Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Diferenta intre Dragoste si Iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragostea este un sentiment ce apare asemeni unei flacari si se stinge la fel de repede.

 

Iubirea este ceva ce ce construieste in timp si apare dupa ce trece dragostea, indragostirea.

 

 

Care sunt diferentele intre cele doua si cum le putem deosebi?

Indragosteala e diferita de iubire, dar dupa mine, intre iubire si dragoste nu este nicio diferenta ca sens; iubirea/dragostea parinteasca, iubirea/dragostea de Dumnezeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca nu reusesc sa fac distinctia asta...eu de cate ori m am indragostit a fost la fel, dar la fel, nu cred in distinctia asta si n am sa cred niciodata.... si nici nu cred ca indragostirea trece vreodata....pentru ca atunci cand se aliniaza planetele, nu trece niciodata, doar se sublimeaza, nu mai e atat de carnala, e mai suava, mai delicata....

 

tu ai vorbit numai despre indragosteala :spiteful:

 

daca ar ramene numai dragostea inseamna ca noi am trai intr-o fuziune continua si nu ne-am permite sa evoluam nici ca persoane nici ca si cuplu. Iubirea este ceva ce se construieste, dragostea este ceva ce apare si se manifesta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea este un sentiment ce apare asemeni unei flacari si se stinge la fel de repede.

Iubirea este ceva ce ce construieste in timp si apare dupa ce trece dragostea, indragostirea.

Care sunt diferentele intre cele doua si cum le putem deosebi?

Tine de sursa informatiei. In indragosteala sursa informatiei este predominant interna (imaginatie sau proiectie). In iubirea autentica sursa este in exterior, in realitate.

 

Cand un 2 persoane se intalnesc, in functie de reperele culturalo-genetice din fiecare dintre noi, este declansat un fenomen de stimulare hormonala a organismului. Fenomenul acesta duce la "indragosteala". Daca este si reciproc, se lasa cu pasiune.

 

Nu vezi clar persoana de langa tine ci doar o proiectie a propriilor expectative.

 

In iubire vezi clar. Expectativele sunt aceleasi, doar ca de data asta sunt plantate in realitate nu in imaginatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea şi iubirea, un subiect tare plăcut.

 

Dacă există vreo diferenţă

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fenomenul acesta duce la "indragosteala".

Nu vezi clar persoana de langa tine ci doar o proiectie a propriilor expectative.

 

In iubire vezi clar. Expectativele sunt aceleasi, doar ca de data asta sunt plantate in realitate nu in imaginatie.

Asta.. daca generalizam putin, n-ar insemna ca majoritatea oamenilor sunt in punctul de "indragosteala"? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. cum sa explic.

 

Putem sa zicem ca indragosteala este o prima etapa prin care trece un cuplu, da?

 

Iubirea, ar fi etapa urmatoare, the next level. Un fel de evolutie a indragostelii, daca vrei.

 

Din ce am vazut prin jur.. oamenii au asteptari de la partenerii lor, pentru ca asa vor ei, nu pentru ca ar fi sustinute de realitate. De asta am zis ca ar fi inca la indragosteala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o singura nelamurire am: de ce indragosteala anuleaza iubirea .....

de ce crezi ca o anuleaza?

Nu o anuleaza.... unii chiar e mai norocosi... :spiteful:

Perceptia indragostitului are o componenta intuitiva mai puternica..... uneori mai nimereste si corec iar persoana de care te indragostesti ajunge sa fie descoperita a fi EXACT cum o vedeai de la inceput.

E mai rar totusi fenomenul asta.

 

 

Putem sa zicem ca indragosteala este o prima etapa prin care trece un cuplu, da?

Iubirea, ar fi etapa urmatoare, the next level. Un fel de evolutie a indragostelii, daca vrei.

Eh... tu stii care-i baiul... dar asa, pentru popor... ideea este ca pentru a iubi trebuie sa "vezi" pentru a vedea trebuie sa fii "treaz"...

Multi nu se trezesc niciodata. Unii au momente scurte de trezire si mai sunt si unii care, uneori in urma unei traume, ajung sa se trezeasca de tot. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream la: sa spunem ca iubim sau construim o iubire in timp dar se intampla sa ne indragostim de altcineva.....se tot intalneste asta si observ ca foarte des....automat indragosteala de o persoana anuleaza iubirea fata de alta.....desi am putea spune ca iubirea nu a fost adevarata, iubirea a fost iubire pana a aparut indragosteala, eu asa vad, ca si cum e anulata....

 

asta nu e valabil la iubirea de parinte, copil , frate..etc.....este evident..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×