Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Biserica ortodoxa romana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu vad fapte crestinesti;si nu vad(simt) ca as trai intr-o tara crestina.

aici nu te pot contrazice.

Dar fiecare are libertatea sa isi aleaga calea.

Multi crestini cu par alb, sunt crestini ca atata stiu, dar educatia lor lipseste.

Iisus Histos, in credinta crestina, indeamna f mult la intelepciune si educatie. Spune ca Fericit sa fie cel care crede fara dovezi, pentru a asa e...cel care crede mai usor, cel care e cu sufletul mai curat..e mai fericit in viata. E doar o consecinta, nu o lege data in cer. Pe cand cei care cerceteaza nu sunt blamati deloc, doar ai mai chinuiti neuronii si mai putina pace.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu prea inteleg care-i rolul bisericii ortodoxe romane?!-colecteaza mai nou taxe numite,"contributie benevola stabilita de catre adunarea parohiala"?(asa aflam dintr-un comunicat al BOR)

de fapt,cu ce se ocupa preotii ortodocsi?! in afara de a conduce niste ceremonii traditionale si a incasa bani,care-i rolul lor?

in ce scop fac asta?

 

 

astazi nu-i vad foarte activi,decat cu o exceptie-sunt foarte harnici in a strange avutii ptr. uzul personal.

deci,care-i rostul acelor "case ale domnului" in care calci de vreo cateva ori in viata si al slujitorilor ei?!

 

Buleala, oricit de om fain esti tu, uneori imi dai asa impresia ca nu poti sa nu te iei de altii si sa nu iti arunci nemultumirea personala in circa altora. Deh, meteahna nationala.

Daca tu nu te duci la biserica niciodata si nu ai nevoie de preot, n-o sa te puna nimeni sa platesti. Poti sa te insori fara preot, copiii nu trebuie neaparat botezati, iar de ingropat mortii pot fi ingropati si fara slujba. Insa daca tu vrei ca preotul sa vina sa faca aceste slujbe (sau sa te duci tu acolo), nu ti se pare normal sa fie si el remunerat cumva? Sau preotii traiesc din aer?

Eu provin dintr-o familie de preoti. Nu am casa mea, nici posibilitatea de a-mi achizitiona una. Tata are casa mostenire de la mama lui, care a mostenit-o de la tatal ei. Sper ca e clar ca ne balacim in avere mai-mai decit cintaretii de manele.

 

Stii ce faci tu acum? Este ca si cum ai zice ca toti romanii sint hoti si ai vrea sa ai dreptate neaparat.

In plus, citi preoti cunosti tu personal sau cit de cit bine ca sa poti emite judecati generalizatoare?

 

Tu compari un VIP cu o persoana necunoscuta? Cam asa ceva.Greselile pe care le comit eu dauneaza in aceeasi masura?Sau nu are importanta,ci ne apucam acum sa facem filozofie?

 

Cum adica VIP? In lumea de azi, preotul mai e VIP?

Da, greselile unui popor intreg au contat. Sau ar fi trebuit ca toti preotii sa moara la canal, sa fie eroi azi si restul ar fi devenit un neam de sfinti avindu-i pe ei exemple de martiraj?

 

sa fiu sanatos si poate o sa ajung si-n apuseni;n-am mai fost de prin '82-83

 

nu vad fapte crestinesti;si nu vad(simt) ca as trai intr-o tara crestina.

 

Asa, si in ce tara ai simti tu ca traiesti ca intr-o tara crestina? :pardon: Si de ce este asta exclusiv vina preotilor?

Editat de white.way

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica VIP? In lumea de azi, preotul mai e VIP?

Da, greselile unui popor intreg au contat. Sau ar fi trebuit ca toti preotii sa moara la canal, sa fie eroi azi si restul ar fi devenit un neam de sfinti avindu-i pe ei exemple de martiraj?

Nu nu m-am referit la preoti ci la conducerea Bisericii,numai ca tu ai intors-o cum ti-a convenit.

Sunt preoti care isi duc menirea pana la capat si isi vad de treburile duhovnicesti,insa sunt si care nu o fac intocmai.

Tatal tau este un bun exemplu ,insa nu toti sunt la fel.

Eu nu sunt de acord cu faptul ca Biserica se implica in politica si atata tot.

Daca nu ai avut timp sa citesti toate mesajele altadata sa o faci,ca si tu faci greseli si parte din acelasi popor,

deci putam aceeasi vina.

:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu nu m-am referit la preoti ci la conducerea Bisericii,numai ca tu ai intors-o cum ti-a convenit.

Sunt preoti care isi duc menirea pana la capat si isi vad de treburile duhovnicesti,insa sunt si care nu o fac intocmai.

Tatal tau este un bun exemplu ,insa nu toti sunt la fel.

Eu nu sunt de acord cu faptul ca Biserica se implica in politica si atata tot.

Daca nu ai avut timp sa citesti toate mesajele altadata sa o faci,ca si tu faci greseli si parte din acelasi popor,

deci putam aceeasi vina.

:cry:

 

Esti sigur ca te-ai exprimat tu corect, tinind cont ca sintem deja cel putin doua persoane care nu am inteles ca tu vorbeai despre conducerea bisericii?

Am citit toate mesajele, nu inteleg de unde ai scos atitea acuze.

Cit despre vina, as putea sa-ti insir destule lucruri pe care eu le-am facut, ca profesoara, de exemplu, dar nu cred ca are vreun sens. Nu cred ca ne confruntam la nivel personal si a lua ceea ce eu am postat drept provocare la un razboi personal este o greseala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt ateu declarat, asa cum am mai afirmat-o in repetate randuri, admit utilitatea bisericii mai ales pentru anumite paturi sociale.

Ca sa-ti raspund insa direct la intrebare, eu stiu din experiente personale cat de mult efort fizic si financiar depune biserica ortodoxa in corpore pentru ajutorarea copiilor proveniti din familii dezorganizate(sau lipsa),dar si pentru ajutorarea femeilor maltratate, etc...Cu toate astea nu pot sa fiu de acord ca de la bugetul de stat sa se aloce sume impresionante pentru constructii de gen " Catedrala Neamului ".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa-ti raspund insa direct la intrebare, eu stiu din experiente personale cat de mult efort fizic si financiar depune biserica ortodoxa in corpore pentru ajutorarea copiilor proveniti din familii dezorganizate(sau lipsa),dar si pentru ajutorarea femeilor maltratate, etc...

 

da?

ne dai si exemple? ca e in folosul bisericii, pana la urma, si a imaginii ei.

eu personal nu stiu nici o actiune de ajutorare a bisericii ortodoxe romane in sprijinul celor nevoiasi.

stiu insa sigur despre SRL-uri constituite in cadrul manastirilor care acceseaza fonduri europene pentru dezvoltarea afacerilor proprii.

sigur, nimic condamnabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Departe de mine de a incerca sa imbunatatesc imaginea bisericii ortodoxe, doar ca ma straduiesc sa fiu obiectiv...

Peste tot in tara sunt centre in care copiii proveniti din familii dezorganizate au parte de o educatie adecvata, li se da o masa calda, dulciuri, jucarii ( de care saracii altfel nici nu ar sti ca exista), li se dovedeste cumva ca sunt si importanti pentru cineva...sunt chiar iubiti, pot sa spun.E adevarat ca in schimbul acestor "binefaceri" li se cere sa fie si credinciosi...dar multora nu le strica, deci treaca de la mine...

Deasemeni am o colega care dupa divort a trebuit ca ea sa paraseasca locuinta, impreuna cu 3 copii, si a locuit la un centru din acesta pentru femei abuzate, fiindu-le asigurate complet intretinerea cateva luni, pana si-a adunat bani pentru avans la locuinta.Acest centru este intretinut de biserica ortodoxa.Caz concret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tu nu te duci la biserica niciodata si nu ai nevoie de preot, n-o sa te puna nimeni sa platesti. Poti sa te insori fara preot, copiii nu trebuie neaparat botezati, iar de ingropat mortii pot fi ingropati si fara slujba.

In plus, citi preoti cunosti tu personal sau cit de cit bine ca sa poti emite judecati generalizatoare?

 

am fost in biserica cu diferite ocazii si am facut destule "contributii benevole"

 

preotii pe care ii cunosc sunt oameni normali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da?

ne dai si exemple? ca e in folosul bisericii, pana la urma, si a imaginii ei.

eu personal nu stiu nici o actiune de ajutorare a bisericii ortodoxe romane in sprijinul celor nevoiasi.

stiu insa sigur despre SRL-uri constituite in cadrul manastirilor care acceseaza fonduri europene pentru dezvoltarea afacerilor proprii.

sigur, nimic condamnabil.

 

Orice fapta buna aduce beneficii de imagine celui care o face. Asa, negam absolut orice pe lumea asta.

De ce nu, la urma urmelor? :cry:

 

am fost in biserica cu diferite ocazii si am facut destule "contributii benevole"

 

preotii pe care ii cunosc sunt oameni normali.

 

Nu despre asta era vorba, de cite ori te duci tu la biserica, Bulescu.

Ce inseamna "oameni normali"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×