Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Herr Spiegellman

Trimite ca altfel pica cerul pe tine !

Rate this topic

Recommended Posts

Tot inspirat dintr-un mail... pe care l-am trimis chiar ieri... (relativ la momentul postarii, nu al citirii).

Buna ziua,

Acest mail are legatura cu cel pe care cel mai probabil l-ati primit si voi acum cateva zile... tot asa l-am primit si eu... si evident ca a plesnit fierea in mine. Inainte de a "asasina argumentativ" (asa numesc eu procesul prin care a trecut mailul original...) sa va raspund la cateva intrebari care probabil v-au incoltit in minte...

1. Cu vreo 3 exceptii stiute de mine, nu, nu ma cunoasteti. Si din acele trei exceptii doar o persoana ma stie si live. Si daca tot suntem aici, m-ai dezamagit cu mailul asta <Crying> Aveam o parere muuuult mai buna despre tine. Ceea ce am sa iti "reprosez" se aplica in egala masura tuturor celor care au dat mai departe acest mail.

2. Pentru ca imi pasa... de oamenii din jur, cunoscuti sau ne, si incerc sa aprind macar un chibrit. Depinde de voi daca vreti "sa primiti lumina" ... (raspuns la intrebarea : "De ce te f*** grija ?")

3. Pentru ca erai in mail, si odata ce ai primit "otrava" mi se pare corect sa ai acces macar si la "antidot" . Tu alegi din ce consumi (raspuns la intrebarea "De ce eu ?")

Note de inceput / clarificari :

1. Nu o lua personal. Ma adresez unei categorii intregi de persoane, din care, incidental, faci parte. Cel mai probabil pentru ca nu ti-a spus nimeni ca ceea ce faci nu este bine... dar asta te scuza doar pe jumatate, era de datoria ta SA TE INFORMEZI !.

2. Nu mi se pare buna scuza : "am primit si eu si am dat mai departe la toata lumea !" . Eu consider ca daca dai ceva mai departe e la fel cu a spune ceva mai departe, adica implicit crezi ce spui si esti de acord. Altfel se numeste ca vorbesti aiurea, fara sa stii despre ce e vorba... si asta e rau... Tu ce parere ai despre cei care crezi ca vorbesc aiurea ? Gandeste-te ca poate si tu pari la fel pentru altcineva acum... dar aproape totul e scuzabil la prima abatere.

3. Nu cred in existenta unui zeu cum este el descris in Biblie (unde este numit Dumnezeu) sau in religiile crestine ( vezi http://zeitgeistmovie.com , prima parte pentru o versiune informativa sau pentru o versiune amuzanta si scurta http://www.youtube.com/watch?v=casUr9UsabY )

MESAJUL ORIGINAL :

> Priviti cu atentie aceasta fotografie!

>

>1A2Q0KSMD8JCF4OKUW4HX0TBL.jpg

>

> Presedintele Argentinei a primit aceasta fotografie si a numit-o "gunoi", 8 zile mai tarziu fiul sau moare. Un barbat a primit acest mesaj si imediat a trimis copii. surpriza lui a fost ca a castigat la loterie. Alberto Martinez a primit aceasta fotografie, a dat-o secretarei sale sa faca acele copii dar au uitat să le distribuie: ea si-a pierdut serviciul si el familia. Aceasta fotografie este miraculoasa si sfanta. Trimiteti-o mai departe la 1O persoane.

1. Privind cu atentie aceasta imagine, observ ca este o tentativa de iluzie optica. Este prea clara ca sa fie o veritabila iluzie optica. Totul este ascuns la fel de subtil pe cat e de subtil un accident aviatic.

2.

Presedintele Argentinei a primit aceasta fotografie si a numit-o "gunoi".

Asa a spus el ? Sunteti sigur ca a primit poza asta ? Eu spun ca nu a primit-o. Ma puteti contrazice ? Cu siguranta unii s-ar arunca cu capul inainte si ar incerca... dar ceva argumente ? Apoi ar mai exista unii care s-ar risca sa spuna "trebuie sa crezi !" Ce sa cred ? Tot ce imi vine scris pe mail ? Ti s-a inchis Yahoo-ul ? Ai vazut numele persoanei iubite apasand niste combinatii de taste ? Daca ai raspuns cu "DA" la cel putin una din ultimele trei intrebari, ar trebui sa o iei mai incet cu bautura...

Sunteti sigur ca presedintele Argentinei a numit aceasta poza gunoi ? Parca imi si imaginez titlul in ziar... "Presedintele Argentinei a convocat in sesiune de urgenta parlamentul si reprezentanti mass-media pentru un anunt de importanta nationala : Poza asta e un gunoi !"

3.

8 zile mai tarziu fiul sau moare.

Oooo DA ! Aici prostia atinge punctul culminant al povestii ! Spectaculos ! Introducere, intrifa si punctul culminant, toate intr-o fraza ! In primul rand... care fiu al carui presedinte ? Acela care a murit in 1995 intr-un accident de elicopter ? Nu stiti despre cine vorbesc ? Aa... nu v-ati interesat... pentru ca tot ce scrie in mailuri e din start adevarat, sau ? Ce v-a impiedicat ?

Opt zile ? De ce nu 8 minute... sau macar 8 ore... daca murea dupa 8 ani se mai considera ca a murit tot din cauza pozei ?

4.

Un barbat a primit acest mesaj si imediat a trimis copii. surpriza lui a fost ca a castigat la loterie.

Probabil e greseala "de tipar" si nu am sa ma leg de dea... probabil a trimis copiilor, ca doar nu a trimis copiii pe camp... Hm... dupa cat timp a castigat la loterie ? Opt zile ? Sau 8 ani ? Oare a jucat macar sau castiga oricum ?

5.

Alberto Martinez a primit aceasta fotografie, a dat-o secretarei sale sa faca acele copii dar au uitat să le distribuie: ea si-a pierdut serviciul si el familia.

Cine ? Alberto Martinez ? Aaaa... da ! Alberto Martinez ! Cum sa nu-l stiti pe Alberto Martinez ? Toti il stiu pe Alberto Martinez ! Google are aproape 743.000 de rezultate la cautarea Alberto Martinez...

Vai ce secretara neindemanatica... si ea, care a primit indatorirea cruciala si-a pierdut doar postul pe cand el toata familia... Sa tot fi sef si sa imparti sarcinile cu subalternii ! In plus... cred ca s-a angajat de atunci... dar poate si lui Alberto Martinez i-a adus Mos Craciun alta familie... Ah ? Cum ? Mos Craciun nu exista ? Vaaai... si eu asa am citit intr-un mail... si tot ce scrie in toate mailurile e adevarat ! Asta am citit-o intr-un alt mail ! Ca eu nu stiu sa judec singur...

6.

Aceasta fotografie este miraculoasa si sfanta.

Ei rahat ! Aceasta fotografie este un dreptunghi cu laturi de 293 x 389 pixeli (raport 3:4), rezolutie printare 96 x 96 DPI, cam 7.8 x 10.3 cm , format JPEG care suporta pana la 16.7 milioane de culori, din care in poza sunt 38.097 culori unice. Poza ocupa 18.161 bytes pe hard disk sau 342.360 bytes cand e decomprimata in memorie, incarcarea tipica pe un calculator bun dureaza cam 16 milisecunde. SAU CU ALTE CUVINE : NIMIC MIRACULOS AICI !

In plus, O-Tu-Mare-Crestin-Care-Ai-Trimis-Poza-Asta ... stii ca e blasfemie sa asociezi ceva nesfant cu Dumnezeu si ca potrivit religiei tale ai sa arzi in iad o eternitate, nu ? Ah da... si voi care ati fost de acord trimitand mai departe... hm... poate negociati totusi la jumate de eternitate...

Era sa uit... in toate proprietatile pozei nu am gasit bifat la rubricile "aceasta poza e miraculoasa" sau "aceasta poza e sfanta" (acum te-a prins ca sunt cinic ?)

7.

Trimiteti-o mai departe la 1O persoane.

DE CE ? Pentru ca asa zici Tu-,-O-Mare-Poruncitor-Peste-Viata-Mea ? Pe care daca te-as prinde te-as taia in bucati si te-as da la cainele pe care l-as cumpara special cu ocazia asta ?

LA FINAL / REFLECTII ...

Oare ce se intampla daca nu trimit poza mai departe ? In acest moment (ma refer la cel in care scriu mailul, nu cel in care citesti tu asta) stau in pat, la calculator. Pierd calculatorul ? Patul ? Mi se va lua curentul ? Asta deja s-a intamplat cu o dimineata inainte de a scrie acest mail... bine ca imi tine UPS-ul... sau mi-l va lua cineva si pe ala ? O sa imi pierd jobul sau familia ? TREZIREAAAAA ! Credeti ca Dumnezeu ar face asa ceva ? Credeti ca Dumnezeu n-are alta treaba decat sa pedepseasca oameni pentru ca nu trimit poze mai departe ? Cum ramane cu pedepsirea oamenilor pentru RAZBOI (MAI ALES PENTRU PETROL sau alte castiguri materiale), CRIME, VIOLURI, PEDOFILIE, INCEST... ah... da... astea nu sunt asa de grave ca faptul ca nu trimitem poze mai departe ca niste vite panicate ca pica cerul pe ele...

Cine spune ca te va pedepsi Dumnezeu ? Un OM cumva ? Oare Dumnezeu este in slujba acestui om ? Oare face tot ce spune acest om ? Sau vi-L imaginati pe Dumnezeu stand la calculator si trimitand acest mail ? Oare el cand il va primi de la vre-un sfant sau inger, il va da mai departe sau va fi nevoit sa se pedepseasca singur ?!

Generic vorbind... va credeti atata de destepti sau merituosi incat sa isi puna Dumnezeu mintea cu voi ? Nu e cam arogant din partea voastra ? Credeti ca sunteti vrednici sa fiti macar luati in seama ? Aveti niste standarde foarte ciudate... cred ca nu frica de vre-un Dumnezeu v-a indemnat sa trimiteti mailul mai departe ci teama egoista de a nu vi se intampla voia ceva... moral pana la culme dragi credinciosi !

LAMURIRI

Acest tip de mailuri a existat de ani de zile si va exista inca ani si ani de zile daca nu va impotriviti ! (Tineti minte asta : Tot ce e nevoie ca raul sa invinga este ca oamenii buni sa nu faca nimic... e un citat, dar nu mai stiu sigur cine a zis asta, nu eu sunt autorul)

Nu conteaza ce contine mailul... o icoana "norocoasa", un mesaj ca o fetita sau un baietel de doar cativa ani sufera de cine stie ce boala grea, sau ca cineva si-a pierdut fiul / fiica / parintii si spera ca astfel sa-l / sa-i gaseasca... Singurul scop al lor este sa adune multe adreses de mail pentru ca mai apoi sa va umple de spam. Adresele de mail SE VAND ! DA ! Altii fac bani pe seama credulitatii voastre ! De unde crezi tu, cititorule, ca am adresa ta de mail ? Nu conteaza ca in mailul pe care l-ai primit nu vezi la cine am trimis acest mail... (l-am trimis la cativa zeci de oameni, toate adresele din mailul pe care l-am primit). Pur si simplu un loc sa scriu adresele la "To:" , le-am scris la "Bcc:" . Nici aia nu stiai ce face, asa-i ? Si nu ai intrebat, asa-i ? Si nu ai insistat cand cel de langa tine nu stia, asa-i ? Ah, da, si daca tot suntem aici... mass-urile de pe messenger au ca scop sa te vulnerabilizeze, sa te faca sa accepti ca mass-urile in sine exista si ca daca primesti vreunul pe mail, sa-l dai mai departe. Se numeste manipulare, felicitari, cu tine le-a mers.

Dupa cum ti-am zis si la inceput... nu am nimic personal cu tine... probabil nici nu te cunosc... dar daca ai ceva de spus, poti trimite reply linistit ! La un moment dat voi pune acest mail pe un forum... precum si raspunsul tau, cititorule, daca vei fi de acord cu asta (respect oamenii in general, precum si decizia ta de a iti pastra anonimatul si / sau mailul "intre noi"). Rugamintea mea este ca, DACA ESTI DE ACORD cu ce am scris, sa trimiti si tu acest mail la toti cei la care ai trimis mailul initial.

Ce am uitat sa scriu in mail... si ii vizeaza DIRECT pe cei care se considera crestini... aflati ca Biserica Ortodoxa CONDAMNA superstitiile de orice fel ! http://www.crestinortodox.ro/Despre_magie_...e-160-7176.html ( sa ne intelegem din nou, nu sunt DELOC bisericos, mi se pare o institutie la fel ca oricare alta, care face bani si manipuleaza masele... dar daca tot m-am pus pe treaba de a informa, macar sa o fac asa cum trebuie, in plus sunt constient ca nu toti imi impartasesc punctele de vedere )

Tema am inchis-o ca sa nu se discute aici pana cand se va pierde sensul postarii initiale, comentariile aici : http://www.roportal.ro/discutii/ftopic57100.html

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this