Sari la conținut
Forum Roportal
brigittealitta

metode de copiat la examene(facultate)

Postări Recomandate

nici macar acest topic nu este original pentru ca mai e pe undeva unul asemanator. Eu am avut o colega in facultate care se ducea direct la profesor si ii cerea subiectele inainte de examen :ill: ce sa se mai complice cu metode de copiat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cind eram student in anii '90 mergeau urmatoarele metode:

1) copiutza: cite un subiect pe un fluturas de hirtie de marimea palmei. Fluturasii erau grupati dupa o anumita ordine si centralizata intr-un opis. Fluturasul se putea manevra foarte usor (printre foi, sub palma) si putea fi pitit rapid cind aparea vreun pericol. :santa:

2) servita: se scria fiecare subiect pe o foaie. Ordinea servitelor era centralizata pe un opis ca sa o gasesti rapid.Imaginati-va ce insemna sa pierzi opisul.

Daca foile pe care dadeai examen erau semnate de prof cind scoteai servita trebuia sa o bagi intre foi si sa o copii repede pe foaia de examen examen dupa care sa o stringi. Aici era partea de risc.

Daca nu erau semnate de profi (asta era fff rar) puteai lasa servita direct in foile care le predai la sfirsit.

De asemenea era recomandabil sa nu faci subiectul perfect ci cu citeva greseli + taieturi ca sa nu dea de banuit ca-i facut de acasa.

3) copiutza de tip rola de calc (hirtie de tras in tus) metoda fff veche. Se folosea fff rar.

4) cartea micsorata la xerox cit sa o poti tine in palma. Asta a fost demential cind a aparut prima oara. Imaginati-va un curs litografiat leit cu cel original numai ca la scara micsorata de marimea palmei. :)

5) la fete copiutza prinsa de ciorap sub fusta. :ill:

6) agenda electronica (mai rar al acea vreme)

 

In ceea ce ma priveste pe mine am aplicat metoda 1) si 2) doar la citeva subiecte care mi se pareau cele mai imputite sau daca mai raminea un curs nefacut in coada materiei si nu ma incadram pina in ziua examenului.

In rest invatam pe bune.

Altii insa erau "destoinici" si veneau blindati cu toata materia.

 

Cu toate astea va spun clar ca erau examene la care nu se poate copia veci.

Cine se lauda ca reusea sa copie oricum si oriunde nu-l cred.

 

In timpul examenelor daca aveam o pozitie in amfiteatru mai laterala in fatza obisnuiam sa intorc capul de curiozitate sa vad daca se copie.

Cel putin eu dintr-o privire vedeam macar 1 coleg copiind.

Il trada pozitia corpului sau faptul ca invirtea foile mereu cu privirea tinta spre prof sau supraveghetor.

Se vedeti ce hilar era cind proful isi schimba directia de plimbat in sala si cei care copiau in rindurile din spate tresareau dupa care auzeai miscat de foi sau fituici in incercarea de a le ascunde rapid.

 

Asa ca pentru mine e clar ca daca proful se pune la ambitie nu poti copia.

Daca mai este si tinar va spun eu ca nu sunt sanse.

Un amic de-al meu este conf la universitate si e cunscut spaima copiatorilor pt ca nu prea reuseste nimeni sa-l fenteze daca nu vrea sa-i lase.

Cunoaste din facultate tot felul de metode de copiat si e f greu faci vreo miscare la examenele lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si nici macar acest topic nu este original pentru ca mai e pe undeva unul asemanator. Eu am avut o colega in facultate care se ducea direct la profesor si ii cerea subiectele inainte de examen :tongue: ce sa se mai complice cu metode de copiat...

Pai si i le dadea? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
i le dadea. Dar.........

 

S-apoi va mirati ca barbatii (vostrii) casatoriti sint expusi la tentatii...si nu rezista... :tongue: :)

Saracii de noi...( O lupta este viata... deci te lupta )... :D :D

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(O lupta este viata... deci te lupta )... :friends: :kisses:

 

L-ai parafrazat pe Cosbuc ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o metoda pe care o practic este copiuta...dar nu orice copiuta ci una cat ceasul se mare....am pixuri speciale pt asa ceva...sau scriu pe foiele pe care voi scrie la ex, idei principale in josul sau susul paginii cu creionul micut.. :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×