Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

De ce nu agreeaza protestantii icoanele, crucea, obiectele de cult

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asta nu are nici o legatura cu icoanele... intrebarea adresata lui Isus venea din greutatile evreului de a plati impozitul respectiv pe de o parte si pe de alta parte- da era trick question- iar raspunsul lui Isus a fost " Dati cezarului ce este al cezarului" idee in care chipul cezarului era pe monezile vremii de atunci... lucru care nu are nimic de a face cu icoanele din zilele noastre... inca nu am vazut o icoana care sa'L reprezinte pe Dumnezeu... sunt doar reprezentari ale sfintilor... unde e legatura dintre cele doua?

Din cite stiu citatul complet este: "dati Cezarului ce-i a Cezarului si lui Dumnezeu ce-i a lui Dumnezeu". Daca il rupi in bucati (citatul) are cu totul alt sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cite stiu citatul complet este: "dati Cezarului ce-i a Cezarului si lui Dumnezeu ce-i a lui Dumnezeu". Daca il rupi in bucati (citatul) are cu totul alt sens.

ai dreptate... imi cer scuze de greseala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca nu accepti icoanele, cum de accepti crucea?!?

 

 

Crucea o accept ca jertfa, nu ca obiect de inchinare.

Domnul spune:

 

Matei16

24 Atunci Isus a zis ucenicilor Săi:

Editat de rvsro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact asa cum ajuta o fotografie sa te simti aproape de copilul plecat in USA cu care tocmai vorbesti la telefon...

 

idolatria nu este doar inchinare la altceva decat Dumnezeu, ci este inchinare care te departeaza de Dumnezeul tau! - asta ne spune Dumnezeu in textul biblic

 

 

Pai asta spunem si noi.Un om care merge si se roaga la sfantul Ilie ca sa ploua (doar un exemplu),s-a indepartat de Dumnezeu. Acest om a facut un tablou sau un om, ca mijlocitor in locul lui Isus Cristos!

 

Dumnezeu ne spune clar: sa nu facem lucrul acesta!

 

daca nu accepti icoanele, cum de accepti crucea?!?

Pai nu cred ca rvso, vorbea de crucea de lemn ,ci de Crucea din care a curs sange nevinovat ,adica Trupul Domnului!

 

Crucea acceptata de noi este Crucea din care a curs sange.Despre Ea vorbeste si Scriptura: "Caci Dumnezeu a vrut ca toata plinatatea sa locuiasca in El, si sa impace totul cu Sine prin El, atit ce este pe pamint cit si ce este in ceruri, facind pace, prin singele crucii Lui."

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asta spunem si noi.Un om care merge si se roaga la sfantul Ilie ca sa ploua (doar un exemplu),s-a indepartat de Dumnezeu. Acest om a facut un tablou sau un om, ca mijlocitor in locul lui Isus Cristos!

 

Dumnezeu ne spune clar: sa nu facem lucrul acesta!

Un om care se roaga pentru ploaie moare de sete, el si animalele din ograda. Pe cimp recoltele i se usuca... iar tu ai de gind sa ii iei chiar si ultimul lucru care i-a ramas: rugaciunea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un om care se roaga pentru ploaie moare de sete, el si animalele din ograda. Pe cimp recoltele i se usuca... iar tu ai de gind sa ii iei chiar si ultimul lucru care i-a ramas: rugaciunea.

Poate ca moartea de sete a oamenilor, plantelor si animalelor este chiar rezultatul faptului ca nu se roaga Celui ce are puterea de a da ploaia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca moartea de sete a oamenilor, plantelor si animalelor este chiar rezultatul faptului ca nu se roaga Celui ce are puterea de a da ploaia!

Cuvintul cheie este "poate". Nu ai cum sa stii, poti doar sa iti dai cu parerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cuvintul cheie este "poate". Nu ai cum sa stii, poti doar sa iti dai cu parerea.

Si daca aceasta parere ar fi adevarata ,ai fi gata sa o accepti?

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×