, romanii i-au numit creştini, de la cuvântul latin "cristianus", luat tot de la greci.

Bai Lupini tu chiar ca vorbesti avioane....pai ce legatura are undelemnul si cu ce am scris eu.....dar oricum pina tu insuti ai scris CRED fara sa iti dai seama ca Iisus a spus ca el este imparatul IUDEILOR.....deci el nu are nici-o legatura cu crestinatatea....

Editat de Cristinick
insulte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×