Sari la conținut
Forum Roportal
White_flag

Sinuciderea

Va ganditi sa va puneti capat zilelor?  

51 membri au votat

  1. 1. Va ganditi sa va sinucideti?

    • Da
      21
    • Nu
      31


Postări Recomandate

Mie mi se pare un nonsens a trai pentru a trai. Daca nu ai un scop, daca nu ai pe cine iubi, nu vad rostul.

care-i scopu' cu topicu asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi se pare un nonsens a trai pentru a trai. Daca nu ai un scop, daca nu ai pe cine iubi, nu vad rostul.

scopul poate exista fara sa ai tu habar macar.

poti face mult rau atat prin prezenta ta la momentul x in locul y, cat si prin absenta ta la momentl z in locul w. :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu avem idei suicidale pe ropo...suntem plini de optimism si fericire:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu avem idei suicidale pe ropo...suntem plini de optimism si fericire:lol2:

sa mori tu!?? :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi se pare un nonsens a trai pentru a trai. Daca nu ai un scop, daca nu ai pe cine iubi, nu vad rostul.

Nu e non sens sa traiesti. Singura persoana pe care trebuie sa o iubesti esti doar tu insati

 

Sa vedem cati oameni au idei suicidare...

Vezi ca la ramura de psihologie exista deja un topic depre suicid si s-a dezbatut destul ,daca te apuci sa il citesti vei afla mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa mori tu!?? :huggles:

ai innebunit? taman ce-am zis ca sunt happy si optimista :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa mai traiesc inc-o data? Nu, mersi. O viata si deja mi se pare prea mult...

M-as sinucide daca as putea fi fantoma. Problema e ca nu cred in existenta sufletului.

Eu nu sunt prea religioasa, dar as vrea sa cred in existenta sufletului. Totusi, nimic demonstrat stiintific. Cum nu s-a intors nimeni sa povesteasca cum e "dincolo", prefer sa ma bucur la maxim de timpul pe care il am aici. E tot ce cunosc.

 

O viata ti se pare mult? Imi dai voie sa cred ca habar n-ai despre ce vorbesti? Stii cati oameni bolnavi de boli incurabile, pe moarte, ar da orice sa mai prinda o zi in plus? Stii ce mult iubesti lumina cand stii ca n-ai s-o mai vezi? Viata e nedreapta... cei care vor sa traiasca cu toata fiinta lor, mor. Altii se plictisesc si vor sa moara...

 

De curiozitate, cati ani ai?

 

Acum mai serios, nici eu nu sunt fericit, dar nu ma voi sinucide niciodata, oricat de greu mi-ar fi. Sunt destule lucruri de facut pe lumea asta, incat oricum nu iti ajunge nici viata data de natura.

:)

 

Am trecut recent printr-o trauma majora, dar nu m-am gandit nici macar o clipa sa ma sinucid.

 

Sinuciderea poate fi o evadare. O cale de a scapa de suferinta.

Te-as crede ca e asa daca mi-ai spune unde ajungi. Scapi de suferinta si dai de... ? Poate nu mai e nimic "dincolo". Ce preferi, sa suferi sau sa nu mai fii nimic?

 

Am pierdut recent pe una dintre persoanele pe care le-am iubit cel mai mult in viata asta. S-a chinuit ingrozitor, si eu cu ea, langa ea, neputincioasa, fara sa o pot ajuta cu ceva. Crede-ma ca nu e chin mai sfasietor pe lumea asta. Stiu ce inseamna Moartea, are miros intepator de sange negru care curge in nestire... Moartea in sine nu are nimic glorios - e o mizerie, ceva prin care daca ai noroc treci cat mai repede si eventual inconstient...

 

Du-te in spitale, in azile de batrani, petrece timp cu cineva care e pe moarte... Ai rabdare si stai pana la sfarsit, si intoarce-te aici si zi daca iti mai doresti sa mori...

 

Bautura: N-am voie (iau antidepresive)

Drogurile: Nu imi permit si nici nu stiu de unde sa cumpar

Sexul: No comment

Credinta: Rahat!

Prietenii: N-am

 

Deci?!

Tu insuti/insati. Daca nu gasesti ceea ce ai nevoie in tine insuti, nu gasesti nicaieri. Totul e o iluzie, nu ai unde sa fugi de tine. Pune-te in armonie cu tine, dedica-ti timp sa te cunosti, sa incerci lucruri noi, sa cunosti alti oameni, alte locuri... Viata ta e numai pentru tine si tu decizi cum ti-o petreci. Poti sa iti plangi de mila sau poti sa faci ceva. Tu alegi.

 

Cat despre antidepresive, scuza-ma dar mi se pare un moft. Sunt si ele o iluzie. Daca TU nu iti poti face singur/a ordine in cap, niciun psiholog si niciun antidepresiv nu o sa-ti faca.

 

E o moda acum, cum te simti un pic deprimat, cum iei antidepresive. Si sinuciderea e o moda mai noua. Bunicii mei cum au rezistat fara antidepresive, psihologi, muzica de relaxare, yoga si alte gaselnite moderne? Au trecut prin doua razboaie, si-au vazut prietenii si familiile ucise... Nu uiti niciodata imaginea mortii unor persoane dragi. In special daca s-au chinuit mult...

 

Am ales sa trec prin tot fara nimic. Nu am luat nici macar o pastiluta calmanta. Nu am baut nimic, nu m-am drogat, nu am incercat in vreun fel sa scap de realitate. Am trecut prin asta simplu, cum au trecut si stramosii mei, si mi-am dat seama ca nici nu stii cat de puternic/a esti pana nu trebuie sa fii... M-am luptat cu demonii mei, cu imaginile ingrozitoare pe care le-am vazut, pe care nu o sa le uit vreodata, si care imi jucau de multe ori in fata ochilor fara sa le chem, fara sa le caut... M-am luptat singura cu cosmarurile ingrozitoare pe care le-am avut si inca le am... si am asteptat... Am facut diverse lucruri, si am sperat ca poate odata imi voi gasi linistea. Nu prin moarte, prin viata. Si inca mai sper...

 

Mie mi se pare un nonsens a trai pentru a trai. Daca nu ai un scop, daca nu ai pe cine iubi, nu vad rostul.

Dragul meu (draga mea)... nu traiesti ca sa iubesti neaparat. Traiesti ca sa CUNOSTI toate lucrurile frumoase pe care ti le poate oferi aceasta lume. De la un zambet, o cafea, o carte buna, pana la un apus de soare vazut de pe varful unui munte. Habar n-ai ce mult inseamna, daca ai sti nu ai mai scrie asemenea aberatii.

 

 

Scuza-ma daca te-am luat mai dur, dar crede-ma ca altii isi doresc mult de tot sa traiasca si nisipul din clepsidra lor se termina... Ea si-ar fi dorit mult sa mai traiasca... si i-a fost atat de teama de moarte... mi-a sfasiat sufletul... Bucura-te de viata pe care o ai, e cel mai frumos cadou ever.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×