Sari la conținut
Forum Roportal
AndreeaIM

Riscurile avortului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu spuneti niciodata nimic de tatii celor nenascuti!!

 

de rahaturi de genul;dreptul femeilor la avort,face ce vrea cu corpul ei,sunt satul

mai nimeni nu spune lucrurilor pe nume;in ecuatia avortului sunt 3 persoane;mama,tatal si fatul!

salut buleala..

 

poti raspunde la intrebarea pusa de mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
codul familiei spune că bărbatul şi femeia au drepturi egale asupra copiilor

e drept că nu specifică născuţi sau nenăscuţi

 

 

 

şi totuşi tehnologia mai dă greş - exp: sora mea, care e perfect sănătoasă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu as pune o intrebare incuietoare...zic eu..!!

stim bine ca in ziua de azi tehnologia ne permite sa aflam multe "date" despre evolutia unei sarcini si despre fat , ingeneral.

intrebare:

ce ar trebui sa faca o femeie insarcinata care, in urma analizelor, controalelor, ecografelor, afla ca riscul de a naste un copil cu sindrom down sau alte sindroame, sau cu malformatii fizice evidente , este foarte mare?

este o problema de morala;judecand pragmatic aceste sarcini sunt de nedorit-as accepta un avort in aceste cazuri-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca un barbat nu are nici un drept sa-i spuna unei femei ce sa faca cu corpul ei. Punct. Daca ea alege sa faca un avort in ciuda opunerii lui, asta este. Este un risc pe care ea si-l asuma iar daca pentru sot/prieten lucrul acesta nu este tolerabil, sa dea divort sau sa se desparta.

Eu cred ca ne putem folosi de drepturile si liberatatile noastre personale pana in momentul in care afectam(sau am putea afecta) drepturile altora.Or,in acest caz vb deja de inca 2 persoane!

dreptul de a fi tata nu ti-l poate nici da nici lua nimeni altcineva-cum este si de altfel cu dreptul de a fi mama

totodata dreptul de a te naste este un drept mai mult decat omenesc-

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai putin ca aici deviem in altceva. Tu crezi ca o femeie nu are DREPTUL la un avort? Nu are dreptul sa aleaga ce face cu corpul ei? Daca tu crezi ca nu are dreptul la avort si ca avortul ar trebui sa fie ilegal, raspunde-mi te rog la o singura intrebare:

Care ar trebui sa fie pedeapsa pentru o femeie care a facut un avort?

 

Am facut intoxicatie de la cliseul asta - sa faca ce vrea cu corpul ei.

Pseudo-valori la pachet, slogane, clisee - asta e tot ce stiti; ma refer la cei care sustin asemenea lucruri.

 

De ce sa existe o pedeapsa daca poate exista prevenirea, si avortul sa nu fie disponibil decat in circumstante bine stabilite, pe considerente medicale?

Cate dintre avorturi se produc pe asemenea considerente si cate se produc pur si simplu in urma sexului neprotejat?

Daca femeia este suficient de inconstienta incat sa incerce singura sa faca asa ceva, nu am cea mai mica urma de mila pentru asemenea persoane, daca atat de rau pot sa isi doreasca sa omoare copilul acela incat sa isi riste viata pentru asta.

Statul ar trebui sa isi protejeze toti cetatenii, oricum ti-ar putea suna asta, ca imi inchipui a ce aduce in perceptia multora.

Daca o femeie insarcinata moare, toata lumea considera ca a avut loc o dubla tragedie, dar daca alta, cu un copil nenascut de acceasi varsta, se duce sa scape de el, ea este doar o femeie libera care isi exercita drepturile.

Mi se pare ca ne cam pisam pe valoare omului si ne credem mici dumnezei, cu natura si ritmul vietii la picioarele noastre. Pentru a prinde o perioada mai buna de f**** la liber, cateva avorturi pana in 35 de ani, apoi, cine stie, dupa menopauza, cand se simte femeia pregatita si nu ii mai incomodeaza cariera si viata libertina, poate un copil prin metoda in vitro. Cam asa arata viitorul. Sunt prezervativele chiar atat de scumpe...?

 

Orisicum... daca pe cale legala nu cred ca va fi posibil vreodata sa se rezolve ceva, macar unii si altii au dreptul sa faca ceea ce tu numesti propaganda, in scopul "marsav" de a convinge oamenii ca nu e ca si cand s-ar spala pe dinti.

Nu poti nega ca scopul celorlalti este de a simti ca participa la aceasta asa-zisa miscare de eliberare a oamenilor de "prejudecati", "dogme" etc, indiferent ce implica asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci inchisoare de la 2 la 7 ani?

drept sa-ti spun nu mai stiu cat este sanctiunea pedepsei cu inchisoarea.

dar se pedepseste cu inchisoarea.

 

ok..

acelasi raspuns l-as fi dat si eu..

 

insa pus in eventualitatea unei asemenea situatii nu stiu cum as proceda;prima reactie ar fi sa pastrez sarcina

 

codul familiei spune că bărbatul şi femeia au drepturi egale asupra copiilor

e drept că nu specifică născuţi sau nenăscuţi

si recunoaste copilului nenascut la succesiune din momentul conceperii sale,daca acesta se naste viu!

ori,daca o luam pe calea interpretarii dreptului,cine naiba suntem noi (mama fatului) sa-iluam acest drept (la succesine) copilului nenascut?!

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am facut intoxicatie de la cliseul asta - sa faca ce vrea cu corpul ei.

Pseudo-valori la pachet, slogane, clisee - asta e tot ce stiti; ma refer la cei care sustin asemenea lucruri.

Poate pentru tine libertatea este un cliseu, pentru mine nu este.

Eu cand sunt pus in fata unei probleme de genul acesta incerc sa o analizez intr-o forma mai completa.

Este foarte usor sa spui "pro-life" si apoi sa te faci ca nu exista consecinte.

Daca este un "cliseu" si o "pseudo-valoare" libertatea aceasta hai sa fim onesti si sa vedem ce se intampla in absenta ei.

Romania a interzis avorturile la un punct. Ce s-a intamplat? Au disparut avorturile? NU, au devenit doar ilegale si foarte foarte periculoase pentru sanatatea femeii. O parte dintre femei, lipsite de optiunea asta au ajuns sa aiba familii uriase ce le-au furat optiunea de a trai asa cum ar fi vrut sa traiasca. Este greu sa hranesti, sa imbraci si sa trimiti la scoala 3 copii, dar imi imaginez ca a face acelasi lucru pentru 8 nu-i "mai usor".

Vorbesti despre folosirea prezervativului, si sunt cu totul in acord cu tine. Eu nu sunt fan avort, imi provoaca poate aproape la fel de multa repulsie pe cat iti provoaca si tie DAR, sunt constient de consecintele criminalizarii lui.

 

 

Orisicum... daca pe cale legala nu cred ca va fi posibil vreodata sa se rezolve ceva, macar unii si altii au dreptul sa faca ceea ce tu numesti propaganda, in scopul "marsav" de a convinge oamenii ca nu e ca si cand s-ar spala pe dinti.

Nu vad avortul ca fiind similar cu "spalatul pe dinti". Si eu consider ca femeile care folosesc avortul ca metoda de preferata contraceptie ar trebui sa aiba la pachet cu avortul si un control psihiatric.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut,yuda :bye: !

acu 10 ani nu gadeam tot asa;acu 20 de ani cred ca altfel

pe langa problema ta,a parintelui,ce traieste cu greutatea cresterii unui copil handicapat,nu trebuie omis nici chinul si soarta acelui copil-daca punem sa influentam destinele noastre a parintilor si acelor ce se nasc cu sechele,repet,este o problema de morala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
insa pus in eventualitatea unei asemenea situatii nu stiu cum as proceda;prima reactie ar fi sa pastrez sarcina

acum..asa gandesti..

daca te intrebam cu 10ani in urma ai fi spus altceva.

dar si acum...eu as pune in discutie avortul.

am vazut suficient de multe familii cu astfel de probleme..

isi iubesc copii..dar nu poti spune ca sunt copii pentru care o familie poate sa se gandeasca la un viitor mai bun pentr ei.

se gandesc doar cum sa le usureze viata si lor, copiilor si implicit lor,,ca parinti.

adopta varianta secunda de a mai face inca un copil..varianta recomandata de toti psihologii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×