Sari la conținut
Forum Roportal
Itsi Bitsi

Fapte altruiste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...doar asa, ca fapt divers, tin sa iti spun ca nu trebuie sa citesti scrierile lui Platon si Socrat ca sa intelegi o dragoste platonica, sau sa filozofezi, in general.

 

primul mare filozof n-a studiat niciun alt filozof, iar parerile formate pe baza propriilor experiente sunt cele mai valoroase.

(cat despre citit in general...nu ti-ai ales bine omul...)

 

Parerile fara cunoasterea si

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand imprumutam bani cuiva fara dobanda, de ce o facem?

Cand dam de pomana cuiva pe care nu o sa il mai vedem niciodata?

poate suna rautacios, dar si eu sunt de parere ca facem aceste lucruri pentru a putea reprosa, pentru a face ca oamenii aceia sa fie putin datori fata de noi, ca sa avem motive sa ne laudam, ca sa ne vada "din greseala" altii...ar fi motive inconstiente care ne-ar aduce idei egoiste in gand....

bineinteles, toate aceste idei sunt insotite de dorinta sincera de a ajuta persoana respectiva :P

 

 

Acum ceva timp, mi-am stors si eu creierii incercand sa gasesc un act cu adevarat altruist. Mi-am dat diferite exemple si niciunul nu era plauzibil. Analizate, toate faptele, aveau ca finalitate bunastarea proprie.

Singurul pe care am putut sa il gasesc, asa mi s-a parut mie, ar fi renuntarea la o persoana pe care o iubim spre binele acesteia.

intradevar, e un exemplu bun...greu de contrazis...totusi, eu ma gandesc ca ar putea aparea acest sacrificiu si din frica de a nu auzi reprosuri pe viitor :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, asta cu reprosatul poate sa apara dupa o vreme dar in momentul in care ii dai banii, daca tu dispui de suma respectiva si nu ai nevoie de ei o perioada.....nu te gandesti la asta, nu.-i asa? Mai tarziu amorul propriu iti sopteste ce altruista ai fost tu

 

Cat despre cel pe care il iubesti si il lasi sa plece..........daca durerea e destul de mare , te absolva de usorul egoism care te-a impins totusi sa faci gestul.Asa ca il consider un exemplu valabil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre cel pe care il iubesti si il lasi sa plece..........daca durerea e destul de mare , te absolva de usorul egoism care te-a impins totusi sa faci gestul.Asa ca il consider un exemplu valabil

ok...sunt de acord! avem un fapt altruist...

cand vrem sa dovedim ca suntem altruisti, facem asta (sper sa nu fiu nevoita s-o fac, vreodata :P )

 

Cel mai altruist fapt e sa iti dai viata pentru cineva. Atunci nu astepti nimic inapoi...

doua fapte cu adevarat altruiste...! :jester: totusi, si aici iti rezervi o istorie de erou pe care n-ai dobandi-o printr-un trai si o moarte normala...dar, dupa cum spunea si Joanna, se compenseaza cele doua si concluzia tot asta e: e un fapt altruist

 

imi place...asta cautam...sa citesc fapte de o bunatate suprema ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astea-s doar vorbe, nu-s fapte.

dar se pot transforma in fapte...si de multe ori chiar s-au transformat, altfel n-ar mai fi aparut (vorbele)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai altruist fapt e sa iti dai viata pentru cineva. Atunci nu astepti nimic inapoi...

Imi amintesti de eroii vechilor greci.......

Sau te referi la donatorii care si-au trecut optiunea pe buletin?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi amintesti de eroii vechilor greci.......

Sau te referi la donatorii care si-au trecut optiunea pe buletin?

Nu. Eitherway, aseara, in timpul unei discutii filozofice, mi-a demonstrat un prieten ca de fapt nici acesta nu e un fapt altruist. In momentul in care iei decizia sa-ti dai viata pentru cineva, te simti bine ca ai ales decizia asta, te simti bine ca acel cineva va trai in continuare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×