Sari la conținut
Forum Roportal
Andreyvrj

Presedintele Basescu!

Postări Recomandate

Complicitati... complicitati....

Domnule Timofte, planurile tale intotdeauna ti se indeplinesc ! DAR PANA CAND?! L-ai gasit pe d-l Basescu care este foarte irascibil si acuma ii dai lovituri indirecte prin terte persoane pana il scoti din sarite.

Bravo mon cher - SRI conduce Romania cu nesatz si in pasi sprintzari ! :offtopic:

-----------------------------

 

Enervarile Domnului Presedinte

 

Zoe PETRE

 

 

Pentru a pune capat neincrederii care a cuprins brusc societatea civila odata cu criza CNSAS, dl Basescu, in direct si la o ora de maxima audienta, a declarat ca dsa este cel care nu are incredere nici in CNSAS, nici in primul-ministru. Decorul acestor ravasitoare declaratii - un talk-show pe care nici membrii GDS, nici "Catavencii" nu obisnuiesc sa-l frecventeze prea asiduu - sugereaza ca presedintele nu se adresa atat celor care l-au enervat, cat celor pe care CNSAS ii enerveaza.

 

Dl Basescu e nervos, si asta il face sa greseasca tintele. In loc sa se supere pe SRI-sti ca l-au tarat intr-o fundatura, ori ca si-au permis sa-l santajeze pe unul dintre membrii Colegiului; in loc sa se infurie pe PD ca s-a tinut de machiaverlacuri si a sustinut o baba barfitoare, abuziva si veninoasa; in loc sa se supere pe aplaudacii care il conving ca doar cantitatea de sustinatori si procentele din sondaje sunt importante, calitatea celor care isi permit puncte de vedere critice nu face doi bani ń in loc de asta, dl presedinte Basescu se supara foc pe dl Tariceanu si ii declara pe fata razboi.

 

Ce-a avut a face dl Tariceanu cu scandalul CNSAS? A solicitat si a primit initial sustinerea PD pentru propunerea ca dl. Ticu Dumitrescu sa fie candidatul Aliantei DA la presedintia CNSAS, iar cand PD a rasturnat intelegerea, s-a declarat nedumerit si dezamagit. "Ce odioasa intriga!" zice acum dl Basescu. Daca ne-ar impinge Aghiuta sa citim pretinsele dezvaluiri ale dlui Turianu in serie cu neincrederea clamata de presedinte, am putea presupune, Doamne fereste, ca misia dlui Turianu la CNSAS nu era doar aceea de a tergiversa, ci si aceea de a-l compromite pe dl Tariceanu, si ca, intr-o operatie pripita de damage-control, a facut si dsa ce-a mai putut.

 

La urma urmei, cu ce i-o fi gresit atat de grav dl Tariceanu presedintelui? in ce priveste obiectivul principal al guvernarii, aderarea Romaniei la UE, pana si scepticul domn Olli Rehn se declara incantat de progresele actualului Guvern, manifestand o incredere radical diferita de cea a presedintelui tarii si fata de primul-ministru, si fata de membrii Cabinetului acestuia. Atunci, de ce? Fiindca nu se lasa inlocuit asa, de-a moaca, de dl Stolojan, singurul capabil sa-i redea presedintelui increderea in PNL? Culmea e ca, dupa ce l-a acuzat un an si mai bine pe dl Tariceanu ca nu vrea anticipate, acum - ca-n bancul cu caciulita - dl Basescu il acuza ca ar vrea anticipate. In vara lui 2005, un hiatus de cinci-sase luni in actiunea guvernamentala ar fi fost inca si mai periculos decat acum, cand presedintele Basescu ameninta cu focul Gheenei pe oricine ar indrazni sa sopteasca macar vorba "anticipate".

 

Ca pe dl Basescu il enerveaza stilul dlui Tariceanu mi se pare firesc, dar de aici pana la atare agresiune fatisa e un drum lung, si ma intreb de ce-a tinut neaparat dl Basescu sa-l parcurga. N-as vrea sa cred ca furia presedintelui, tot mai vizibila de cand primul-ministru n-a demisionat in vara trecuta, a dat in clocot acum, exact dupa ce dl Tariceanu si "grupul lui de interese" din Parlament au blocat legile de inspiratie sereisto-securista. (.....)

Personal, nu ma intereseaza daca PNL se opune unor proiecte care restrang libertatile democratice din motive etice sau politice. Mi-e de-ajuns ca se opune, si, daca asta e politica PNL, cu atat mai bine. Nu ma preocupa motivele pentru care presedintele nu mai hamletizeaza pe tema condamnarii comunismului ca sistem, de vreme ce l-a desemnat pe Vladimir Tismaneanu, ale carui argumente nu lasa loc pentru dubii. Daca dl presedinte nu mai vrea acum anticipate, nici nu vreau sa stiu de ce nu le mai vrea, ma intereseaza ca procesul de integrare sa nu fie blocat de fleacuri, cum ar fi, de pilda, enervarile sau razbunarile prezidentiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ultimele doua posturi, Basescu e intr-adevar cel mai avid de putere din tara asta - nici macar nu stiu ce l-ar putea multumi. Probabil o dictatura de gen comunist. Daca tara asta face ceva progrese pot sa afirm cu mana pe inima ca nu din cauza presedintelui pe care l-am votat si eu (desi injurase in direct opozitia).

Tariceanu si-a vazut de treaba si ii acord tot creditul - datorita provenientei, educatiei, rafinarii si capabilitatii. Poate pentru unii nu are nici un sens ce zic acum, dar se va vedea mai incolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu ultimele doua posturi, Basescu e intr-adevar cel mai avid de putere din tara asta - nici macar nu stiu ce l-ar putea multumi. Probabil o dictatura de gen comunist. Daca tara asta face ceva progrese pot sa afirm cu mana pe inima ca nu din cauza presedintelui pe care l-am votat si eu (desi injurase in direct opozitia).

Tariceanu si-a vazut de treaba si ii acord tot creditul - datorita provenientei, educatiei, rafinarii si capabilitatii. Poate pentru unii nu are nici un sens ce zic acum, dar se va vedea mai incolo.

 

Avizi de putere sunt majoritatea celor de acolo , sa zicem 99,99 % , doar ca fiecare si-o manifesta altfel .

Tariceanu are gasca lui , ei nu stau la baute prin birturi cu lautari sub ochii presei .

Acum , sigur , dupa ce ne-am fript de atatea ori ( de fiecare data , daca ma gandesc bine :ok: ) e greu sa mai avem incredere in cineva .

Nu ma deranjeaza ca Base a stat la baute o noapte ( ce dracu , se mai intampla , e si normal :crazy: ) , m-a deranjat cu cine a stat si atitudinea pe care a avut-o .

Sa-i fie de bine ! :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu ultimele doua posturi, Basescu e intr-adevar cel mai avid de putere din tara asta - nici macar nu stiu ce l-ar putea multumi. Probabil o dictatura de gen comunist. Daca tara asta face ceva progrese pot sa afirm cu mana pe inima ca nu din cauza presedintelui pe care l-am votat si eu (desi injurase in direct opozitia).

Tariceanu si-a vazut de treaba si ii acord tot creditul - datorita provenientei, educatiei, rafinarii si capabilitatii. Poate pentru unii nu are nici un sens ce zic acum, dar se va vedea mai incolo.

Tu inseamna ca nu-l vezi pe "Bunicutza" al nostru. Iti mai dau un pont, i se mai spunea si "Cucuveaua de la Cotroceni" sau "Broscoiul rosu", era deja popular pentru apelativele "stimati concetateni" si "mai draga" si din cate imi amintesc a candidat de 4 ori la functia suprema in stat (iunie 1990, octombrie 1992, noiembrie 1996, noiembrie 2000) si doar in 1996, deci doar o singura data a "ratat tinta" :offtopic:

 

"macar nu stiu ce l-ar putea multumi." Esti absolut multumit de cum se prezinta Romania in aprilie 2006? :ok:

 

"Tariceanu si-a vazut de treaba si ii acord tot creditul" Personal, nu i-as acorda mai mult de cateva fise. Ma tem ca ce ai mentionat mai sus nu sunt criterii suficiente pentru un prim-ministru cu adevarat pozitiv!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu inseamna ca nu-l vezi pe "Bunicutza" al nostru. Iti mai dau un pont, i se mai spunea si "Cucuveaua de la Cotroceni" sau "Broscoiul rosu", era deja popular pentru apelativele "stimati concetateni" si "mai draga" si din cate imi amintesc a candidat de 4 ori la functia suprema in stat (iunie 1990, octombrie 1992, noiembrie 1996, noiembrie 2000) si doar in 1996, deci doar o singura data a "ratat tinta" :offtopic:

 

"macar nu stiu ce l-ar putea multumi." Esti absolut multumit de cum se prezinta Romania in aprilie 2006? :ok:

 

"Tariceanu si-a vazut de treaba si ii acord tot creditul" Personal, nu i-as acorda mai mult de cateva fise. Ma tem ca ce ai mentionat mai sus nu sunt criterii suficiente pentru un prim-ministru cu adevarat pozitiv!

 

Este vorba de 20 Mai 1990, Oct. 1992 si Nov. 1996. Iliescu a ratat functia de presedinte in 1996-2000. In 2000 a fost ales presedinte pentru a treia oara ( s-a zis ca prima data nu se 'pune"!). Eu cred ca nimeni nu a uitat cine este Ilici si cat rau a facut tarii....

Despre Tariceanu? A fost laudat pana si acum cateva zile de Ollie Rehn pentru activitatea sa. Ca sa nu mai zicem de faptul ca acum cateva luni, Basescu insusi spunea ceva de genul: E cel mai bun prim ministru de 16 ani incoace...

Si, deodata....

Oricum, raman la parerile mele despre Basescu.

Cine seamana, se aduna!

post-3470-1144473275_thumb.jpg

post-3470-1144474561_thumb.jpg

Editat de R

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar putea fi suspendat si demis. Doar ca pe cine am pune in locul lui ?

P.D.-ul e in cadere libera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din Evenimentul zilei de astazi:

"........Stim ca lui Traian Basescu ii place sa iasa la un sprit si sa sparga seminte in tribune. Sa nu ne ascundem dupa deget, aceste mici placeri sunt comune imensei majoritati a barbatilor din Romania, indiferent de nivel social si grad de educatie. Totusi, un presedinte al Romaniei, oricat de mare jucator ar fi el, ar trebui sa stie ca nu-si poate permite orice, oricand si cu oricine. Si ca, prin comportamentul sau, seful statului transmite semnale catre natiune. Este imposibil ca aceste lucruri sa nu-i fi fost explicate de consilierii sai - atatia cati i-au mai ramas.

 

Ei bine, odata trezit dupa lunga zi de joi, presedintele va fi realizat, poate, ce a facut. A cautionat jignirile pe care Gigi Becali le imparte cu darnicie in stanga si in dreapta. S-a facut partas lor. Mai mult, a transmis natiunii semnalul ca admite comportamentul latifundiarului din Pipera, cel care viseaza ca intr-o buna zi sa-i ocupe locul de la Cotroceni.

 

Pe cine cultiva, de fapt, presedintele? Cu cine se afiseaza prin carciumi, in vazul unei tari intregi? Cu inventia politica a lui Viorel Hrebenciuc. Cu gogoasa mediatica a lui Dan Diaconescu si Adrian Sarbu. Cu un individ lipsit de educatie si de respect fata de ceilalti, posesor al unui discurs agresiv, de un misticism vulgar cu accente fascistoide. Cu unul dintre numerosii oligarhi ai Romaniei aflati in vizorul Fiscului - adica unul dintre acei mari patrioti despre care un organism al statului sustine ca are de platit niste datorii catre natiune.

 

Adus la putere de acea parte urbana, pro-europeana, tanara si educata a societatii - cine poate uita miile de studenti care rupeau usile sectiilor de votare pe 12 decembrie? - Traian Basescu a abdicat ieri-noapte de la misiunea care i-a fost incredintata. A cazut prada populismului si s-a imbatat de putere. Nu aceasta este Romania pe care si-o doreau cei care l-au purtat spre victorie in acea seara din 2004, o seara pe care Traian Basescu a uitat-o mult prea repede."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stim ca mass-media vrea sa ne manipuleze, deci, atentie la hermeneutisme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca suntem prea critici cu Basescu... In fond este si el om si are dreptul sa se bucure de o victorie la meci. Poate ca a exagerat putin, insa in comparatie cu unul ca Ludovic Orban... e un gentleman!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca suntem prea critici cu Basescu... In fond este si el om si are dreptul sa se bucure de o victorie la meci. Poate ca a exagerat putin, insa in comparatie cu unul ca Ludovic Orban... e un gentleman!

 

 

Daca ma intrebati pe mine as zice ca a gresit afisandu-se la tv cu becali dupa ce spusese ca nu vine la meci pentru ca respctivul a spus ceea ce a spus despre razgandeanu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×