Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Probleme din viata de zi cu zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu exista sa faci un lucru azi, sa iti arati o latura reprimata si apoi sa iti revii .

Ba exista. Mie mi s-a intamplat. Li s-a mai intamplat si altora .

Bag mana in foc ca ai ales de multe ori, in mod chiar cat se poate de constient, sa faci lucruri sau sa te pui in situatii care te fac "extrem de nefericit". Deci las-o niiiitel mai moale cu suicidul ala categoric. :hi: Apoi, din cate am citit eu despre asta (recent), cam incurci raporturile intre constient si subconstient. Astia nu-s doi amici care stau la o sueta si-si negociaza suprematiile, hai o data tu deasupra, hai o data eu . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se ridicase intr-un topic mai devreme ideea de meditatie la inceputul diminetii :roll: si pentru a nu face off-topic am trecut aici.

 

Meditatia facuta de dimineata nu stiu cum functioneaza nu am incercat sa o practic decat seara, iar de ceva timp nu mai fac asta aproape deloc. Dar ajuta mai ales la reluarea legaturii cu Sinele, cu medicul tau interior.

 

Care sunt efectele unei meditatii facute dimineata? Doar meditatie sau si alte exercitii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care sunt efectele unei meditatii facute dimineata? Doar meditatie sau si alte exercitii?

Meditatia ajuta creierul la a fi mai bun la single-tasking si la acorda mai multa atentie la prezent.

Avantajul meditatiei facute dimineata (fata de seara) este ca in timpul zilei se beneficiaza de pe urma "antrenamentului"

 

Pentru cei ce vor sa se apuce recomand cartea Meditaţia - arta de a fi conştient a lui Jon Kabbat-Zinn. In majoritatea cazurilor, meditatia este predata intr-un context spiritualo-mistic fie atasata unei religii (budism, hinduism, zen) sau practicarii unei forme de yoga. Jon Kabbat-Zinn o prezinta dpdv stiintifico-medical. O dezbraca de misticism si o aduce la o forma foarte practica.

Editat de pe'tr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In general organismul ma trimitea seara intr-o stare de somnolenta de cateva minute prin care probabil imi sugera lucrurile de care am nevoie. Meditatia se incheia printr-un somn placut si revigorant. Nu beneficiam de efectele ei pe timp de zi, dar beneficiam de efectele ei intr-o alta forma.

Meditatia poate avea si un efect relaxant, de aceea se intampla adesea sa adoarma lumea in timpul unei practici de meditatie.

Tu beneficiai de pe urma efectului relaxant seara.

In acelasi timp poate avea si un efect de amplificare a atentiei.

Mi se pare corect sa mentionez ca ce spun eu nu are sustinere practica. Nu practic meditatia... mi-ar placea dar nu s-a intamplat pana acum cu exceptia unei tentative de vreo 2 sapt acum o luna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general organismul ma trimitea seara intr-o stare de somnolenta de cateva minute prin care probabil imi sugera lucrurile de care am nevoie. Meditatia se incheia printr-un somn placut si revigorant. Nu beneficiam de efectele ei pe timp de zi, dar beneficiam de efectele ei intr-o alta forma.

 

Am fost la un work-shop de respiratie holotropica si mi s-a parut mult mai profund ca si intensitate si informatie transmisa. Bine important este si cum intelegi informatia primita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am raspuns pe un topic legat de uitare voluntara.

 

 

Acum imi mai pun o intrebare: daca totusi exista unele lucruri pe care le uitam cum se face ca prin hipnoza psihologul reuseste sa aduca la suprafata o anumita informatie deja uitata?

Ma gandesc ca informatia ramane intr-o masura mai mare sau mai mica in fiecare dintre noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum imi mai pun o intrebare: daca totusi exista unele lucruri pe care le uitam cum se face ca prin hipnoza psihologul reuseste sa aduca la suprafata o anumita informatie deja uitata?

Prin hipnoza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai am raspuns pe un topic legat de uitare voluntara.

 

 

Acum imi mai pun o intrebare: daca totusi exista unele lucruri pe care le uitam cum se face ca prin hipnoza psihologul reuseste sa aduca la suprafata o anumita informatie deja uitata?

Ma gandesc ca informatia ramane intr-o masura mai mare sau mai mica in fiecare dintre noi

Pai nu e uitata, e pusa bine de catre constient.

E un fel de scut de autoaparare.

Nu ti s-a intamplat sa ai ganduri mai clare in timpul de dinaintea treziri ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai se spune ca uitarea presupune scoaterea informatiei din sistem. dar poate ca prin hipnoza se reactualizeaza doar o serie de informatii pe care noi le pastram si care sunt mai vagi din cauza trecerii timpului.

 

@gargbird

eu ma gandeam la o explicatie :lol: si la o alta interpretare a faptelor expuse de mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×