Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Reincarnarea din punct de vedere crestin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biblia ne spune ca: Multe cai i se par bune omului, dar la urma duc la moarte. -

O singura Cale duce la viata si aceea este Isus Cristos!

 

Si cum ramane cu "Necunoscute sunt caile Domnului"?

Editat de Heto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai acesta faceam aici, analizam reincarnarea din punct de vedere crestin,sa vedem daca este un adevar sau nu!

Binenteles ca in urma oricarei discutii, omul alege ce este bun pentru el!

 

Problema cu reincarnarea e delicata, din ce stiu eu nu are legatura cu crestinismul, si tare ma tem ca adevarul

nu prea se mai cunoaste astazi, toti mai multi oameni au teorii care nu duc spre adevar, reincarnarea e un mit nu poate sa fie adevar, am vazut experientele unor staruri care spuneau ca s-au mai reincarnat si in alte vieti anterioare, si mi se pare o prostie lucrul asta, si nici nu pot dovedi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici apare o problema, de unde stie daca calea e cea buna si nu duce la insucces.

O persoana se poate insela, cu privire la alegerea pe care o face,nu?

Da, se poate insela. Dar pentru asta merita traita viata: ca sa gasim si sa urmam calea personala (Do), oricare ar fi ea si oriunde ne-ar duce. Atita vreme cit tu, ca persoana, ai incredere in tine si cauti sa te cunosti nu ai cum sa gresesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca adevarul

nu prea se mai cunoaste astazi, toti mai multi oameni au teorii care nu duc spre adevar

Cunoasterea, interpretarea, etc, sunt subiective; (pluri)perspectivism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema cu reincarnarea e delicata, din ce stiu eu nu are legatura cu crestinismul, si tare ma tem ca adevarul

nu prea se mai cunoaste astazi, toti mai multi oameni au teorii care nu duc spre adevar, reincarnarea e un mit nu poate sa fie adevar, am vazut experientele unor staruri care spuneau ca s-au mai reincarnat si in alte vieti anterioare, si mi se pare o prostie lucrul asta, si nici nu pot dovedi.

Reincarnarea este originara orientului, si este valabila legilor universului: nimic nu se pierde, totul se transforma. :D Recirculatia energiei in natura e mai completa decit ti-ai imagina, ca crestin. Si nici raiul nu e o ipoteza complete gresita: putem transforma aceasta lume, si viata noastra in ea in ceva extraordinar. Ceva ce ar putea fi asemanata cu raiul crestin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, se poate insela. Dar pentru asta merita traita viata: ca sa gasim si sa urmam calea personala (Do), oricare ar fi ea si oriunde ne-ar duce. Atita vreme cit tu, ca persoana, ai incredere in tine si cauti sa te cunosti nu ai cum sa gresesti.

 

Eu nu stiu cum sa zic ca sa nu supar, dar in propria persoana de multe ori nu gasim incredere, ca de ex:

De multe ori vreau sa vorbesc frumos cu copii cu sotia dar nu se intampla asa, si ma straduiesc, si vad ca in fiinta mea se da o lupta, e ceva negativ pe care ma intrece, si nu pot sa fac fata, si e o lupta, cred ca trebuie un ajutor din afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu stiu cum sa zic ca sa nu supar, dar in propria persoana de multe ori nu gasim incredere, ca de ex:

De multe ori vreau sa vorbesc frumos cu copii cu sotia dar nu se intampla asa, si ma straduiesc, si vad ca in fiinta mea se da o lupta, e ceva negativ pe care ma intrece, si nu pot sa fac fata, si e o lupta, cred ca trebuie un ajutor din afara.

Doar crezi? De ce nu esti sigur?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum ramane cu "Necunoscute sunt caile Domnului"?

 

"Si tu, pruncule, vei fi chemat prooroc al Celui Prea Inalt. Caci vei merge inaintea Domnului, ca sa pregatesti caile Lui...."

 

Caile Domnului sunt descoperite pentru cei care sunt pe Cale! Pentru cei care nu sunt si nici nu vor, sunt necunoscute.

 

Calea care ne duce in Cer este una si se numeste Isus Cristos!

Cand este vorba de Cale este vorba despre Calea care ne duce la mantuire,la a fi copii ai lui Dumnezeu!

Cand este vorba de cai ,se are in vedere lucrarea trasata de Dumnezeu omului credincios (cum sa se roage,cum sa tina post,cum sa lucreze in Biserica ectc).Aceste cai sunt caile Domnului pe care vom umbla si-n Cer. De exemplu in Cer ne vom inchina lui Dumnezeu,ceea ce am facut dealtfel si pe pamant.Inchinarea insa de pe pamant nu ne baga in cer, ci Jertfa Domnului ne mantuieste! Inchinarea este doar o consecinta a mantuirii!

 

 

 

 

Eu nu stiu cum sa zic ca sa nu supar, dar in propria persoana de multe ori nu gasim incredere, ca de ex:

De multe ori vreau sa vorbesc frumos cu copii cu sotia dar nu se intampla asa, si ma straduiesc, si vad ca in fiinta mea se da o lupta, e ceva negativ pe care ma intrece, si nu pot sa fac fata, si e o lupta, cred ca trebuie un ajutor din afara.

 

Tocmai aceasta fac oamenii ,cauta ajutor din afara.de aceea sunt atatea religii,filozofii.

Sunt lucruri bune care poti sa le inveti din orice religie sau filozofie insa "negativul" acela din noi trebuie extirpat.

Parerea mea este ca acest lucru L-a facut Cristos la Cruce la Golgota.

De fapt negativul din fiinta noastra este atat de puternic incat Dumnezeu a gasit cu cale sa-si dea singurul Fiu pentru ca noi sa fim liberi! Faptul ca lucreaza acest Adevar, sunt dovada mii si mii de crestini eliberati de patimi si pacate (caracterul negativ de care vorbeam).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×