Jump to content
Forum Roportal
Manta B

Drumul

Rate this topic

Recommended Posts

Salutari si nu in ultimul rand, LA MULTI ANI!

Am o problema si nu stiam unde sa o incadrez, asadar, imi cer scuze daca am postat-o la categoria gresita. Eu unul sunt din Bucuresti si pe 13 ianuarie trebuie sa ajung in Sighetul Marmatiei. Acum, din cauza unor probleme de sanatate, nu mai am voie sa sofez mult timp(mai mult de max. 4 ore). Deci, ca si rezolvare, mi-ar ramane trenul, insa eu sunt afon in materie de mers cu trenul si de aceea va cer si eu un pic ajutorul. Ce tren trebuie sa iau, ce complicatii pot aparea pe drum(gen "schimba la statia X") si mai ales...Sighetul Marmatiei e oras mare? :huggles:

In principiu sunt interesat de cum as putea sa ajung acolo cu trenul...

Mii de scuze daca am fost prea aiurit in detalii :hi:

Este un tren accelerat cu nr 1643, cu plecare la ora 16 din Bucuresti Nord

Ajunge la 7:41 (dimineata a doua zi) in Sighet.

Am fost eu anul trecut. Mi-am luat bilet la vagon de dormit, din acela cu 2 locuri dar cred ca exista si cusete care probabil sunt mai ieftine (la vagon de clasa cred ca e fff obositor) si nu am schimbat nimic (desi trenul s-a sucit de nu stiu cate ori ca directie). M-am culcat in Bucucresti si m-am sculat in Sighet, am dormit lemn.

Asa am facut si la intoarcere.

Luati bilet dinainte de la casa de vagoane de dormit (in holul cu fostele case de clasa I).

Calatorie placuta!

Eu am platit pentru mine si fiica mea (eleva) la vagon de dormit clasa I (cu doua paturi in cabina), dus-intors, vreo 550 Ron (din care cam 350 a fost pentru mine, restul pentru biletul fiicei mele).

Nu stiu daca s-a mai scumpit de anul trecut.

La vagon de dormit clasa I e maximul de pret. La cuseta este mai ieftin dar nu stiu cat. Cel mai bine este sa intrebati la gara sau la o agentie CFR.

Elkészült a Debrecen és Nagyvárad közötti autópálya

Intre Debrecen si Nagyvárad/Oradea se poate circula de azi pe Freeway!!! 

am citit in ziar maghiar ...     autopro.hu/gazdasag/elkeszult-a-debrecen-es-nagyvarad-kozotti-autopalya/406052?utm_source=startlap.hu&utm_medium=referral

Intr-o zi foarte nefericita s-a intamplat evenimentul fericit, cand ungurii au inchis granitele in interes de CoVid, la ordini din Bruxelles.

România s-a unit cu Ungaria pe autostradă. Este cea mai bună veste pentru România

România s-a unit cu Ungaria pe autostradă. Este cea mai bună veste pentru România

Harta asta nu prea este defolos dupa cum vad, sper ca intre timp s-a mai terminat cativa km de sosea macar, dar cum de n-are ziarul ceva updated daca se vrea lauda cu ceva??? 

capital.ro/romania-s-a-unit-cu-ungaria-pe-autostrada-este-cea-mai-buna-veste-pentru-romania.html