Sari la conținut
Forum Roportal
Yanniz

Necrofilia

Postări Recomandate

Eram aproape sigur ca cineva o sa zica asa ceva, dar eu sunt doar un om, eu nu pot respecta nimic indiferent de situatie, de fapt asta conteaza foarte mult, situatia respectiva.

Totusi nu sunt profitor, nu sunt "cameleon" asta am fost cand ma bazam pe valori si principii, acum sunt mai natural, mai "bun" cu oameni, desi multi poate nu m-ar placea acum asa mult, nu mai sunt asa de politicos, e adevarat, nici nu am reusit sa scap de toata conditionare asta, dar cu timpul o sa se duca.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu consider conditionarea buna, vreau sa devin natural, atunci o sa devin cu adevarat bun, asa am inteles eu ca e privita iluminarea in est, bine, atunci poate o sa imi dezvolt anumite "valori", dar nu o sa aibe legatura cu societatea si educatia, o sa fie din respect pentru viata,oameni si pentru lucrurile din jur.

Ontopic: cunoasteti vreun necrofil? initiatorul topicului ne-a lasat in vant.

P.s. va rog nu cereti detalii, eu nu sunt sigur ca am dreptate, poate e asa poate nu, vreau sa aflu, daca vreti sa aflati mai mult, cititi despre asta, si cel mai important incercati sa aflati prin experienta.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu doar religia spune ca suferinta are o "virtute mantuitoare" -si statul o spune...societatea in ansamblu vede o virtute in suferinta!

Pot sa si intreb -sa vezi raspunsuri...cica suferinta ii face pe oameni sa evolueze -de-aia exista atata suferinta in lumea asta,pentru ca oamenii O VOR.

am citit in multe carti ca suferinta e purificatoare. Oare e adevarat? Poate unii oameni vor suferita pt ca asa le e scriptul, o vor in mod inconstient.

e adevarat, nu am scapat de toata conditionare asta, dar cu timpul o sa se duca.

chiar daca aceasta conditionare e una buna, care iti transmite valori reale?

Poate exista conditionare pozitiva? (Stiu ca aveam odata un program pe calculator cu mesaje subliminale de genul "azi esti buna, toate iti merg bine" etc. Am renuntat din prima la el pentru ca nu am fost de acord cu aceasta conditionare, fie si ea "buna").

Editat de Ligia1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mare pericol care exista in aceste timpuri este exact acel lup imbracat in oaie. Minciuna a fost imbracata cu haine de adevar si a fost scoasa la scena deschisa si ignorantii au luat-o de buna.

 

Fara respectarea anumitor principii bine stabilite, indiferent de situatie, orice sistem se va prabusi in propriul haos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit in multe carti ca suferinta e purificatoare. Oare e adevarat? Poate unii oameni vor suferita pt ca asa le e scriptul, o vor in mod inconstient.

Pot sa pariez ca niciuna din cartile alea nu era o carte de psihologie! ;)

Oamenii cauta suferinta in mod cvasi-inconstient.Vor sa pedepseasca si sa fie pedepsiti,traiesc in condamnare -ceea ce -in opinia mea,inseamna ca traiesc in nebunie.La cei mai mult, forma este "benigna",nu sunt "cazuri clinice" -dar e acelasi lucru.

Si nu doar bolile psihice sunt cauzate de asta ci si bolile somatice sunt cauzate de aceeasi nevoie de suferinta,de pedeapsa...

Dureri puternice = vinovatie puternica si in-vinovatire puternica.Condamnare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca daca vreau sa scap de toate "valorile" si "principiile" astea conditionate de altii, o sa fiu considerat bolnav psihic de multi ;) .

Sunt de acord cu ce spune Arcangelo.

BlueSugar, in situatia asta nu pot sa imi stabilesc singur astea, sunt prins ca majoritatea oamenilor in valorile societatii, de asta vreau sa scap de ele, dupa daca apare ceva neinpus de nimeni, ceva din mine, e bine daca nu tot bine.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nu doar bolile psihice sunt cauzate de asta ci si bolile somatice sunt cauzate de aceeasi nevoie de suferinta,de pedeapsa...

Dureri puternice = vinovatie puternica si in-vinovatire puternica.Condamnare.

da, nevoia de suferinta se trage de cele mai multe ori dintr-o imensa vina si rusine cultivate involuntar de parinti inca din prima copilarie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai mare pericol care exista in aceste timpuri este exact acel lup imbracat in oaie. Minciuna a fost imbracata cu haine de adevar si a fost scoasa la scena deschisa si ignorantii au luat-o de buna.

 

Fara respectarea anumitor principii bine stabilite, indiferent de situatie, orice sistem se va prabusi in propriul haos.

Ai meditat oare o clipa la sistemul asta? -el e sursa raului de fapt,vezi asta?

Sistemul ierarhic,este sistemul bazat pe frica -pe supunere si conformism.

In sistemul ierarhic,unii fac regulile,legile,pun conditiile pentru ceilalti.

 

Sistemul ierarhic inseamna iresponsabilitatea la nivel de organizare,e promotorul in-constientei,al supunerii/conformarii fata de altcineva.

E bazat pe limitare,frica,interdictii si obligatii,pe conditionare.Este raul insusi,sub aspect institutionalizat.

Sistemul ierarhic este impus prin forta si presupune inegalitatea intre oameni.

La varful piramidei,sunt promovati arivistii,lacomii si coruptii,cei insetati de putere asupra altora,cei care vor sa aiba sclavi.

Cu cat sunt mai lipsiti de constiinta morala,cu atat sunt promovati mai sus de sistem.

Sistemul e corupt si corupator.E nedrept din constructie si facut sa inmulteasca nedreptatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu ce spune Arcangelo.

si eu sunt de acord cu el, dar stiu insa ca orice altceva va fi utopie. Cei care au facut Zeitgeist arata ce spune Arcangelo si din fericire ei vin si cu o propunere pt o lume mai buna. Dar si aceea e utopie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba de valorile si principiile pe care ti le stabilesti singur.Ca doar nu esti oaie sa te conduca turma.

 

 

Aici este problema, majoritatea suntem precum oitele care asculta ce debiteaza ciobanul

 

dac noi aici pe un amarat de forum, nu avem sanse sa cadem la un acord in ceea ce priveste principiile sanatoase, cum oare avem pretentia la un acord general?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×