Sari la conținut
Forum Roportal
florinbad

Peloponez

Postări Recomandate

Ai urcat pana sus pe amfiteatru? :>

In august cand am fost eu nu era deloc zapuseala. 35 de grade, adevarat, dar deloc insuportabil.O caldura patrunzatoare si buna... n-am simtit asta niciodata. Asa-mi imaginez eu caldura in desert.

Si localitatea Delfi nu mi s-a parut deloc tiganeasca. M-am plimbat pe o straduta si nu am vazut mizerie ca in Atena, sa spun. O localitate turistica prin definitie, dar cocheta, in opinia mea.

De la amfitearu eu imi amintesc ca se vedea spre vale templul zeitei Atena. Chiar nu inteleg cum nu l-ai gasit usor. Parca si indicatoare erau...

Si acolo, langa templu, am vazut un nuc. Singurul nuc pe care l-am vazut peste tot pe unde am fost in Grecia.

 

Una peste alta cel mai mult mi-a placut "aerul" de acolo. Poate si ceva autosugestie data de prezenta in "buricul pamantului".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am urcat pe amfiteatru (unde se reprezentau piesele de teatru) ci sus de tot, la terminarea sanctuarului, acolo unde se afla stadionul olimpic.

Partea tiganeasca a Dephi-ului mi s-a parut portiunea de la terminarea obiectivului arheologic cale de vreo 500 de metri la intrarea in oras (cea cu tarabe, cu vanzatori ambulanti si cu vanzoleala tipica iarmaroacelor).

De la templul lui Apollo se poate vedea in departare mic-mic-de tot templul Atenei. Am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am urcat pe amfiteatru (unde se reprezentau piesele de teatru) ci sus de tot, la terminarea sanctuarului, acolo unde se afla stadionul olimpic.

 

eu nu l-am vazut. pana la amfiteatru am urcat.

ai facut poze acolo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am scris foarte mult insa in cadrul povestirii am scris si despre stadion. Majoritatea celor care intra aici citesc inceputul si sfarsitul povestirii.

Uite cateva poze cu stadionul:

post-66126-1294126579_thumb.jpg

post-66126-1294126588_thumb.jpg

post-66126-1294126600_thumb.jpg

post-66126-1294126616_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am confundat cu ruinele gymnasiumului. ca am spus ca nu l-am vazut. de stadion spun.

multam de poze.

:>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinar de bine detaliat. In 2005 am facut si noi cu autocarul un tur al Greciei, si am trecut prin majoritatea locurilor mentionate de tine. Pentru anul viitor sau poate peste doi ani am in plan un astfel de tur cu masina personala si cu copiii din dotare, sa le fac putina educatie clasica. (aiurea, tot pentru sufletelul meu merg :blink: )

Am sa printez topicul pentru a avea reperele, mi se pare un ghid excelent.

Dintre toate obiectivele din Grecia, pe mine Micene m-a impresionat cel mai mult. Si dintre cele mai placute amintiri, sunt plimbarile prin Atena, la picior, pe stradute, in cautare de obiective.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri :rock: !

Daca ma tine Dumnezeu sanatos, anul acesta sper sa va povestesc peripetiile mele din Turcia. In stilul meu, biensur. Si sa nu va asteptati la detalii despre drum, mancare si bautura, ci si la altele.

Chiar ma gandeam daca vreo editura din Romania si-ar dori conceperea unor ghiduri turistice, mai "altfel", mai aproape de inima turistului rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×