Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cazul nu pare real,un profesor nu bate apa in piua pe asa ceva,pentru ca e ilegal din prima,iar o "tipa" de genu`,nu merge la psiholog.are alte..."cai".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e real cazul

 

ar fi fost ilegal daca ar fi acceptat avansurile

 

si nu stii tu ce gen de tipa era aia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu,da` ne zici tu.

 

(obselete,android era genu`,d`aia avea o obsesie)

Editat de Mickael

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O femeie in terapie i-a spus psihologului ei ca vrea sa se culce cu el in acel moment nu mai tarziu . Ce ati face concret in situatia asta ?
deci la seminar ne-a fost prezentat ... ce am face noi ca psihologi cu asa comportament?

......

 

Bun sa le luam pe rand atunci.

Ai mentionat ca ea este de ceva vreme in terapie cu acel psiholog. Eu as lua pe rand acest moment.

El stia de la inceput ca daca persoana in cauza a mai fost si la alti psihologi si a renuntat sau a fost transferata au fost anumite conflicte. Automat ar trebui sa investighez situatia,sa aflu de ce nu a putut lucra cu pterapeutul de dinainte.

Apoi se stie ca intre psiholog si pacienta exista si va exista mereu un transfer...transfer erotic. De fapt terapeutul nu ar simti nimic deosebit fata de clienta lui,dar clienta venind cu un mare bagaj de probleme la un momendat in terapie se va ajunge si la acet lucru.

Deci din start psihologul stie ca prin a lui meserie se va intampla acest transfer cumva la un momendat,si ca va trebui saincerce sa faca fata. Apoi mai stia iarasi ca are de a face cu o clienta dificila. Facand suma celor doua lucruri mie imi iese ceva de genul asta: daca clienta se afla de mult timp in terapie la el,o cunoaste suficient si stie ca atunci cand e va intampla un aemea lucru,anume ca clienta a ii propuna sa aiba relatii sexuale as ti cum sa o iau. Cateva intrebari ajutatoare ar fi- ma refer intrebari puse de terapeut catre clienta- "De ce simti acest lucru,ce a adus la o astfel de situatie,cum ma vezi pe mine in viata ta,ai fantezii sexuale cu mine, crezi ca eu as fi o persoana potrivita in viata ta, "apoi lasand-o sa raspunda,si cumva manipuland-o sa deie raspunurile cum vreau eu-caci pana la urma ca siholog bun stiu sa manipulez- ar iesi de acolo ca de fapt ea nu ma vrea pe mine,ea duce lipsa de o mare afectiune,sau ca confunda sentimentele. Mai situatia ar fi una dificila insa nu fara iesire. M-as chinui cumva sa nu o trimit la vreun alt coleg,pt ca ea ar putea vedea asta ca un abandon si ea are nevoie sa inteleaga ca exista cineva care o va asculta mereu si care o poate indruma in viata.Are nevoie sa isi recatige increderea in sine.

 

 

 

 

pentru ca psihologul sa-i indeplineasca dorinta trebuie ca ea sa nu-i mai fie pacienta.

gresit,codul psihologilor interzice sa ai contact sexual si cu o fosta pacienta. Deci el si daca o trimite catre un alt coleg deontologic tot nu ar avea voie.

 

 

 

 

cazul nu pare real,un profesor nu bate apa in piua pe asa ceva,pentru ca e ilegal din prima,iar o "tipa" de genu`,nu merge la psiholog.are alte..."cai".

Te ineli...cazul e cat se poate de real si ,tind sa cred ca le-a fost data aceasta tema tocmai pt a incerca sa ii pregateasca pe viitorii psihologi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca daca s-a ajuns in acel punct psihologul a atins o rana sau a fost foarte aproape de a descoperi ceva care pentru pacienta e foarte durereros. Atunci pacienta a facut o mizerie spaunandu-i ca vrea sa faca sex ca un mod de aparare. Nu prea i-a dat multe posibilitati, psihologul ori zice da ori zice nu, in ambele situatii el iese rau. E clar ca psihologul nu i-a castigat increderea pana in acest punct, e un test pe care pacienta il face ca sa mearga mai departe . Ca de asta a venit la psiholog, sa se trateze , ca doar poate sa gaseasca sa faca sex si in alta parte nu trebuie sa plateasca pentru asta. Eu daca as fi psiholog, si barbat, i-as spune ca ar trebui sa am si eu acelasi impuls ca si ea ca sa putem face sex, ca nu simt aceasta nevoie. Nu i-as refuza dorinta ascunzandu-ma dupa profesia de psiholog care nu-mi permite sa am relatii cu pacientii. Si i-as propune sa jucam un joc, sa fie ea psiholog si eu pacient. Pentru asta psihologul trebuie sa fie intr-adevar foarte bine pregatit, sa nu uite nici o clipa scopul pe care si l-a propus de a salva pacienta, Daca practica psihologia din dragoste pentru oameni cred ca poate conduce discutia si in acest mod pentru a-i castiga increderea. In acest punct ori pacienta renunta singura ori merge mai departe. Nu stiu daca din punct de vedere profesional un psiholog poate face asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O femeie in terapie i-a spus psihologului ei ca vrea sa se culce cu el in acel moment nu mai tarziu . Ce ati face concret in situatia asta ?

 

Daca nu esti implicat cu alte sentimente totul se poate transforma foarte usor intr-o discutie si poti afla motivul real pentru care isi doreste sa faca asta. Clientul se poate simti atras de psiholog pentru ca il ajuta mereu, il asculta, ii este aproape... pe de alta parte e posibil sa isi doreasca sa il puna intr-o situatie delicata, de inferioritate sau vulnerabiltiate pentru a echilibra balanta.

 

In cazul in care discutia dintre cei doi nu are rezultatele dorite il vei indruma catre un alt psiholog, desi clarificarea relatiei si a "dorintei" da mereu roade

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×