Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

De ce nu agreeaza protestantii icoanele, crucea, obiectele de cult

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cuvintul cheie este "poate". Nu ai cum sa stii, poti doar sa iti dai cu parerea.

Totusi cred ca acest "poate" nu isi avea rostul aici, pentru ca e clar ca omul care se roaga Celui care are puterea de a da ploaie primeste intotdeauna raspuns!Daca noi oamenii am ajuns la cunostintele necesare pentru a declansa acest fenomen meteo, cu cat mai mult Dumnezeu - care ne-a creat si pe noi si ploaia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca moartea de sete a oamenilor, plantelor si animalelor este chiar rezultatul faptului ca nu se roaga Celui ce are puterea de a da ploaia!

crezi tu? mai informeaza-te inainte sa scrii ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crezi tu? mai informeaza-te inainte sa scrii ceva...

Da.Asta cred.Insa fara "poate".

 

crezi tu? mai informeaza-te inainte sa scrii ceva...

Daaa.Asta cred.Insa, fara "poate".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi cred ca acest "poate" nu isi avea rostul aici, pentru ca e clar ca omul care se roaga Celui care are puterea de a da ploaie primeste intotdeauna raspuns!Daca noi oamenii am ajuns la cunostintele necesare pentru a declansa acest fenomen meteo, cu cat mai mult Dumnezeu - care ne-a creat si pe noi si ploaia!

Vezi ca raspunsul poate fi la fel de bine "nu".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi ca raspunsul poate fi la fel de bine "nu".

Ai dreptate, ce mai !Cum as putea eu sa-ti demonstrez tie ca nu ai dreptate?Totusi, adevarul va iesi la iveala in mod sigur si atunci toti il vom accepta, fie ca vrem fie ca nu!.Evenimentele care urmeaza vor face acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate, ce mai !Cum as putea eu sa-ti demonstrez tie ca nu ai dreptate?Totusi, adevarul va iesi la iveala in mod sigur si atunci toti il vom accepta, fie ca vrem fie ca nu!.Evenimentele care urmeaza vor face acest lucru.

 

Tocmai de aceea nu agreem iconele,crucea si obiectele de cult, fiindca le raportam la Adevar!

Zic si eu ca si tine Hans, chiar daca unii nu accepta astazi Adevarul, "Adevarul va iesi la iveala in mod sigur si atunci toti il vom accepta, fie ca vrem fie ca nu!."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am un cunoscut, pictor de icoane,la una din biserici a pus o tipa faina sa/i fie model pt.Maica, ...sigur tipa e super tipa, insa la cine se roaga coana florica sau nea gheorghe din sat? la amalia sau la Maica...

sigur si eu sunt ortodox insa ...chestia asta cu "chipul cioplit" ....ma rog fiecare e liber sa creada in ceea ce doreste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu au preoti si nici biserici. Desi ca arhitectura aduc a biserica, cladirile lor nu sunt biserici in adevaratul sens al cuvantului, ci, mai degraba, casa de rugaciune.

 

Unde scrie sau unde este desenata arhitectura tipica unei biserici? Ce inseamna biserica, in traducerea cuv. din grecescul "eclesia"? Se refera cumva acest cuvant la cladirea in sine? Si cladirile bisericilor ortod., catolice, tot case de rugaciuni ar trebui sa fie. (ca rol)

 

Protestantii considera ca odata cu jertfa lui Hristos Legea Veche s-a implinit, si toate acestea nu-si mai au rostul.

De unde stii? Cine ti-a spus asa ceva?!

 

Oricine poate fi jpreot. Viata cultica, ceea ce ortodocsii si catolicii numesc LITURGICA, a fost inlaturata complect. Protestantii practica doar botezul si impartasania, insa intr-o maniera simplificata si cu totul diferit ca semnificatie.

Protestantii spun ca oricine poate fi preot din cauza versetului biblica care spune ca " suntem o demintie de preoti, un neam sfant". Cu totii beneficiaza de harul lui dumnezeu, nu numai unii care-s mai cu mot.

 

Se considera ca Hristos a daruit preotia sacramentala apostolilor, care au devenit astfel primii preoti. Aceasta preotie a fost un dar special, pe care apostolii l-au transmis din generatie in generatie punand mainele pe capul celui care urma sa devina preot (vezi in Faptele Apostolilor). Fenomenul poarta denumirea de succesiune apolstolica, fiecare preot de astazi fiind urmasul direct, pe linie apostolica, al unuia dintre apostoli. In cazul nostru este vorba despre Sf. Apostol Andrei, caruia ii pastram inca o amintire vie.

Aiureli. Vrei sa-mi spui tu mie ca toti studentasii de la seminar, cu care eu am dansat la unul din banchetele din clasa a zecea si carora li s-a dat dezlegare la prajituri in post, special pentru banchetul ala, sunt urmasii Apostolului Andrei?

Orice tanar care se decide la ordinul perintilor sa faca seminarul, e urmasul lui Andrei?!! Oh..

 

Prostestantii nu sunt de acord cu preotia sacramentala, cu harul acordat apostolilor, cu transformarea lor in preoti ai Noii Legi. Ei considera ca versetele de intelemiere in care Mantuitorul le spune apostolilor ca va zidi Biserica pe temelia lor sunt mai mult simbolice si universale, adica se pot aplica oricui (apropo de interpretarea diferita a Bibiliei). Nu stiu cum explica ei procedeul punerii mainilor, probabil o metoda nu prin care s-ar transmite harul preotiei, ci prin care se transmite harul catre oricine.

Nu suntem de acord cu transformarea apostolilor in preoti ai noii legi?! De cand? Consideram ca versetele in care I SE SPUNE LUI PETRU (sau Chifa, dar tocmai de aia Isus l-a numit Petru), ca el este piatra pe care Isus isi va zidi Biserica, sunt mai mult simbolice?! Asta daca nu te referi la cladirea care poarta numele de biserica... Punerea mainilor este procedeul prin care se numesc pastorii, nu se face pentru oricine, la neoprotestanti.

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×