Sari la conținut
Forum Roportal
Poadols

Afacere, angajat sau investitor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu as zice ca poti sa fii si angajat sau sa ai o afacere si sa fii si investitor (la bursa sau in fonduri).

Asta fiind "a safer solution" dupa parerea ta, asa e? :unsure:

 

Daca nu-ti poti scoate din minte ideea de a fi angajat, ar trebui sa-ti vezi de job-ul tau si sa lasi visele de investitor. Pe asta s-a bazat FNI-ul, pe visele de investitor a mii de oameni care nu fusesera toata viata lor decat angajati.

Ca sa fii investitor sau om de afaceri, iti trebuie mai intai mentalitatea potrivita pentru asta. Mentalitate in care angajarea ca salariat este exclusa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta fiind "a safer solution" dupa parerea ta, asa e? :unsure:

 

Daca nu-ti poti scoate din minte ideea de a fi angajat, ar trebui sa-ti vezi de job-ul tău si sa lasi visele de investitor. Pe asta s-a bazat FNI-ul, pe visele de investitor a mii de oameni care nu fusesera toata viata lor decat angajati.

Ca sa fii investitor sau om de afaceri, iti trebuie mai intai mentalitatea potrivita pentru asta. Mentalitate in care angajarea ca salariat este exclusa.

 

Eu cred că un angajat poate foarte bine să fie și investitor, bine

Editat de Poadols

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred că un angajat poate foarte bine să fie și investitor,

Tu crezi ce vrei. Dar mentalitatea angajatului, aceea de a-si vinde timpul disponibil si forta de munca altcuiva, pentru ca el insusi nu e capabil sa identifice un mod de a produce bani pe cont propriu, este contradictorie cu mentalitatea necesara ca investitor.

 

Esti angajat pentru ca n-ai bani. Ca sa fii investitor, trebuie sa AI bani. Bineinteles, in Romania exista si exceptii: o multime de functionari, medici si profesori spagari n-ar primi spaga daca n-ar lucra acolo unde lucreaza. Dar aceia deja nu se mai incadreaza in mentalitatea de angajat, ei pot fi investitori. Pentru ei, chiar locul de munca reprezinta o investitie, unii dintre ei ar ramane la respectivul loc de munca chiar daca ar trebui sa aduca bani de-acasa :doh:

 

Sper sa nu vii cu exemple de salariati care obtin 2.000 de euro pe luna. Stiu si eu astfel de cazuri in RO., dar pe baza acelor 2.000 de euro pe luna, au facut rate la banca de 1.500 de euro pe luna. Atunci cand ai rate la banca, ar trebui sa-ti vezi de job-ul tau si sa lasi visele de investitor.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exemplu de dat in cap economiei: "taxa forfetara" a redus numarul firmelor, numarul locurilor de munca

 

nu ştiu de ce toţi aveţi impresia că taxa forfetară a distrus mii de firme foarte bune şi locuri de muncă valabile?

nu-i chiar aşa

 

au fost mii de firme făcute de rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu crezi ce vrei. Dar mentalitatea angajatului, aceea de a-si vinde timpul disponibil si forta de munca altcuiva, pentru ca el insusi nu e capabil sa identifice un mod de a produce bani pe cont propriu, este contradictorie cu mentalitatea necesara ca investitor.

- Oamenii bogați aleg să fie plătiți

Editat de Poadols

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Adevărata măsura a bogăției este valoarea netă, nu venitul salarial.

Cand ti-am spus eu, pe topicul despre impozite, ca este important cu cati bani ramai, nu cat platesti, ai spus ca nu e adevarat. :beee: Parerea mea e formata, esti un pacalici caruia ii place sa se vada scriind, fara sa inteleaga ce sustine in realitate. La revedere, drum bun !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Super, ai perfecta dreptate. Sunt 4 nu trei cate am scris eu deci ce preferi:

- angajat (muncitor, lucrator indiferent privat sau stat )

- liber profesionist

- patron (afacerist, nu in sensul rau al cuvantului in care il inteleg o mare parte dintre romani)

- investitor ( afaceri, bursa sau orice altceva)

 

mai sunt variante valabile: hot, curva, etc :haha:)

 

-am fost angajat si nu mi-a placut: dar e cea mai comoda varianta.

 

-patron e mai bine, dar e responsabilitate mare, tu trebuie sa te gandesti la toate, tu raspunzi de tot. dar per total e ok

 

- investitor, depinde ce putere financiara ai si cat esti de pregatit...

 

- liber profesionist, nu am experienta in domeniul asta

 

 

E altul sentimentul cand esti propriul tau stapan. dar trebuie sa fi pregatit sa iti asumi responsabilitati si riscuri.

eu votez pentru patron si/sau investitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand ti-am spus eu, pe topicul despre impozite, ca este important cu cati bani ramai, nu cat platesti, ai spus ca nu e adevarat. :P Parerea mea e formata, esti un pacalici caruia ii place sa se vada scriind, fara sa inteleaga ce sustine in realitate. La revedere, drum bun !

In cazul acela al impozitului daca platesti mai putin impozit nu ramai cu mai mult? Parerea mea este ca amandoua sunt importante (si cu cati bani ramai,si cat platesti, nu prea merg separat, dar esti liber in general sa crezi ce vrei).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai sunt variante valabile: hot, curva, etc :haha:)

 

a-am fost angajat si nu mi-a placut: dar e cea mai comoda varianta.

 

b-patron e mai bine, dar e responsabilitate mare, tu trebuie sa te gandesti la toate, tu raspunzi de tot. dar per total e ok

 

c- investitor, depinde ce putere financiara ai si cat esti de pregatit...

 

d- liber profesionist, nu am experienta in domeniul asta

 

 

E altul sentimentul cand esti propriul tau stapan. dar trebuie sa fi pregatit sa iti asumi responsabilitati si riscuri.

eu votez pentru patron si/sau investitor.

"mai sunt variante valabile: hot, curva, etc :haha:)" - eliminate din start pentru ca aici se vorbeste despre lucruri mai serioase sau cel putin se incearca sa se faca acest lucru.

a - e comoda pentru cine? numai pentru angajat?

b - patron e foarte bine, daca stii ce faci poti ajunge mai departe decat iti poti imagina.

c - mult mai importanta pregatirea si cat de cat experienta, decat puterea financiara (doar cei saraci cred ca este foarte importanta si intra-devar pentru ei este puterea financiara, fiindca nu reusesc si nu au cum sa priveasca cum stau lucrurile din partea cealalta).

d - daca iti place lucrul bine facut si nu vrei sa ajungi foarte, foarte departe, este ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta fiind "a safer solution" dupa parerea ta, asa e? :unsure:

 

Daca nu-ti poti scoate din minte ideea de a fi angajat, ar trebui sa-ti vezi de job-ul tau si sa lasi visele de investitor. Pe asta s-a bazat FNI-ul, pe visele de investitor a mii de oameni care nu fusesera toata viata lor decat angajati.

Ca sa fii investitor sau om de afaceri, iti trebuie mai intai mentalitatea potrivita pentru asta. Mentalitate in care angajarea ca salariat este exclusa.

Trebuiau doar sa deschida un pic ochii si in "cazul FNI" ca si in "cazul Caritas". In "Caritas" n-am bagat nici un ban desi tentatia a fost mare. Iar de "FNI" am "spus" (inafara forumului), ca acolo ar fi de investit bani (aproximativ cu un an inainte de caderea fondului), dar nu se stie cand va cadea si pentru ca cifrele prezentate pareau la vremea aceea un pic cam umflate

(adica parea ca "merge ca un Mig" pe langa celelalte fonduri). Nici eu nu cunosteam la vremea aceea lucrurile scrise mai jos.

Ca salariat

-sau liber profesionist

-sau patron

-sau investitor

- era bine daca ar fi cunoscut "Legile Banilor" si modul corect de administrare sau gestionare a banilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×