Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 euro este in jur de 4.25. Cum merge economia in Italia ?

Am schimbat cu 4.24

Economia!!! cu criza care e peste tot pot sa zic ca nu merge rau

Inflatia e stabila cu 1,6%

Acu citeva zile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se cam stiu greselile care s-au facut. Se poate spune ca si ceausu a facut greseli, dar le-a remediat pe la inceputul anilor 90. Totusi incapatinarea cu care conducatorii societatii rominesti persevereaza numai pe ideile lor, ne fac sa suferim cu totii. In realitate, fiecare trebuie sa ia decizii in afacerea lui si in viata lui. Pe colective, prin mecanismele cunoscute. Dar cei ce conduc intreaga societate, nu tin cont de nimeni. Fac numai ce vor ei.

 

Greseli:

-distrugerea sistematica a....tot ce se putea macina. netinindu-se cont ca era munca unei intregi societati, in deceniul 9 in special.

-distrugerea buticurilor, care asigurau locuri de munca la peste 200000 de oameni. Dar se pare ca erau cu mult mai multi, si colaborarile.

-taxa forfetara. Mai exista tva, din care se putea jongla, si e mai sigur.

-lipsa investitiilor productive din partea statului. Care e de fapt politica de stat.

-scoaterea beneficiilor firmelor si bancilor straine din tara. Neexistind o legislatie clara. Sau poate nu stiu eu.

-aproape toate msurile luate in 2 ani, sint de tip accentuare a crizei, si micsorare a cheltuielilor statulor. Aproape toate tarile au luat astfel de masuri, si e un avertisment, ca accentueaza criza. La noi au fost luate in exces.

 

In general, cauza principala este lipsa sau insuficienta investitiilor in domeniul productiv, al statului, si chiar firme straine. Societatile comerciale autohtone, inca nu au capacitate mare de investitie. Mai ales cele noi. Cele bazate pe fostele intreprinderi, sint mai puternice.

 

Acum se continua politica atit de neinvestire in economic cit si de blocare a investitiilor care ar putea fi facute. rezultatul va fi o saracire accentuata a intregii societati.

 

Solutii:

-contracte mai simple in toate domeniile.

-posibilitatea de a muncii in orice mod. Inclusiv cu orele, sau ca persoana fizica, putind semna contracte juridice de munca cu drept asemanator pfa-urilor si soc comerciale. De munca este dar legislatia blocheaza orice initiativa, in afara celor cunoscute.

-colectarea impozitelor sa o faca statul, nu sa piarda timpul furnizorul impozitului.

-tva sa preia toate impozitele, treptat. Se va vedea clar cit e nivelul impozitarii.

-sa se calculeze cu formulele cunoscute, impactul oricarei mariri si micsorari de impozite. Dar cu un impozit unic, ar fi ideal.

 

Am pus acele solutii fara sa mai aduc si posibilitatea statului de a mai investi. Fiindca e clar ca nu se mai poate si nici nu au de gind. Ma refer la investitii productive.

 

Si ca sa inchei ziarul intr-un ton optimist. Sint citeva domenii de virf in care sintem printre primii in lume, ce s-au promovat de la sine. Nu le mai enumar. Deci se poate.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Solutii:

-contracte mai simple in toate domeniile.

-posibilitatea de a muncii in orice mod. Inclusiv cu orele, sau ca persoana fizica, putind semna contracte juridice de munca cu drept asemanator pfa-urilor si soc comerciale. De munca este dar legislatia blocheaza orice initiativa, in afara celor cunoscute.

-colectarea impozitelor sa o faca statul, nu sa piarda timpul furnizorul impozitului.

-tva sa preia toate impozitele, treptat. Se va vedea clar cit e nivelul impozitarii.

-sa se calculeze cu formulele cunoscute, impactul oricarei mariri si micsorari de impozite. Dar cu un impozit unic, ar fi ideal.

 

Am pus acele solutii fara sa mai aduc si posibilitatea statului de a mai investi.

ar mai fi una

bugetarii sa aiba contract d emunca pe perioada determinata.

ce bugetar nu isi face treaba sa zboare.

fara proteste si vaicareli ca de obicei

evident pt cei fara venit sa li se acorde un ajutor de hrana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imnul Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud

 

SHAKIRA - Waka waka (This time for Africa)

 

 

 

 

:lol:

 

 

Imnul Crizei Economice din Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×