Sari la conținut
Forum Roportal
zdjqwee

Metoda Maria Montessori de educare a copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Metoda asta,e o dezvoltare a ideilor mele despre scopul si natura invatamantului.Nu stiam de metoda asta,dar creatoarea mi se pare o persoana geniala.Trebuie sa vad si filmuletele,ca sa imi fac o parere,dar ce am citit,mi se pare ideal.

Am mai spus pe forum,ca eu consider ca rostul educatiei este de a-l ajuta pe copil sa se maturizeze,sa creasca,si asta invatandu-l sa fie din ce in ce mai independent dar si responsabil,sa isi ia singur deciziile -nu sa-i fie impuse prin "educatia" conditionarii rasplata-pedeapsa.

Ma bucur ca exista cineva care a dezvoltat ideile astea intr-o metoda de invatamant functionala.

As vrea sa se aplice si in Romania...macar in orfelinate,de exemplu...

Pacat ca la noi ministrii invatamantului se ocupa de reduceri de personal si inventarea unor noi carpeli ale acelorasi metode vechi,inutile si chiar daunatoare pentru educatie.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista si in Romania astfel de gradinite . Problema este ca nu sunt subventionate de stat ci sunt particulare si frecventarea lor este conditionata de starea materiala a familiei . Din nou ne lovim de prioritizarea cantitatii in detrimentul calitatii, partial si din cauza faptului ca Romania este o tara intr-o lipsa acuta de identitate culturala .

 

Eu stiu doar de gradinitele Montessori din Bucuresti si Timisoara . Au si website-uri personale .

Editat de ruudflo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai,de la gradinite pana la scoli si licee,mai e mult...si oricum,sunt doar pentru cei cu bani,cum ai spus si tu.

Prioritar este, ca la nivel statal, sa incepem cu baza copilului, anume o reforma din temelii a educatiei oferite in gradinitele de stat . Apoi, treptat s-ar instala o cerere mare pentru curriculumul care ar include asemenea metode de educare care pun individualitatea in centru si am perfecta intreg sistemul educational . Eu zic ca se poate, numai ca nu se doreste, pentru ca in tara asta primul lucru privatizat a fost interesul national .

Editat de ruudflo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si aici gradinite si scoli Montessori.Majoritatea oamenilor nu isi permit sa-si dea odrasla la ele ca ii costa de ii deshala.

Adevarat sunt foarte reputabile,calitative atat in curiculum cat si in toate serviciile oferite,etc dar ce folos daca nu sunt accesibile pentru plebe.Multi viseaza,putini reusesc.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiti care-i faza?

Hai sa intrebam orice parinte, interesat de soarta copilului sau si cat de cat instruit ,cu un IQ decent ,cum ar vrea sa-i fie educat copilul?

Va garantez ca va nominaliza ,cea mai mare parte din conceptele metodei Montessori,fara sa stie ce reprezinta.

Cautati o gradinita buna, cu referinte ,cu personal calificat corespunzator ,dedicat si destul de numeros, cu finantare puternica si dotari moderne, etc. Veti constata ca sunt folosite elemente destul de multe ale metodei ,fara a fi nominalizata.

Pretul va fi pe masura evident ,dar nu atat de mare cat cel de la o gradinita declarata Montessori,ceea ce imi pare o fita pentru parinti bogati ,buni de jumulit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam ce ii invata . cum ii invata

 

Montessori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am gasit viitoarea meserie dupa 35 de ani :cheer:

 

Programul

 

ce frumos

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×