Sari la conținut
Forum Roportal
alin_bota

Probleme la boot-are

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am reinstalat windows-ul xp in calculator iar la butare i-mi arata ca am doua sisteme de windows.Primul merge al 2 -lea nu.Ce pot face sa scap de fereastra asta?

va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti formata partitia pe care ai al 2-le windows pe care nu il folosesti. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia incearca asta: clic dreapta pe My Computer-Advanced-Startup and Recovery-Settings si ai acolo la System startup : default operating system. Da edit si sub operating system ai sa ai 2 randuri; sterge -l pe cel care crezi ca nu-ti merge si dai un restart.

P.S. Ai grija ce stergi pe acolo, ca nu cumva sa instalezi din nou windowsul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau editeaza fisierul boot.ini de pe C:\ (fisierul e considerat important pt. sistemul tau de operare asa ca va trebui sa selectezi si debifezi de la "Tools"-> "Folder Options" -> "View" "Show hidden files" si "Hide protected operating system files".

varinata de sus e mult mai simpla..insa in ambele cazuri incearca sa tii cont de sfatul de mai sus (acela scris cu bold)

 

Un sfat: daca formatezi partitia pe care ai cel de-al doilea Windows MBR nu se schimba; deci tot nu scapi de acel "meniu" care-ti apare la inceput. Incearca sa eviti formatarea..pana nu ai reusit sa clarifici MBR-ul.

Editat de ALX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×