Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Magia unei cepe degerate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma gandesc, oare ce mai poate fi important intr/o ceapa degerata?

Vreau sa fac o ciorba si nici macar pt. asa ceva nu mai e buna.

Aruncand/o la cos ma gandesc ca e si ea formata din substante, celule, molecule, atomi, particule elementare, energie, informatie.

Oare cand a inceput aventura informational/energetica, si cea material/chimica a ceea ce a ajuns acum o ceapa degerata?

Sa fi inceput odata cu aventura a ceea ce a ajuns acum sa fie, acest om care ma constat eu?

Sa fie vorba de aceeasi esenta care a ajuns om dar si ceapa (degerata).

E aberant sa respect intro ceapa degerata esenta care ne experimenteaza si pe mine si pe ea?

Sunt frate in esenta cu prapadita asta de ceapa degerata?

Dar cu un vierme, un copac, un quasar sau quark, ori cu tine?

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atata timp cat in piata se vinde si se cumpara ceapa degerata, inseamna ca magia ei functioneaza.

 

culmea e ca si in starea magica de ...degerata, ceapa tot are gust si se poate folosi in mancare.

 

dar cea mai magica treaba e cand, din pura intamplare, esti redus si tratat la valoarea unei cepe degerate, desi esti o ceap dulce si savuroasa. mai magica magie decat asta nici mos craciun sau zana zanelor nu poa sa faca.

 

intrebari de genuu.."DE CE?" sunt total ridicole.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In principiu esti frate cu tot ce reprezinta viul in esenta sa .

Doar ego'ul si educatia ne impiedica sa vedem altfel lucrurile .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandesc, oare ce mai poate fi important intr/o ceapa degerata?

Vreau sa fac o ciorba si nici macar pt. asa ceva nu mai e buna.

Aruncand/o la cos ma gandesc ca e si ea formata din substante, celule, molecule, atomi, particule elementare, energie, informatie.

Oare cand a inceput aventura informational/energetica, si cea material/chimica a ceea ce a ajuns acum o ceapa degerata?

Sa fi inceput odata cu aventura a ceea ce a ajuns acum sa fie, acest om care ma constat eu?

Sa fie vorba de aceeasi esenta care a ajuns om dar si ceapa (degerata).

E aberant sa respect intro ceapa degerata esenta care ne experimenteaza si pe mine si pe ea?

Sunt frate in esenta cu prapadita asta de ceapa degerata?

Dar cu un vierme, un copac, un quasar sau quark, ori cu tine?

 

Da. Esti frate cu tot ce enumeri . Totul e format din ...praf de stele. Ad literam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
atata timp cat in piata se vinde si se cumpara ceapa degerata, inseamna ca magia ei functioneaza.

 

culmea e ca si in starea magica de ...degerata, ceapa tot are gust si se poate folosi in mancare.

 

dar cea mai magica treaba e cand, din pura intamplare, esti redus si tratat la valoarea unei cepe degerate, desi esti o ceap dulce si savuroasa. mai magica magie decat asta nici mos craciun sau zana zanelor nu poa sa faca.

 

intrebari de genuu.."DE CE?" sunt total ridicole.

Si atunci, te intreb, valoarea nu e in puterea mea?

Adica nu e in puterea mea de a da valoare oricui si la orice, inclusiv unei cepe degerate?

Cand ma gandesc ca si eu si ceapa degerata suntem manifestarea aceluiasi "nimic", ma trezesc in respect chiar si fata de ceapa asta.

 

In principiu esti frate cu tot ce reprezinta viul in esenta sa .

Doar ego'ul si educatia ne impiedica sa vedem altfel lucrurile .

Mergand mai departe, nu putem extinde ca la urmatorul nivel sunt frate si cu tot ce e considerat "neviu"?

 

Ceapa degerata este mai buna pentru ca nu ustura ochii atunci cand o cureti. Gasesc acest lucru de-a dreptul magic . :pardon:

Foarte interesanta observatie.

Asadar poate chiar merita sa iubim si denaturarea (in speta a cepei), in evolutia noastra spre implinire?

 

Da. Esti frate cu tot ce enumeri . Totul e format din ...praf de stele. Ad literam.

Praf de stele, poate suna romantic, praf de stele....

Draga mea ceapa degerata provenita din praf de stele ca si mine, cum oare sa ma supar vreodata pe tine sau pe orice si oricine, cand toti provenim din praf de stele, si din cele din care provine acesta.

Venim de peste 13 miliarde de ani probabil, si mi se pare natural sa multumim prafului de stele ca a ajuns sa se manifeste om, astfel avand eu posibilitatea sa fiu si sa exist, ba mai mult sa am la dispozitie mii si mii de miliarde de frati sub toate formele existentiale posible, de care sa ma folosesc cum vreau.

Am gresit fata de ceapa degerata ca am aruncato la cos, din nestiinta dar am gresit, ea era inca folositoare si eu nu am permis prafului de stele sasi atinga scopul pt. care exista ca ceapa.

Iarta/ma ceapa degerata, am mai invatat ceva, nu se va mai repeta.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandesc, oare ce mai poate fi important intr/o ceapa degerata?

Vreau sa fac o ciorba si nici macar pt. asa ceva nu mai e buna.

Aruncand/o la cos ma gandesc ca e si ea formata din substante, celule, molecule, atomi, particule elementare, energie, informatie.

Oare cand a inceput aventura informational/energetica, si cea material/chimica a ceea ce a ajuns acum o ceapa degerata?

Sa fi inceput odata cu aventura a ceea ce a ajuns acum sa fie, acest om care ma constat eu?

Sa fie vorba de aceeasi esenta care a ajuns om dar si ceapa (degerata).

E aberant sa respect intro ceapa degerata esenta care ne experimenteaza si pe mine si pe ea?

Sunt frate in esenta cu prapadita asta de ceapa degerata?

Dar cu un vierme, un copac, un quasar sau quark, ori cu tine?

 

Important e că trebuie să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandesc, oare ce mai poate fi important intr/o ceapa degerata?

Vreau sa fac o ciorba si nici macar pt. asa ceva nu mai e buna.

E f buna s-o mananci cruda cu slanina afumata ca e dulceeeeee :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite din cauza asta am zis ca totusi Darianna are dreptate. Mai bine taceam naiba din gura :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca mergi putin invers, sau pe alaturi...ce nu aruncam la cos, chiar si 'nedegerat' fiind? Avem oale atat de bine definite incat ce nu'i etichetat si directionat inspre ele isi pierde, prin scop neatins, orice drept la existenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×