Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Reincarnarea din punct de vedere crestin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e suficient din moment ce nu am primit raspuns la ele.

 

Sa inteleg ca nu vrei sa raspunzi sau pur si simplu nu ai chef acum si lasi raspunsurile pentru mai tarziu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e suficient din moment ce nu am primit raspuns la ele.

 

Sa inteleg ca nu vrei sa raspunzi sau pur si simplu nu ai chef acum si lasi raspunsurile pentru mai tarziu?

Da. :ill: Ai rabdare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dark, nu am afirmat niciodata ca numai credinta mea este Adevarata.Am afirmat ca este un singur Adevar si acesta este Isus Cristos,este singura si Unica Cale de-a ajunge in Cer. Cine crede bine,cine nu,va da socoteala.Asta nu spun eu,ci Dumnezeu!

Cat despre copilaria mea ,cred ca daca ai fi fos intelept ai fi invatat ceva de la marturisirea mea. Neinteleptii in schimb gasesc un prilej de-a da cu piatra si de-a batjocori in orice imprejurare!

Oricum te iubesc si-ti doresc numai bine si binecuvantarea lui Dumnezeu sa fie peste tine!

 

[cioanas], sunt oameni la fel ca tine, pe cealalta parte a globului, care cred in Duhul Padurii cu aceeasi fervoare cu care tu crezi in Isus. pentru ei calea de a mosteni Imparatia cerurilor e Creanga de alun ! stiu, exemplul e tampit, dar elocvent.

tu zici :

"nu am afirmat niciodata ca numai credinta mea este Adevarata",

dupa care te contrazici singur cu:

"Am afirmat ca este un singur Adevar si acesta este Isus Cristos,este singura si Unica Cale de-a ajunge in Cer. Cine crede bine,cine nu,va da socoteala.Asta nu spun eu,ci Dumnezeu!"

 

stii macar ceva despre celelalte religii? egiptenii i-au venerat pe osiris, isis, horus, seth si alti zei timp de cateva mii de ani. dupa care imperiul si credinta s-au stins in negura timpului. dar despre religia islamica? pentru musulman Biblia e o carte oarecare, nicidecum Cuvantul lui Dumnezeu. incearca sa-i spui evreului de Isus (care tot evreu a fost si evreu a murit pe cruce pentru iertarea pacatelor) si-o sa-l vezi ca face fete-fete. vorbeste cu un budist si intreaba-l ce parere are despre lumea care ne inconjoara.

 

si eu sunt crestina, dar mi se pare o ingustime a mintii si o ingamfare sa afirm ca numai ce cred eu e adevarat si bun si sfant.

 

cat despre copilarie...ma refeream la a lui dan-marius...saracul...asta este, nici tu nu citesti cu atentie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[cioanas], sunt oameni la fel ca tine, pe cealalta parte a globului, care cred in Duhul Padurii cu aceeasi fervoare cu care tu crezi in Isus. pentru ei calea de a mosteni Imparatia cerurilor e Creanga de alun ! stiu, exemplul e tampit, dar elocvent.

tu zici :

"nu am afirmat niciodata ca numai credinta mea este Adevarata",

dupa care te contrazici singur cu:

"Am afirmat ca este un singur Adevar si acesta este Isus Cristos,este singura si Unica Cale de-a ajunge in Cer. Cine crede bine,cine nu,va da socoteala.Asta nu spun eu,ci Dumnezeu!"

 

stii macar ceva despre celelalte religii? egiptenii i-au venerat pe osiris, isis, horus, seth si alti zei timp de cateva mii de ani. dupa care imperiul si credinta s-au stins in negura timpului. dar despre religia islamica? pentru musulman Biblia e o carte oarecare, nicidecum Cuvantul lui Dumnezeu. incearca sa-i spui evreului de Isus (care tot evreu a fost si evreu a murit pe cruce pentru iertarea pacatelor) si-o sa-l vezi ca face fete-fete. vorbeste cu un budist si intreaba-l ce parere are despre lumea care ne inconjoara.

 

si eu sunt crestina, dar mi se pare o ingustime a mintii si o ingamfare sa afirm ca numai ce cred eu e adevarat si bun si sfant.

 

cat despre copilarie...ma refeream la a lui dan-marius...saracul...asta este, nici tu nu citesti cu atentie.

 

Imi pare rau daca in unele privinte te-am inteles gresit.

Ma gandeam ca te referi la o religie crestina si de aceea ti-am spus ca nu cred ca numai credinta mea este cea adevarata. Cred ca in orice religie crestina sunt oameni care iubesc pe Dumnezeu si vor fi in Cer cu Domnul.

In legatura cu Religiile lumii ,am studiat despre ele si daca chiar nu as fi facut-o intr-o scoala, exista foarte multa informatie pe internet .

In legatura cu Adevarul , cred ca exista doar unul singur:Isus! El a spus: ,,Eu sint calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine."

Daca nu as crede asta, nu as fi crestin!

Daca ar fi fost mai multe cai,sigur Domnul ar fi zis :Eu sunt o cale,un adevar si o viata!

 

De aceea Domnul a dat porunca :"Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura."

Daca religiile lumii erau de la Domnul , sigur Domnul nu ar fi dat o astfel de porunca.

Pe de alta parte diavolul nu doarme .El inventeaza tot felul de cai pentru ca omul sa ajunga in Iad si sa nu fie mantuit! De fapt noi crestinii credem ca exista Dumnezeu ,insa mai credem si ca diavolul nu doarme!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi fost o singura cale ar fi fost unica cale pentru toti. Si poti sa iti dai seama si singur ca exista mai multe cai. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi fost o singura cale ar fi fost unica cale pentru toti. Si poti sa iti dai seama si singur ca exista mai multe cai. :D

Biblia ne spune ca: Multe cai i se par bune omului, dar la urma duc la moarte. -

O singura Cale duce la viata si aceea este Isus Cristos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia ne spune ca: Multe cai i se par bune omului, dar la urma duc la moarte. -

O singura Cale duce la viata si aceea este Isus Cristos!

 

Parca am citit si eu , nu mai stiu unde dar mi se pare adevarat.

Lumea ofera multe cai asa zis bune, dar alegerea este a omului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parca am citit si eu , nu mai stiu unde dar mi se pare adevarat.

Lumea ofera multe cai asa zis bune, dar alegerea este a omului.

Da, fiecare alege cea mai potrivita cale pentru el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, fiecare alege cea mai potrivita cale pentru el.

 

Aici apare o problema, de unde stie daca calea e cea buna si nu duce la insucces.

O persoana se poate insela, cu privire la alegerea pe care o face,nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, fiecare alege cea mai potrivita cale pentru el.

Tocmai acesta faceam aici, analizam reincarnarea din punct de vedere crestin,sa vedem daca este un adevar sau nu!

Binenteles ca in urma oricarei discutii, omul alege ce este bun pentru el!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×