Sari la conținut
Forum Roportal
zdjqwee

Metoda Maria Montessori de educare a copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cautati o gradinita buna, cu referinte ,cu personal calificat corespunzator ,dedicat si destul de numeros, cu finantare puternica si dotari moderne, etc. Veti constata ca sunt folosite elemente destul de multe ale metodei ,fara a fi nominalizata.

O astfel de gradinita este intr-o acuta lipsa de identitate principiala . Dotarile moderne nu concorda cu perfomanta copilului decat atunci cand acestea au o ratiune stricta in cadrul ideilor in jurul carora gradinita isi construieste doctrina .

 

De exemplu, metoda clasica de predare din cadrul gradinitelor sau scolilor finantate de stat, excluzandu-le pe cele alternative de orice tip, se raporteaza la o intelegere a relatiei educator/profesor -copil/elev de tipul acesta :

X - profesor/educator (el coordoneaza activitatile copiilor)

----------------

 

O O O O O

O O O O O

O O O O O

O O O O O (elevi)

 

Pe cand cea din alternativele educationale precum cea prezentata in topicul de fata se defineste in felul urmator :

 

OO O

O O

OOOO O

-------X-------

OOO OO OO

OO O O

O

OO OO

O O

 

Profesorul/educatorul nu directioneaza, ci el are rolul de a asista manifestarea elevului deoarece fiecare copil are o manifestare diferita, conform individualitatii sale . O manifestare nu este mai buna si alta mai rea . Fiecare copil este sprijinit in activitatea aleasa de el intr-un mod nepartinitor . Fiecare este lasat sa prospere acolo unde are skill .

 

Unde sunt directionate cu cap investitiile de catre un stat preocupat de educatia tinerilor? Eu zic ca in institutiile care propaga ce-a de-a doua doctrina .

Pretul va fi pe masura evident ,dar nu atat de mare cat cel de la o gradinita declarata Montessori,ceea ce imi pare o fita pentru parinti bogati ,buni de jumulit.

Gandeste-te si la faptul ca mobilierul grupelor care constituie cadrul de desfasurare a activitatilor categoriilor diferite de varsta, este conceput astfel incat sa redea o proportie echivalenta ca dimensiune cu cea pe care o va avea copilul cand va fi adult raportat la obiectele din mediul in care va trai . Metoda de educare Montessori, de altfel, a fost la inceputuri, implementata cu fonduri minime de insasi M.Montessori cu efecte deosebite care i-au adus recunoastere internationala .

 

Doctrina poate fi eficienta prin insasi principialitatea ei . Daca adaugam la asta si un manangement calculat al fondului necesar desfasurarii ei, vom observa ca de fapt esentialul se afla de fapt mai degraba in planul abstract care are totusi necesitatea de a fi complementat de un plan concret pe masura nevoilor lui .

Editat de ruudflo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa Ruddflo ca asa precum omenirea a produs oameni luminati ce nu au avut marele privilegiu sa ia cursuri la institutiile Montessori,asa o produce si deacum incolo.Si in categoria "luminata" includ si pe noi astialaltii care de bine de rau ne-au priit spre bine si gradinitele,scolile,liceele sau universitatile pe care le-am absolvit fiece nume or fi avut ele. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigura ca nu esti roamnca get-beget? -asta e "solutia" romaneasca: merge si-asa!

Si mai stiu o zicala tipica: "bun,rau copiii mananca!"

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Montessori este una despre care nu auzisem.

Waldorf este una de care auzisem.

Mai sunt si altele,una mai cu mot decat alta,una mai scumpa decat alta.

Foarte frumoase metodele descrise.Nu am nimic cu ele.

Doar ca asa cum spuneam, le pot gasi la un pret rezonabil ,fara fite,intr-o gradinita buna,de obicei privata ce este drept.

Nu trebuie sa fie una neaparat alternativa.

Stiu eu una alternativa, care si-a dovedit eficienta inca din antichitate . Metoda Spartana.Ori aceea practicata de o alta elita,samuraii japonezi. Tot alternativa. Gradul de supravietuire era mic ,dar scoteau rezultate 100% exceptionale.

Scuze pentru comparatie,dar pe langa romanescul "Merge si asa" tot un "clasic romanesc" este si : "Daca-i de la altii este mai bun"

Pai atunci de ce nu o "bona Montessori" pentru fiecare copil? Asta ar fi culmea progresului nu?

Fiecare isi educa copilul cum crede de cuviinta.Metoda mea se cheama metoda bunului simt .ASTA DA REZULTATE SIGUR.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare isi educa copilul cum crede de cuviinta.Metoda mea se cheama metoda bunului simt .ASTA DA REZULTATE SIGUR.

Tocmai asta-i paradigma in care-a cazut omenirea . Copilul are dreptul de a se auto-educa . Principiile Montessori se pliaza pe necesitatea aceasta pentru a elimina mania parintilor de a-si atribui meritul pentru munca propriului copil .

 

Traim intr-o societate in care fiecare individ este indreptati sa se auto-formeze .

 

Doctrina educatiei spartanilor sau a samurailor japonezi este falimentara din simplul motiv ca toti copiii evolueaza la fel . Toti au acelasi valori si tind spre un tel comun, unul premeditat de sfere din afara existentei lor . Ori asta se numeste stirbirea individualitatii si manipularea acesteia intru deservirea intereselor unei mase, fie ca este formata din doi oameni (parintii), fie ca este formata dintr-un popor intreg .

 

Copilul devine un Sisif care nu-si mai impinge propriul bolovan ci bolovanele impuse de valorile parintilor, dascalilor si societatii . Negarea ca ar fi asa, este un bolovan si mai mare , din nefericire de altfel .

Problematica necesitatii de a perpetua binele personal in valori externe si efectele ei in individualitatea copilului a fost studiat si de trio-ul psihanalitic Freud-Jung-Adler . S-a ajuns , in linii mari la aceleasi concluzii care din nefericire sunt catalogate ineficiente din punctul de vedere al punerii in practica pentru societatea contemporana .

Nu confunda o persoana iluminata care a fost constransa sa fie ceea ce este cu una care a decis pentru sine sa fie ceea ce este si a decis implicit si inconstient, sa fie un om exceptional, urmandu-si propriile inclinari si skill-uri genetice .

 

Din punctul meu de vedere, masura succesului unui act educational este direct proportionala cu masura permisivitatii oferite beneficiarului de a decide pentru sine . Individualitatile indivizilor nu pot fi cantarite pe un temei comparativ, fiecare este distincta si se afla pe un picior egalitar de emancipare cu oricare alta . Poti sa-i zic ca este un quest pentru self-expression .

 

Waldorf-ul se aseamana in anumite puncte cu sistemul de invatamant clasic . Ceea ce avem nevoie este un nou sistem fie ca se numeste Montessori sau in alt fel care sa permita individului sa evolueze de la si prin sine .

Editat de ruudflo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Waldorf-ul se aseamana in anumite puncte cu sistemul de invatamant clasic .

Fara manuale si fara note? Din contra, mie mi se pare cel mai indepartat de sistemul clasic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Waldorf-ul se aseamana in anumite puncte cu sistemul de invatamant clasic .
Fara manuale si fara note? Din contra, mie mi se pare cel mai indepartat de sistemul clasic.

M-am referit mai degraba la punctele doctrinare din educatia timpurie .

 

WALDORF: In the early years the activities are most often taught and carried out in groups with the teacher leading. When academic subjects are studied they are taught in a more traditional way, the teacher talking, the children at desks being taught in a group. Children are kept together with a group of children their own age with the teacher ideally moving up each year with the children and so getting to know and working with the same group of children for six years. Arts are ideally always a part of the academic studies.

 

MONTESSORI: Social development is more like that of real life because children are not kept in a group of same-age students, but are grouped in 3-6 year age span (3-6; 6-12, 12-15). The teacher gives lessons individually to one child at a time, and often lessons are given to one child by another child. The choice of what to study or work on at any one time is left to the child, with guidance whenever necessary by the teacher.

 

Daca cineva nu se descurca in limba engleza , pot traduce postul cand o sa fiu mai liber .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am referit mai degraba la punctele doctrinare din educatia timpurie .

 

WALDORF: In the early years the activities are most often taught and carried out in groups with the teacher leading. When academic subjects are studied they are taught in a more traditional way, the teacher talking, the children at desks being taught in a group. Children are kept together with a group of children their own age with the teacher ideally moving up each year with the children and so getting to know and working with the same group of children for six years. Arts are ideally always a part of the academic studies.

 

MONTESSORI: Social development is more like that of real life because children are not kept in a group of same-age students, but are grouped in 3-6 year age span (3-6; 6-12, 12-15). The teacher gives lessons individually to one child at a time, and often lessons are given to one child by another child. The choice of what to study or work on at any one time is left to the child, with guidance whenever necessary by the teacher.

 

Daca cineva nu se descurca in limba engleza , pot traduce postul cand o sa fiu mai liber .

E cam acelasi lucru, numai ca el se produce in moduri diferite. In procesul instructiv-educativ orice ar fi, va trebui sa existe o doctrina. Important este ca ea sa fie cea corecta.

 

Ceea ce mi se pare grozav la waldorf, e faptul ca nu promoveaza emulatia, intrecerea intre elevi, pentru ca atata timp cat va exista intrecerea, pe langa avantajul oferit celor ambitiosi de a se imbunatati in comparatie cu altii, ofera si un mediu propice dezvoltarii individualismului, egoismului si superficialitatii. Lipsa notarii da fiecaruia sansa sa se dezvolte in mod natural in prorpiul ritm si numai in comparatie cu sine. Copiii stau umar la umar si lucreaza impreuna, se ajuta, invata unii se la altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romania este o tara intr-o lipsa acuta de identitate culturala .

Romania si poporul roman si-au pierdut orice identitate, orice sistem de valori.

 

Fie Montessori, fie Waldorf, fie educatia romano-catolica ... nu e pentru orice om.

Pot sa am idealuri cate vreau pentru copilul meu, insa ce pacat ca nu i le si pot oferi in mod concret.

Pot sa comentez eu cat vreau ca bietii copii sunt mult prea incarcati cu materie si teme, ca in programa scolara raman aceleasi subiecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×